12 jun 26

Åska och oväder drar in över delar av Sverige

2023 08 01

Åskoväder och kraftig nederbörd väntas under måndagen.

Det ser ut att bli en bra dag för alla som tycker om ordentliga oväder.

Måndagen kommer nämligen bjuda på såväl kraftiga regnfall på flera håll i landet och åska och blixtar väntas.

Regnet kommer att falla i stora delar av Sverige och åskskurarna ser ut att bli som kraftigast över nordvästra Skåne, Halland, Sörmland och Uppland.

– Under måndagen väntas skurbetonat väder i så gott som hela Sverige. I samband med skurarna ser det även ut att kunna bli åska på många platser, framhåller SMHIs meteorolog Max Schildt.

Kan bli sol

Mellan skurområdena ser det dock ut att bli en del sol på sina håll.

I de norra delarna av landet kommer uppehållsväder att råda med en del moln.

– Temperaturen under måndagen blir generellt någon grad lägre än under söndagen med allmänt 15-20 grader, längs Götalands ostkust samt i norra Norrbotten kanske lite drygt 20 grader, förklarar Schildt.

Regnigt på tisdagen

Den kraftiga nederbörden fortsätter på tisdagen då ett sammanhängande regnområde rör sig över södra Sverige.

Över Norrland kommer det handla om utbredda skurar och lokalt ganska stora regnmängder.

Även på onsdag och torsdag kommer regnet fortsätta falla.

– På onsdag berörs norra Norrland av ett regnområde kopplat till en frontzon. Regnet kan även nå in över södra Norrlands kustland. I övriga delar av landet fortsätter det skurbetonade vädret, men med färre skurar än föregående dagar.

Där slogs rekordet

Den högsta dygnsnederbörden vid en SMHI-station uppmättes den 28 juli år 1997 i Fagerheden i Norrbotten.

Där föll 198 millimeter.

Under en timme

Den största mängden som fallit under en timme uppmättes även det 1997, då drygt 86 millimeter föll under ett skyfall i Uppsala den 17 augusti.

– Stora dygnsmängder under perioden maj-november faller i samband med kraftiga, långvariga regnskurar oftast i samband med åska och ibland hagel. Men i några fall är även passerande lågtryck och fronter inblandade, och i regnområdena finns då ofta insprängda åskceller, förklarar SMHI.

Foto: C. Baumgartner

Text: Redaktionen


13 juli 2026

Kunder slutar handla – hel butikskedja spås lägga ned

2026 07 14

Det går trögt för en av Sveriges mer omtalade matkedjor.

Idag kan Axfood med butikskedjor som Willys och Hemköp konstatera en historisk milstolpe: koncernen nådde rekordhöga 80,3 procent av hushållen under våren, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till analysföretaget Yougov.

Däremot är City Gross, som togs över av Axfood för ett och ett halvt år sedan, en besvärlig huvudvärk för företaget.

Flera butiker har redan stängts eller konverterats till Willysbutiker och i våras visade City Gross ett rörelseresultat på minus 54 miljoner kronor.

Enligt de senaste siffrorna når kedjans 40 butiker enbart 16,3 procent av hushållen. Och City Gross har dessutom tappat 13 procent av kunderna på ett år.

Ett riktigt bottennapp, konstaterar Fredrik Bendz, analytiker på Yougov.

– Det är i det närmaste rekordlågt, säger han till Dagligvarunytt.

Förutspås lägga ned

City Gross har dock en relativt lojal kundbas med höga snittkvitton. Men inget av det kan kompensera för den låga penetrationen, menar experten.

Och det skulle kunna gå riktigt illa för matkedjan.

Handelsprofessorn Ulf Johansson från Lunds universitet har tidigare förutspått att City Gross så småningom kommer att gå under. Märket är för okänt, löd hans slutsats för drygt ett år sedan.

Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, sade han till Dagligvarunytt då.

Andra läser: Färre svenska bolag går i konkurs

Sänkte priserna

City Gross har det senaste året gjort tappra försök att locka kunder, kanske främst genom omfattande prissänkningar. Förra sommaren sänktes priset på över 2 000 vardagsprodukter, vilket var den andra prissänkningen samma år.

Inför att matmomsen halverades i våras sänkte City Gross sina priser ytterligare.

Momssänkningen ligger helt i linje med vår ambition att göra bra mat mer tillgänglig. Nu tar vi det ett steg längre och väljer att sänka priserna lite mer än momsen. Det är en fortsättning på det arbete vi påbörjade under 2025, då vi genomförde två stora prissänkningar för att långsiktigt positionera oss som Sveriges mest prisvärda matmarknad, sade Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i mars.

Axfood har tidigare påtalat att man betraktar City Grossatsningen ur ett längre perspektiv.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhöll Axfood efter vårens kvartalsiffror.

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera döda

Foto: M. Spiske

Text: Redaktionen


13 juli 2026

Viktigt meddelande från Trafikverket – se upp nu i veckan

2026 07 13

Den här veckan kan det bli uppemot 30 grader i Sverige.

Ett högtryck drar in över landet i veckan, och på sina håll kan det bli uppemot 30 grader i Sverige.

Framåt helgen kommer sedan svalare luft in, men innan dess gäller det att vara redo med solkrämen och dricka mycket vatten.

Trafikverket har passat på att gå ut med ett viktigt meddelande till bilister om att se upp för blödande asfalt ute på vägarna nu i veckan.

Viktigt meddelande

Enligt myndigheten kan det varmare vädret ställa till med problem i trafiken.

Höga temperaturer kan enligt Trafikverket leda till “oväntade och farliga situationer i vägtrafiken”.

Det är viktigt att alltid ha med sig vatten i bilen och kontrollera aktuell trafikinformation i Trafikverkets vägkarta samt SMHI:s vädervarningar.

Se upp

Myndigheten uppmanar även bilister att se upp för ett ovanligt fenomen.

– Du bör vara uppmärksam på fenomen som blödande asfalt samt ökad risk för fordonsstopp, framhåller Trafikverket.

En rejäl värmebölja kan orsaka så kallad blödande asfalt på vägen. 

Det är bindemedel som stiger upp och kan göra vägbanan hal, speciellt i samband med regn och efter en längre tid av uppehållsväder.  

Läs mer: Bottenlöst ras för Putin – sämsta på 21 år

Så blir vädret

Imorgon tisdag ger högtrycket soligt och varmt väder i så gott som hela landet. 

Temperaturen stiger ytterligare på onsdagen och i både Götaland och Svealand kan temperaturen på flera platser nå över 30 grader. 

– I norra Lappland och Norrbotten gör molnen under onsdagen att temperaturen där då håller sig under 20 grader, men i övrigt i Norrland väntas ganska allmänt 23-28 grader, förklarar SMHI.

Svalare igen

Framåt helgen tackar det fina sommarvädret för sig.

På fredag börjar betydligt svalare luft ta sig ner över Norrland medan den varma luften kan ligga kvar i delar av södra Sverige. 

I veckoslutet väntas sedan en övergång till allmänt svalare och ostadigare väder, med områden med regn och skurar som berör landet. 

Läs mer: Färre svenska bolag går i konkurs

Foto: M. Krahn

Text: Redaktionen