SVERIGE: Ännu dyrare att skicka brev

2022 11 25

Portopriset för brev upp till 50 gram höjs från 13 till 15 kronor vid årsskiftet.

Det meddelar Postnord i dag, fredag.

– Höjningen är en konsekvens av den globala prisökningen och inflationen. Portohöjningen sker i hela Norden och träder i kraft den 1 januari, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

 Stina Olofsdotter, chef för PostNord frimärken, betonar att beslutet är nödvändigt.

– Årets prissättning av porto är främst en effekt av de ökade kostnaderna i omvärlden och att vi behöver säkerställa att vi även fortsättningsvis kan erbjuda våra kunder en robust och smidig postservice – vilket behövs i Sverige som har en förhållandevis utmanande postreglering och geografi för leveranser, säger hon i ett pressmeddelande.

Billigast i Norden

Trots höjningen har Sverige alltjämt lägst portopriser i Norden.

Här är priserna för brev upp till 50 gram i samtliga länder i Norden uträknat i svenska kronor:

- Sverige 15 kronor

- Danmark 18 kronor

- Norge 27 kronor

- Finland 23 kronor

- Island 17 kronor

Danmark och Island har dock inte offentliggjort priserna för porto år 2023.

Tips inför julen

Det är bra att var ute i god tid när brev och paket ska skickas i juletider.

Här är några viktiga datum:

  • För att julkort med julfrimärke ska komma fram innan jul, skicka senast 15 december.
  • Använder du vanliga inrikes frimärken på julkortet, är sista dagen 21 december.
  • Riktiga Vykort, skicka senast 21 december.
  • Paket inrikes, skicka senast 21 december.
  • Utrikes brev och paket inom EU skickas senast 10 december för att hinna komma fram innan jul.
  • Utrikes brev och paket utanför EU skickas senast 6 december för att hinna fram innan jul.

Tre tips

Postnord utfärdar även tre konkreta tips till kunder som ska använda deras tjänst under julen.

- Använd PostNord-appen så har du koll på exakt när ditt paket kommer. Du kan legitimera dig med BankID i appen innan du hämtar ditt paket hos postombud eller i paketboxen – för smidigare hantering.

- Tänk på att beställa julklappar i god tid för att vara på den säkra sidan. Sista datum för beställning med leverans innan jul brukar anges hos respektive e-handelssajt.

- Tänk på att den som du adresserar paketet till måste ha en giltig ID-handling (alla barn har inte det).

Foto: Postnord resp K. Macate

Text: Redaktionen


JUST NU: Carl Bildt varnar – “Detta är bara början”

2025 06 14

Carl Bildt varnar för att oroligheterna i Mellanöstern kommer att eskalera.

Israel har riktat attacker mot Iran.

Iran har svarat.

Nu varnar Carl Bildt för att oroligheterna i Mellanöstern kommer att eskalera.

Det rapporterar TV4.

“Är bara början”

Det råder stor oro inom världssamfundet gällande drönar-och robotattackerna.

Carl Bildt, tidigare svensk statsminister och utrikesminister, varnar för att det inte kommer att vara över inom en överskådlig framtid.

– Detta är inte slutet, detta är bara början, säger han.

“Försöker dra in”

USA har meddelat att de inte var involverade i de inledande israeliska attackerna mot Iran.

Carl Bildt tror att Israels ledare helst vill se att USA tar mer plats.

– Netanyahu försöker nu självfallet att dra in USA så tydligt som möjligt under det här kriget. Hur det slutar? Ingen aning, säger Bildt.

Kommer att fortsätta

Israel har på lördagen meddelat att attackerna mot Iran kommer att fortsätta.

Så här lyder en kommentar från landets försvarsmakt:

– Det israeliska flygvapnet fortsätter att slå till mot mål för att undanröja hot i Iran.

Kommentaren kommer mer än 24 timmar efter Israels första attack mot Irans militärbaser, som dödade tre iranska militära befälhavare, enligt IDF. 

Iran har sedan dess genomfört missilattacker mot Israel fram till lördag morgon, rapporterar BBC.

Kina fördömer

Flera länder har fördömt attackerna och världssamfundet arbetar i skrivande stund för att få till stånd ett eldupphör.

Kina fördömer Israels ”kränkningar av Irans suveränitet, säkerhet och territoriella integritet”, säger FN-sändebudet Fu Cong vid FN:s säkerhetsråds extrainsatta möte på lördagen.

Peking är ”allvarligt oroat” över den nuvarande situationens negativa inverkan på kärnteknikförhandlingarna med Iran, tillägger han och uppmanar Israel att omedelbart upphöra med alla militära aktioner för att undvika ytterligare upptrappning.

Oljepriset har stuckit iväg rejält i samband med situationen mot bakgrund av fruktad ytterligare eskalering.

Läs mer: Kraftig förändring av oljepriset

Foto: Caroline Andersson Renaud, Talarforum

Text: Redaktionen


Storfilmen har kommit till Netflix – kan streamas idag

2025 06 14

En av Christopher Nolans senaste filmer har landat på Netflix.

Nolan har hyllats som en av samtidens främsta regissörer.

Han står bland annat bakom hyllade produktioner som Interstellar och Inception.

Nu har en av hans senaste – och mest omdiskuterade filmer – släppts på Netflix.

Kan streamas idag

Det är storfilmen Tenet som nu har kommit till Netflix.

Filmen har hyllats för Nolans tekniska förmågor – men har samtidigt kritiserats för att vara alltför komplicerad och svår att hänga med i.

Filmen handlar om en hemlig agent som måste hitta ett mystiskt och kraftfullt vapen för att förhindra ett tidskrig som riskerar att förgöra världen.

I huvudrollerna finns bland andra John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki.

Hyllningar och kritik

Filmen har 7,3 i betyg på IMDB och har av kritiker både hyllats och kritiserats.

Filmsajten Roger Eberts recensent Brian Tallerico ger Tenet fyra stjärnor av fem.

– Det är en imponerande film att bara uppleva, som bombarderar tittaren med bombastisk ljuddesign och underbart foto i widescreen av Hoyte van Hoytema, menar Tallerico.

Recensenten menar dock att filmen försöker förklara sig själv för mycket.

– Och trots det är det fortfarande otroligt svårt att följa med eftersom Nolan går så långt ner i sitt eget kaninhål av tidsresor att man nästan måste ta anteckningar för att hänga med.

Jämförs med Bond

Empires recensent Alex Godfrey ger även han Tenet fyra av fem stjärnor, och jämför filmen med de klassiska James Bond-filmerna.

– Nolan har gjort sin egen Bond-film här, lånat allt han gillar med den, slängt allt han inte gillar och sedan satt sin egen touch på det hela.

Hyllad regissör

Christopher Nolan är en av samtidens mest hyllade filmregissörer.

Utöver Tenet, Inception och Interstellar har han även regisserat filmer som Memento, The Prestige, The Dark Knight, Dunkirk och nu senast Oppenheimer.

Oppenheimer blev en av 2023 års största filmer – bland annat tillsammans med Barbie.

Foto: Boliviainteligente

Text: Redaktionen