JUST NU: Ännu en märklig video på Putin – spär på spekulationerna

2022 04 26

En video från när Vladimir Putin besöker en katedral under påsken spär på de spekulationer som finns om diktatorns hälsa.

Rysslands president Vladimir Putin rapporterades av ryska medier ha besökt en katedral i samband med en midnattsmässa under påsken.

Videon från evenemanget väcker nu stora frågor både om bildernas äkthet och om diktatorns hälsa, rapporterar Daily Mail.

Märkligt beteende

I videon uppvisar Putin märkliga beteende där han ses grimasera, slicka sig om munnen och bita sig i läppen.

Spekulationer gör gällande att det kan röra sig både om ett försämrat sinnestillstånd som Parkinsons sjukdom.

“Tidig Parkinson”

– Jag är övertygad av många medicinska råd att han är en sjuk man och den mest övertygande diagnosen är att han har tidig Parkinson, sade den tidigare regeringens försvar- och Nato-rådgivare professor Gwythian Prins i programmet Good Morning Britain i helgen.

Spekuleras i att vara fejk

Både ukrainska och ryska oppositonsmedier adderar ytterligare ett förbryllande faktum kring videon.

Flera indicier pekar nämligen på att den skulle kunna vara fejk.

Subtila skillnader 

Medierna i fråga jämför videon med den som upptogs från en midnattsmässa förra året. Putin har då samma kostym och färg på slipsen och det är enbart subtila skillnader i ljussättningen mellan de två filmerna.

– Putin står i samma kostym och med samma ljus som den 2 maj 2021, rapporterar den ryska kanalen the Village.

Försvann ur bild

Vid ett tillfälle verkar Putin även försvinna ur bild för ett ögonblick under videon. Även det ukrainska inrikesministeriets rådgivare Anton Heraschenko har uttalat sig om påskfilmen på Putin.

– Putins direktörer ertappades återigen med att använda videoredigering och [manipulation], säger han enligt Daily Mail.

Andra filmen på kort tid

Videon från Putins påskfirande är den andra filmen på kort tid som väcker stora frågor och spekulationer om den ryska presidentens hälsa och vad som egentligen pågår innanför väggarna i Kreml.

Väcker frågor om hälsotillstånd

I en video som släpptes i fredags såg diktatorn märkbart uppsvälld ut, sluddrade på orden och fick hålla sig i bordet för att inte tappa balansen. 

Spekulationer gör gällande att Putin kan lida av den obotliga sjukdomen Parkinson. Moskva och Putinregimen har inte uttalat sig om spekulationerna varken om den första eller andra videon.

Se videon från midnattsmässan här.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28 aug 26

Kraftigt regn och åska – här brakar det loss i dag

2026 08 28

Vädret slår om i stora delar av landet under fredagen.

Detta i samband med att ett stort nederbördsområde drar in över Sverige.

Stora delar av landet bör stålsätta sig för ordentligt ruskväder.

– Omfattande regn och åska drar in från sydväst, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

Här slår det till först

Nederbördsområdet når västra Sverige under eftermiddagen innan det breder ut sig över andra delar av landet.

– I eftermiddag rör sig dess frontzon in över Västkusten med regn och åska. Under den andra halvan av dagen breder det ut sig över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland, uppger SMHI i sin prognos.

I Västsverige kan det dundra på ordentligt.

– Det kan bli kraftig åska under fredagen och lördagen i Västsverige, säger TV4:s meteorolog Ulrika Elvgren till kanalen.

– Hela landet får en släng av sleven, och sedan blir det väldigt svajigt väder in mot nästa vecka, fortsätter hon.

Drar vidare

Ruskvädret håller i sig under helgen.

– Lokalt med åska i Svealand och södra Norrland, framhåller Klarts Lasse Rydqvist

Störst nederbördsmängder väntas över de norra delarna av landet.

– I morgon ligger fronten över de östra landskapen och Norrland och således är det där vi finner det mest ihållande regnet. I landets sydvästra delar väntas mer skurbetonat regn med perioder av uppehåll, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Plocka fram paraplyet

Nästa vecka väntas fortsatt ostadigt väder.

Redan under måndagen drar nästa lågtryck in över Sverige.

Stora regnmängder faller över Götaland under måndagen, medan skurar väntas på flera håll i resten av landet.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Fler svenskar väljer bort elbilar 

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen