Artist död – föll på scenen

2024 08 31

En artist med miljoner spelningar på Spotify har dött efter att ha fallit från scenen.

Det var under en konsert som artisten plötsligt kollapsade på scenen, rapporterar TMZ.

Det handlar om den 53-åriga artisten Fatman Scoop, eller Isaac Freeman III som han egentligen hette.

En video visar hur rappartisten går omkring på scenen i bar överkropp och klädd i solglasögon, när han plötsligt faller omkull på scenen, precis bakom DJ-båset.

Fansen har chockats av de otäcka bilderna, och nu kommer beskedet att artisten har avlidit.

Kollapsade på scenen

Efter att ha kollapsat på scenen gavs första hjälpen till artisten.

Därefter fördes artisten, som beskrivs som en hip hop-legend, i ilfart med ambulans till sjukhus.

Den tragiska händelsen inträffade på Town Center Park i Hamden, Connecticut, under fredagen. Det bekräftades av stadens borgmästare Lauren Garrett.

– Ha honom i era tankar och böner, kommenterade borgmästaren.

Men rapparens liv gick alltså inte att rädda.

Bars iväg på bår

Enligt personer som var på plats på konserten som föll Fatman Scoop plötsligt omkull, och en stund senare bars han iväg på en bår.

Det är oklart vad som har orsakat kollapsen och dödsfallet.

Fatman Scoops turnémanager bekräftar på lördagen att artisten har avlidit.

– Jag har ärligt talat svårt att hitta ord… Du tog med mig över hela världen och lät mig uppträda vid din sida på några av de största och bästa scenerna på den här planeten, de saker du har lärt mig har sannerligen gjort mig till den jag är idag. Tack så mycket, jag älskar dig x, har turnéledaren skrivit i sociala medier, enligt TMZ.

Gjort musik med Mariah Carey

Fatman Scoop, som alltså egentligen hette Isaac Freeman III, har jobbat med en lång rad musik-ikoner genom åren. Däribland Mariah Carey, Missy Elliott och Jermaine Dupri.

Den senaste månaden har han haft över en miljon lyssnare på Spotify.

Han är mest känd för hitlåt ”Be Faithful”.

Isaac Freeman III blev 53 år.

Foto: M. Wagner

Text: Redaktionen


JUST NU: Enormt eldklot – Putins olja står i lågor

2025 11 14

Under natten till fredagen har Ryssland gått till massiv attack mot Ukraina. 

Hundratals drönare och flera missiler har skickats mot huvudstaden Kyiv.

En person har dött och minst 24 har skadats, enligt Kyiv Independent.

Men Ukraina har slagit tillbaka.

I natt har ukrainska drönarattacker riktats mot den ryska hamnstaden Novorossijsk i Krasnodar. En av de största oljeterminalerna i södra Ryssland har träffats och stått i lågor under natten.

Oberoende The Moscow Times beskriver attacken som “massiv” och på sociala medier sprids videoklipp som visar ett enormt eldklot som stiger mot himlen till följd av attacken.

– Detta är oljeterminalen i Novorssisjk efter attacken. Samtidigt attackerar Ryssland bostadshus och energiinfrastruktur, kommenterar Andrii Kovalenko, chef för Ukrainas centrum för motverkande av desinformation, på Telegram.

Mycket viktig byggnad

Novorossisjk beskrivs som ett viktigt nav för Rysslands logistik och energiinfrasturktur vid Svarta havet.

Oljeterminalen, som kallas för Sheskharis, byggdes 1964 och används för att ta emot, lagra och transportera olja och andra petroleumprodukter som ska exporteras.

Totalt ingår 30 oljetankar i komplexet som ägs av det statligt ägda företaget Transneft.

– Det hanterar en betydande del av Rysslands export av råolja från Uralbergen sjövägen, förklarar The Moscow Times.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Ryssland: skjutit ned 66 drönare

Enligt ryska statliga nyhetsbyrån RIA Novosti har Rysslands luftförsvar skjutit ned totalt 66 drönare över Krasnodar kraj i natt.

Påståendet har inte kunnat bekräftas av västerländska medier.

Den ryska nyhetsbyrån uppger också att ett civilt fartyg i samma hamn träffades i samband med attacken, vilket ska ha skadat tre personer i besättningen.

LÄS MER: Sjukdom från första världskriget upptäckt i Ukraina

Foto: X

Text: Redaktionen


Nytt förslag: två grupper ska inte ingå i hets mot folkgrupp

2025 11 14

Sverigedemokraterna vill se över och begränsa lagen om hets mot folkgrupp.

Inför partiets landsdagar i november har en rad motioner lämnats in som föreslår att lagen, som funnits i Sverige sedan 1948, skrotas.

Några av argumenten som framförs är att fokus bör ligga på yttrandefriheten och att den nuvarande lagtexten är svårtolkad.

– Vi har haft två fall nyligen där personer blivit dömda för att de uttryckt att “dragqueens är äckligt”. Det är såklart ett märkligt sätt att kommunicera på, men bör det vara olagligt att yttra den sortens åsikter, då är mitt svar såklart nej, säger SD-ledamoten Leonid Yurkovskiy som är en alla som lämnat in en motion om saken, till SR.

Blev anmäld

Det är inte första gången som lagen om hets mot folkgrupp är föremål för diskussion. Frågan var het i samband med de omtalade koranbränningarna i Sverige då SD-profilen Richard Jomshof anmäldes för brottet.

Han hade då delat två islamkritiska teckningar på plattformen X. Utredningen lades sedan ned.

– Man måste kunna göra karikatyrer och dela karikatyrer även i frågor som är känsliga eller kanske till och med framför allt i frågor som är känsliga, för kan man inte göra det vill jag påstå att graden av demokrati minskar radikalt, sade Jomshof till Aftonbladet efter att han delgivits misstanke.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Partistyrelsen: undanta två grupper

Idag omfattar hets mot folkgrupp följande skyddade grupper: ras, hudfärg, nationellt eller etniskt ursprung, könsöverskridande identitet eller uttryck, trosbekännelse (religion) samt sexuell läggning.

SD:s partistyrelse har svarat på kraven med att hets mot personer i de två sistnämnda grupperna inte ska omfattas av lagen.

När det gäller frågan om sexuelle läggning kommenterar Sverigedemokraternas partisekreterare Mattias Bäckström Johansson saken följande:

– De flesta kan nog förstå att det inte är en folkgrupp och det är ju det som lagstiftningen till sitt namn antyder att den ska vara, ett skydd mot folkgrupper. Sen har ju det breddats och lagts på med olika saker, säger han till SR.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: Niklas Forsström samt Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen