Arresteringsorder utfärdad mot Rasmus Paludan

2023 07 21

En arresteringsorder har utfärdats mot Rasmus Paludan.

Det är Turkiet som har utfärdats arresteringsordern på grund av den koranbränning som ägde rum utanför landets ambassad i Stockholm.

Det rapporterar den turkiska nyhetsbyrån Anatolia.

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan har uttalat sig.

– Ankara kommer följa de svenska Nato-löftena noga. Sveriges Natoansökan kommer att hjälpas om konkreta steg tas mot att bekämpa terrorgrupper, säger han.

“Har inga planer”

Rasmus Paludan menar att han inte har brutit mot någon svensk lag.

Han menar också att det inte finns några planer på att åka till Turkiet.

– Jag skrattar. Jag har inga planer på att komma till Turkiet. Det hade jag inte innan heller, kan jag säga, säger han till Expressen.

Statsministern kommenterade

Efter Paludans koranbränning rasade turkiska representanter och från flera håll i världen menades det att Sverige borde ha agerat mot honom.

Statsminister Ulf Kristersson (M) var en som uttalade sig inte långt efter att bränningen ägde rum.

– Det här är lagliga saker som ska vara lagliga, men allt som är lagligt måste man inte uppskatta, har han sagt till SVT.

– Det är klart att vi kan ha olika uppfattningar om detta men vi har alltid varit glasklara med att svensk lag och svensk yttrandefrihet gäller. Vill man bränna koranen så gör man det.  Men det hindrar väl inte att man kan tycka att det är en väldigt polariserande handling.

Stor ilska

Efter den senaste koranbränningen, som inte utfärdas av Paludan, har stor ilska på nytt riktats mot Sverige.

Bland annat har hundratals personer stormat den svenska ambassaden i Bagdad.

Har agerat

Under fredagen har Irak fortsatt riktat hård kritik mot Sverige.

Iraks regering har uppmanat Sveriges ambassadör att lämna landet såväl som att deras högsta diplomat i Stockholm kallas hem.

Affärer med svenska företag förbjuds även, och arbetstillståndet för bland annat Ericsson kommer att dras in.

Foto: Stram Kurs

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen