Apotek i konkurs efter skandal

2026 03 25

Ett skandalomsusat apotek kastar in handduken.

Tre apotekare och en läkare sitter sedan februari häktade på sannolika skäl för grovt bedrägeri och försök till grovt bedrägeri.

Detta efter att de har försökt lura ett tiotal regioner på totalt 35 miljoner kronor genom vad som beskrivs som “oegentligheter” kopplat till fakturering av botoxläkemedlet Myobloc.

Nu kommer besked om att apoteket i fråga ansöker om konkurs, rapporterar facktidningen Svensk Farmaci och Dagens Handel.

Går i konkurs

Läkemedlet används bland annat för extrema svettningar.

Region Stockholm har reagerat på att apoteket fakturerat betydligt högre priser än inköpspriset och att läkemedlet förskrevs från mottagningar som vanligtvis inte behandlar tillståndet.

Det aktuella apoteket har nu ansökt om konkurs.

– Det är bolagets firmatecknare som själv skickat in ansökan där han skriver att bolaget är på obestånd. Inga hänvisningar till skandalen görs.

“Aldrig haft kontakt”

38-årige stockholmaren Elisabet blev plötsligt uppringd av en anställd på apoteket som ville köra hem licensläkemedel.

– Jag har aldrig haft kontakt med det apoteket tidigare och ifrågasatte hur de fått tillgång till mina uppgifter, säger hon till SVT.

Apoteket utreds sedan tidigare av Integritetsskyddsmyndigheten.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 12 procent under februari månad jämfört med samma period föregående år. 

– UC noterar en minskning av konkurser inom byggbranschen om 2 procent, inom hotell- och restaurang noteras en minskning om 12 procent. 

“För tidigt”

Byggsektorns indikator utvecklades även uppåt.

– Byggbranschen är en av de mest räntekänsliga sektorerna i den svenska ekonomin, säger UC:s analytiker Amanda Aldestam.

– Även om vi ser tecken på en generell stabilisering i konkursutvecklingen är det fortfarande för tidigt att tala om en tydlig vändning för byggbranschen i stort.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Arkivfoto: N. Yeo

Text: Redaktionen


27 juni 2026

Sänkt avgift från första juli – glädjebesked för hushållen

2026 06 27

Många hushåll kommer att få betala mindre.

Den 1 juli träder några nya lagändringar i kraft.

En av dessa innebär en ekonomisk lättnad för många hushåll, som kommer att få betala en lägre avgift.

10 000 kronor per månad

Från och med den 1 juli sänks avgiften för barnomsorg.

Regeringen har tidigare meddelat att man ändrar reglerna så att ett fribelopp för inkomster införs i maxtaxan.

Fribeloppet är på 10 000 kronor per månad, uppger flera kommuner på sina hemsidor.

Det innebär att 10 000 kronor dras av från hushållens skattepliktiga månadsinkomst innan avgiften för förskolan beräknas, skriver exempelvis Skara kommun.

Regeländringen innebär att alla hushåll får en lägre avgift, även de som tidigare inte nådde upp till maxtaxan.

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska, sade utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L) i ett uttalande i samband med att regeländringen presenterades.

– Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, tillägger Mohamsson.

LÄS OCKSÅ: Grön koncern kollapsar - en rad bolag går i konkurs

Större bidrag till kommunerna

Från Tidöregeringens sida har man inför valet gjort flera satsningar på att stärka barnfamiljers ekonomi.

– Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen, har Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, tidigare sagt i ett uttalande.

– Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, tillägger han.

Regeringen har också beslutat att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna genom att förstärka statsbidraget för maxtaxa med 1 miljard kronor för 2026. Man räknar också med en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

LÄS OCKSÅ: Lavrov dundrar mot Marco Rubio

Foto: T Barbhuiya

Text: Redaktionen


27 juni 2026

SNART DAGS: Titta mot himlen – händer bara en gång per år

2026 06 27

På måndag kväll är det dags.

Då inträffar sommarens första fullmåne. Ett fenomen som brukar kallas för jordgubbsmåne.

Bakgrunden till namnet kommer från Nordamerika, rapporterar Forbes.

Namnet passar dock bra även i Sverige.

– Uppkallad efter den traditionella jordgubbsskörden i delar av Nordamerika i juni, är denna fullmåne anmärkningsvärd av tre skäl, uppger tidningen.

Rosaaktig

Jordgubbsmånen kan ibland upplevas som mer rosaaktig i färgen.

Men det finns fler skäl till att titta mot himlen sent på måndag kväll.

– Det är den första fullmånen på sommaren på norra halvklotet, den kommer att hänga lägre på himlen än någon annan fullmåne 2026, och det kommer att vara årets näst minsta fullmåne, redogör tidningen.

LÄS OCKSÅ: Minst 2 000 kronor – hushåll riskerar ny avgift från 1 juli

Tidigare förra året

Förra året inträffade jordgubbsmånen tidigare under sommaren.

Då kunde den ses redan den 10 juni.

– Den ser ut precis som en vanlig måne, den är lite rosaröd. Med god fantasi så kan man ju tänka sig att den ser ut som en jordgubbe, sade rymdfysikern Patrik Nordqvist till SR då.

Miljarder år gammal

Jordens måne är gammal.

Den kom till när jorden kolliderade med en annan himlakropp för omkring 4,5 miljarder år sedan, enligt Naturhistoriska riksmuseet.

– En bit av jorden slogs av och spreds som fragment i en bana runt vår planet. Efter en tid ansamlades dessa fragment till en större kropp och blev vår egen måne, upplyser museet, som är Sveriges största.

Fullmåne

Månen reflekterar solens strålar, vilket gör att människor på jorden upplever att den lyser.

Månljusets form och storlek beror på var i omloppsbanan den befinner sig.

– På den fjortonde dagen i sin omloppsbana befinner sig månen 180 grader från den osynliga linjen mellan solen och jorden. När den befinner sig här är den fullt upplyst av solens strålar och vi ser en fullmåne på natthimlen, uppger Naturhistoriska riksmuseet.

– Från och med denna natt kommer vi att se allt mindre av månen tills dess den når 270 grader av sin omloppsbana.

LÄS MER: Grön koncern kollapsar – en rad bolag går i konkurs

Foto: M. Ihl

Text: Redaktionen