JUST NU: Annie Lööf ger besked

2022 06 03

Annie Lööf (C) står bakom kritiken mot inrikes- och justitieministern Morgan Johansson.

Men Centerpartiet kommer inte att stödja SD:s misstroendeförklaring mot ministern.

Det bekräftar Annie Lööf i ett inlägg på sociala medier.

– Centerpartiet kommer inte stödja SD:s misstroendeförklaring mot Morgan Johansson. Vi står helt bakom den kritik mot honom som ett enigt KU riktade igår. Men det är inte av en sådan art att det motiverar ett misstroende, skriver hon.

Känsligt läge

– Vi är i ett mycket känsligt säkerhetspolitiskt läge, mitt under en NATO-process och i en tid med en alarmerande våldsspiral med dödligt gängvåld krävs att vi som politiska ledare orkar ta ansvar, orkar samlas för att göra upp, orkar samarbeta för att nå resultat, betonar Annie Lööf.

C-ledaren framhäver att Sverige inte behöver splittring i ett känsligt läge.

– Politik är på riktigt och handlar om att ta ansvar för de samhällsproblem som finns och med gemensamma krafter orka ta tag i dem genom att stanna kvar vid förhandlingsbordet för att få fram verktygen som ökar tryggheten. Med politiskt spel knäcker man inte samhällsproblem. Sverige behöver, nu mer än någonsin, ledare som söker samarbete - inte splittring.

Politisk vilde avgör

Centerpartiets besked innebär att den politiska vilden Amineh Kakabaveh kan avgöra omröstningen på tisdag nästa vecka.

Enligt SVT har Kakabaveh gett regeringen ett ultimatum. Om inte den överenskommelse man har slutit med henne om Turkiet går hon på SD:s linje, trots att hon egentligen enligt egen utsago inte vill rösta med partiet.

– Men jag väntar på respons från Socialdemokraterna innan jag bestämmer mig, säger Amineh Kakabaveh till kanalen.

Avgörs på tisdag

Omröstningen kring Morgan Johanssons framtid sker på tisdag. Om ministern röstas bort kommer också statsminister Magdalena Andersson att avgå, meddelar hon på en pressträff, där hon uttrycker sin ilska över misstroendeförklaringen.

–Det är fullständigt oansvarigt och oerhört. Vi är inte i ett läge för politiskt spel. Det här är farligt på riktigt, säger statsministern, och tillägger att hela regeringen "självklart" kommer att avgå om Johansson röstas bort.

Foto: Centerpartiet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen