JUST NU: Ännu en märklig video på Putin – spär på spekulationerna

2022 04 26

En video från när Vladimir Putin besöker en katedral under påsken spär på de spekulationer som finns om diktatorns hälsa.

Rysslands president Vladimir Putin rapporterades av ryska medier ha besökt en katedral i samband med en midnattsmässa under påsken.

Videon från evenemanget väcker nu stora frågor både om bildernas äkthet och om diktatorns hälsa, rapporterar Daily Mail.

Märkligt beteende

I videon uppvisar Putin märkliga beteende där han ses grimasera, slicka sig om munnen och bita sig i läppen.

Spekulationer gör gällande att det kan röra sig både om ett försämrat sinnestillstånd som Parkinsons sjukdom.

“Tidig Parkinson”

– Jag är övertygad av många medicinska råd att han är en sjuk man och den mest övertygande diagnosen är att han har tidig Parkinson, sade den tidigare regeringens försvar- och Nato-rådgivare professor Gwythian Prins i programmet Good Morning Britain i helgen.

Spekuleras i att vara fejk

Både ukrainska och ryska oppositonsmedier adderar ytterligare ett förbryllande faktum kring videon.

Flera indicier pekar nämligen på att den skulle kunna vara fejk.

Subtila skillnader 

Medierna i fråga jämför videon med den som upptogs från en midnattsmässa förra året. Putin har då samma kostym och färg på slipsen och det är enbart subtila skillnader i ljussättningen mellan de två filmerna.

– Putin står i samma kostym och med samma ljus som den 2 maj 2021, rapporterar den ryska kanalen the Village.

Försvann ur bild

Vid ett tillfälle verkar Putin även försvinna ur bild för ett ögonblick under videon. Även det ukrainska inrikesministeriets rådgivare Anton Heraschenko har uttalat sig om påskfilmen på Putin.

– Putins direktörer ertappades återigen med att använda videoredigering och [manipulation], säger han enligt Daily Mail.

Andra filmen på kort tid

Videon från Putins påskfirande är den andra filmen på kort tid som väcker stora frågor och spekulationer om den ryska presidentens hälsa och vad som egentligen pågår innanför väggarna i Kreml.

Väcker frågor om hälsotillstånd

I en video som släpptes i fredags såg diktatorn märkbart uppsvälld ut, sluddrade på orden och fick hålla sig i bordet för att inte tappa balansen. 

Spekulationer gör gällande att Putin kan lida av den obotliga sjukdomen Parkinson. Moskva och Putinregimen har inte uttalat sig om spekulationerna varken om den första eller andra videon.

Se videon från midnattsmässan här.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen