JUST NU: Antivaccingrupper i Sverige sprider rysk propaganda

2022 05 09

Samma grupper som spred desinformation om vaccin för covid-19 uppges nu göra samma sak gällande Rysslands invasion av Ukraina.

Flera svenska aktörer, både grupper och individer, sprider rysk desinformation på sociala medier i Sverige. 

Det ska röra sig om samma aktörer som också ihärdigt publicerade falsk information om covid-19-vaccin, rapporterar SVT.

“De är skådespelare”

Några citat som florerar i grupper på Facebook och Telegram är exempelvis “Hur länge ska djupa staten skylla på Ryssland?”, “Bucha False Flag Exposed” och “de är skådespelare”.

I samma grupper spreds under pandemin också budskap om att vaccin är farligt och människor uppmanades att inte vaccinera sig.

Flera konspirationsteorier

Rysk propaganda började delas i grupperna redan kort efter den ryska invasionen var ett faktum.

– Man tar till sig ganska många olika konspirationsteorier om allt möjligt. Det gjorde man långt innan pandemin, under pandemin och nu hela vägen in i kriget, säger Åsa Larsson, journalist på faktagranskarinitiativet Källkritikbyrån, till SVT.

Tydliga tendenser

På Totalförsvarets forskningsinstitut har man tittat på hur alternativmedier förhåller sig till kriget. Under pandemin såg man tydliga tendenser till att sprida rädsla kring vaccin och även ifrågasätta demokratins gällande i Sverige.

Samma mönster känns nu igen under kriget.

Anpassar sina budskap

– Vi vet att den här typen av grupper också historiskt har varit bra på att anpassa sina budskap efter rådande samhällsskeenden, säger Hanna Pollack Sarnecki, forskare på Totalförsvarets forskningsinstitut, till kanalen.

Kopplar samman pandemin med kriget

Hanna Pollack Sarnecki menar även att det görs flera kopplingar mellan olika miljöer och nyanser.

– Samma globala maktelit som man menade iscensatte pandemin, iscensätter nu kriget i Ukraina för att distrahera folk från den plan som man hävdar att den globala makteliten har för att etablera ett världsherravälde, säger hon.

Tidig upptäckt

Upptäckten av spridningen av rysk desinformation i Sverige gjordes redan dagar efter Rysslands invasion. Det menar Myndigheten för psykologiskt försvar.

Myndigheten menar också att den falska informationen som sprids har potential att påverka svensk opinion, rapporterar Sveriges Radio.

“Försvåra beslutsfattande”

– Jag vill inte upprepa vad som sprids, men det handlar om att försvåra beslutsfattande, att undergräva Ukrainas aktiviteter och få stöd, både utifrån och inhemskt, säger Irene Christensson, analytiker på myndigheten, till SR.

Foto: D. Schludi resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen