Åska slår till – här blixt det blixt och dunder

2023 07 17

Åskoväder drar in på flera håll över Sverige på måndagen.

Det blöta vädret fortsätter att prägla juli över stora delar av södra landet.

Under dagen har regnet redan börjat falla i Götaland och skurar är på gång även i delar av Svealand och Norrland, enligt SMHI.

– Lokalt kan skurarna bli kraftiga med åska, framhåller väderinstitutet i en kommentar på sin hemsida.

Blixtar har konstaterats

På måndagsförmiddagen har åskan redan slagit till på flera platser.

Flest blixtar har noterats från Norrköping och söderut. Enligt SMHI har blixtar hittills konstaterats i följande län vid 10.30-tiden:

- Skåne (sydöstra delarna)

- Blekinge (nordöstra delarna)

- Kalmar (södra Ölandstrakterna)

- Kronoberg (väster om Värnamo)

- Västra Götaland (söder om Mariestad)

- Jämtland (väster om Strömsund)

Liseberg tvingas stänga

Till havs väster om Göteborg har det också förekommit blixtar i början på dagen.

I staden, med omnejd, ska man också räkna med att åskan kan smälla parallellt med det kraftiga regnet som faller.

– Det kommer att vara molnigt och lokala kraftiga skurar med åska. Vissa skurar har redan dragit igång, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till Göteborgs-Posten.

På Liseberg stängde man vid lunchtid sina karuseller på grund av åskan, enligt P4 Göteborg.

"Stora mängder"

SVT:s väderleksrapport har en liknande prognos.

– Ett band med kraftiga regn- och åskskurar passerar österut över Götaland och det kan komma stora mängder på kort tid. Även i fjällen kan det vara tal om kraftiga regn- och åskskurar, framhäver tv-kanalen på sin vädersajt.

Stabiliserar sig

Imorgon kommer vädret stabilisera sig i söder medan norra halvan av Sverige har anledning att plocka fram regnställ och paraply – eller hålla sig inomhus.

I synnerhet om man bor nära havet.

– Under tisdagen ligger tyngdpunkten på skuraktiviteten över Svealand och Norrlands kustlandskap, framhåller SMHI.

LÄS MER: Förväntad extremsommar– nu slår SMHI tillbaka

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen