Annika Strandhäll (S) föreslår ny åldersgräns i Sverige

2025 04 02

Regeringen vill att det ska bli olagligt att betala för sexuella tjänster över internet.

Den som betalar för att någon annan filmar sig själv i ett sexuellt sammanhang kan straffas med fängelse, enligt lagförslaget.

Och den som driver sådana webbplatser kan dömas för koppleri.

– En kriminalisering av köp av sexuell handling som utförs på distans är en naturlig utveckling eftersom gränsen mellan våra verkliga och digitala liv alltmer suddas ut och sexindustrin har förändrats, framhåller regeringen i ett uttalande.

Vill gå ännu längre

Samtliga riksdagspartier stödjer regeringens förslag.

Men S-toppen Annika Strandhäll vill gå ännu längre.

Hon vill förbjuda plattformen Onlyfans, där många användare säljer pornografiskt innehåll.

Dessutom vill Strandhäll att det ska införas en 18-årsgräns på porrsajter.  

– Från S-kvinnors sida så ser vi ett stort problem med den tillgång på grov våldspornografi som väldigt unga barn i Sverige i dag har, bara genom ett knapptryck på sina telefoner, säger hon till Expressen.

Enligt Strandhäll skulle åldersgränsen kunna kontrolleras genom att samtliga användare tvingas legitimera sig.  

– Det skulle kunna vara med Bank-ID till exempel. Jag som politiker ska inte föregå de tekniska lösningarna, utan där får man ju titta på hur andra länder har gjort.

Kritiken: ”Ska de förbjuda min arbetsplats”

Regeringens förslag har kritiserats – bland annat av flera användare som säljer pornografiskt innehåll på Onlyfans.

– Jag förstår att tjejer kan råka illa ut, men jag som tycker om mitt yrke? Ska de förbjuda min arbetsplats? säger en kvinna till SVT Nyheter.

"Det är som dag och natt" 

Regeringen beskriver Onlyfans och liknande plattformar som en inkörsport till prostitution.

Onlyfansmodellen Josefin Ottosson håller inte med.

–  Jag kan bara prata utifrån mig själv. Men jag skulle aldrig någonsin träffa någon i verkligheten, säger hon till SvD.

– Det är som dag och natt. Att säga nej via en chatt är verkligen inte svårt för mig, men det är skillnad när man står ”face to face”.

Redan i sommar 

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Foto: S-kvinnor

Text: Redaktionen


24 juni 2026

Ryssland vädjar till grannland – behöver hjälp omedelbart

2026 06 25

Ryssland står inför många stora utmaningar.

Det ryska samhället lider på flera olika sätt.

Slag efter slag drabbar landets ekonomi och de ukrainska attackerna har orsakat stora förluster i det ryska maskineriet.

Nu tvingas Ryssland vända sig till grannlandet Kazakstan för att vädja om hjälp att tillfälligt lösa en av landets kriser, rapporterar Reuters med hänvisning till flera källor.

– Vi förhandlar med Kazakstan, och det finns lite hopp, säger en källa till nyhetsbyrån.

Stora mängder behövs

Ryssland har den senaste tiden drabbats av stor brist på bensin och bränsle, ett område som landet normalt är starkt inom.

Men nu råder ransonering för den ryska befolkningen och många pumpar är tomma.

Nu ställs hoppet till grannlandet Kazakstan.

– Ryssland förhandlar med Kazakstan om möjligheten att importera bensin i en mängd av cirka 50 000 ton på grund av brist på bränsle på den inhemska marknaden, uppger oberoende Moscow Times.

Attacker ligger bakom

Ryssland är normalt en stark producent av petroleumprodukter.

Men efter att en rad stora raffinaderier har fått pausa verksamheten till följd av ukrainska drönarattacker har produktionen minskat med omkring 25 procent, enligt uppgifter till Reuters.

Varken Kazakstan eller Ryssland har ännu gått ut och kommenterat uppgifterna.

LÄS MER: Inte synts till på flera dagar – plötsligt skifte vid ukrainska gränsen

Flera åtgärder

Ryssland överväger ytterligare åtgärder för att begränsa den omfattande bränslebristen.

Exporten kan begränsas, subventionerna för raffinaderierna ökas och import via sjövägen kan initieras, rapporterar RBC-Ukraine.

– Den här månaden har Moskva redan tillåtit raffinaderier att producera bränsle som inte uppfyller standardkvalitetskrav, uppger tidningen.

– Restriktioner för bensinförsäljning har införts i 53 regioner och Tatneft begränsar inköp till 30 liter per tillfälle.

Det är inte första gången som Ryssland vänder sig till Kazakstan för att få hjälp med bränsle.

Under 2024 bad den ryska ledningen Kazakstan att ha 100 000 ton bensin redo om en plötslig kris skulle uppstå i landet.

LÄS MER: Glatt besked för kvinnor i Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 juni 2026

Ryska trupper flyr för livet

2026 06 25

Ryska trupper tvingas överge frontlinjerna.

Under våren har återkommande rapporter avslöjat att Ukraina på flera håll pressar de ryska styrkorna hårt.

Nu har de ukrainska trupperna hissat flaggan på Kinburnudden i södra Ukraina, rapporterar RBC-Ukraine.

Området har varit ockuperat av Ryssland sedan 2022.

Men nu har de ryska trupperna tvingats överge sina positioner och fly för livet efter kraftfulla attacker från de ukrainska försvararna.

– Som ett resultat av kraftfulla eldattacker tvingade försvarsstyrkorna i södra Ukraina ockupanterna att dra sig tillbaka från sina positioner, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

– Evakueringen av överlevande personal pågår, och ockupanterna överger sina försvarslinjer.

Drar sig tillbaka

Det finns fortfarande ryska styrkor kvar i området och fler motattacker är att vänta, enligt den ukrainska flottans talesperson, Dmytro Pletenchuk, rapporterar Kyiv Independent.

– Ryska trupper tvingades överge några av sina positioner, men när det gäller att befria udden helt och hållet är det fortfarande för tidigt att säga att fienden helt har dragit sig tillbaka från detta område, säger han till tidningen.

Strategiskt viktig

Kinburnudden är strategiskt viktig, enligt den ukrainske talespersonen. Både för de ryska attackerna och kontrollen över delar av Svart havet.

– Ryssland använder sin närvaro på Kinburnudden för att upprätthålla trycket på den södra kusten av regionen Mykolaiv och hindra sjöfarten från hamnarna i regionen, säger Dmytro Pletenchuk, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland köper svenska fartyg

Attack mot oljan

Under dagen kommer också rapporter om flera ukrainska attacker mot den ryska oljeinfrastrukturen, rapporterar Kyiv Independent.

En oljedepå i Krasnodar har träffats och en eld har brutit ut. Dessutom har två oljeraffinaderier i Basjkirien träffats av drönare, uppger Volodymyr Zelenskyj.

– Våra långdistansoperationer är ett konsekvent, precist svar på Rysslands utdragna krig och attacker mot ukrainska städer och samhällen, slår presidenten fast, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putin tvärvänder om kriget i Ukraina

Foto: M. Mamaev

Text: Redaktionen