Ann Linde (S) pekar ut land dit migranterna bör söka asyl

2021 11 22

Sverige utrikesminister Ann Linde (S) säger nej till att migranterna från Belarus släpps in i vare sig i Sverige eller övriga EU. I stället pekar hon ut ett annat land.

Migrantkrisen vid gränsen mellan diktaturen Belarus och Polen fortsätter och står nu högt på agendan när EU:s utrikesministrar träffas i Bryssel idag. Enligt Reuters handlar det om upp till 4 000 migranter som uppenbarligen diforslade av Belarus diktator försöker ta sig in i EU via Polen.

Polen får stöd av övriga EU

Belarus använder migranterna i ett spel där diktatorn Lukashenko försöker hämnas på EU för unionens sanktioner på landet till följd av våldet mot fredliga demonstranter efter Lukashenkos valfusk. Polen har vägrat att släppa in migranterna över gränsen och får nu ökat stöd från EU i kampen mot Belarus diktator.

Anne Lindes (S) besked

EU beslutade idag att införa nya sanktioner mot landet men frågan kvarstår kring hur man ska göra med alla migranter varav åtta rapporteras ha dött av köld och utmattning i skogen. Utrikesminister Ann Linde (S) uppger för Sveriges Radio vad Sverige har för ståndpunkt. Hon säger nej till att migranterna släpps in vare sig i Sverige eller i övriga EU.

S-MP-regeringen pekar på Belarus

S-MP-regeringen anser att migranterna i första hand ska åka tillbaka till sina hemländer och i andra hand får de söka asyl i Belarus.

– De måste få filtar och mat och vatten och allt sådant. Och sen måste de hjälpas tillbaka till sina länder om de inte har asylskäl – och då får de söka asyl i Belarus, säger Ann Linde (S) till Sveriges Radio.

Ännu hårdare sanktioner

Förutom att vägra släppa in migranterna slår nu EU till med ännu hårdare sanktioner mot Belarus uppger Reuters.

– Dagens beslut reflekterar EU:s beslutsamhet att stå upp emot användandet av migranter för politiska syften. Vi slår tillbaka mot denna inhumana och olagliga hantering, säger EU:s utrikeschef Josep Borrell.

Flygbolag och individer

EU förstärker nu sina tidigare sanktioner med följande tillägg:

-Sanktioner mot flygbolag och resebyråer som är inblandade i att flyga migranterna till Belarus

-Sanktioner mot ytterligare individer och enheter som bidrar till Lukashenkoregimens agerande.

Migranterna är främst unga män som kommer från kurdiska delarna av Irak och är på jakt efter ett bättre en ekonomisk tillvaro enlig BBC News.

ANALYS

EU:s tydliga nej till migranterna torde innebära dels att andra migranter nås av budskapet att det inte är lönt att komma efter då de ändå inte släpps in, dels torde det innebära att Belarus lömska försök att försvaga EU genom att orkestrera en migrantström mot unionen misslyckas.

För Polen och även för Lettland och Litauen som är de två andra EU-länderna med gräns mot diktaturen Belarus är det ytterst viktigt att få EU:s stöd i kampen mot Lukashenkos ondskefulla planer.

För att undsätta migranterna gör nu EU stora insatser för att få tillbaka dem till sina hemländer och Irak har lovat att bistå då många av migranterna kommer därifrån.

Foto: L. Anderson

[yop_poll id="885"]

22 maj 2026

GMAIL: E-post försvinner hos Samsung-användare

2026 05 23

Gmail varnar för en bugg hos många mobiltelefoner.

En ny teknisk störning i Gmail gör att många användare upplever att e-postmeddelanden försvinner, blinkar eller blir oläsliga.

Ett problem som nu sprider sig bland Android-användare, rapporterar Mirror.

Samsung-användare drabbas

Flera användare med Samsung-enheter rapporterar allvarliga problem i Gmail-appen där e-postmeddelanden inte längre visas korrekt.

Enligt rapporter kan skärmen börja flimra, text försvinna helt eller ersättas av tomma vita fält.

Problemet verkar främst drabba Samsung Galaxy Z Fold-serien och vissa Galaxy-surfplattor, vilket gör att det i första hand är användare av större eller vikbara Android-enheter som påverkas.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Google svarar

– Det verkar som att vissa enheter, inklusive Samsung-surfplattor, upplever tillfälliga problem med Android System WebView, säger Googles produktexpert Kimiya Kitani.

Hon förklarar att det är en central komponent som gör det möjligt för appar som Gmail att visa webbinnehåll, samtidigt som hon meddelar att problemet redan har skickats vidare till Google för vidare hantering.

Det innebär att problemet inte nödvändigtvis ligger i Gmail i sig, utan i den underliggande Android-komponenten som Gmail är beroende av.

Flera användare har också beskrivit problemet i Googles supportforum.

– Varje gång jag öppnar ett mejl flimrar skärmen och gör det omöjligt att läsa. Jag har tvångsstoppat appen, rensat cache, startat om min surfplatta och uppdaterat allt. Ingenting har löst det, skriver en användare i forumet.

Vad kan du göra?

Även om Google ännu inte har släppt en permanent lösning finns det en tillfällig åtgärd som vissa användare uppger fungerar.

Enligt Kimiya Kitani kan problemet ibland mildras genom att ändra hur enheten hålls.

  • Öppna e-posten i stående läge
  • Vrid enheten till liggande läge tills innehållet visas korrekt
  • Vänd sedan tillbaka till stående läge

Detta kan stoppa flimret tillfälligt, men löser inte grundproblemet.

Slutsats – ett irriterande fel för vanliga användare

För många Samsung- och Android-användare innebär det här en direkt störning i vardagen.

Problemet är ännu inte helt kartlagt, men allt pekar på att en uppdatering av Android System WebView kommer att krävas innan Gmail fungerar normalt igen på alla enheter.

Tills dess meddelar Google att användare får räkna med tillfälliga störningar – eller använda de tillfälliga lösningar som finns.

LÄS MER: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Foto: Solen Feyissa

Text: Redaktionen


22 maj 2026

“Han kan knappt gå” – Putinvideo sprids som en löpeld

2026 05 22

Rysslands diktator Vladimir Putin avslutade i veckan sitt statsbesök i Peking.

Den ryska ledaren träffade sin motsvarighet Xi Jinping, ett möte som påstods fastställa Rysslands och Kinas “omfattande partnerskap”, som Putin själv uttryckte det.

Under mötet diskuterades bland annat projektet om att få till ett avtal om gasledningen Power of Siberia 2.

Men i efterdyningarna av besöket är det andra rubriker som stjäl uppmärksamheten.

Folk har nämligen fastnat för Putins egendomliga gångstil, vilket uppmärksammas i flera medier.

– Vladimir Putin hånas för att “knappt” kunna gå när han träffade Kinas president Xi Jinping, skriver exempelvis brittiska Mirror.

Obekväma skor

Den 168 centimeter långa diktatorn tros ha tagit på sig särskilda platåskor, sannolikt för att matcha längden hos sin kinesiska motsvarighet som bedöms vara runt 180 centimeter lång.

– Den ryske ledarens högra ben kändes stelt eller smärtsamt när han stegade i sina platåskor ut på röda mattan för att möta den kinesiske presidenten, framhäver Mirror.

Kritiker snappade upp de bisarra scenerna blixtsnabbt.

– Orchen kan knappt gå, uttryckte en ukrainsk kanal när Putin stegade fram på Himmelska fridens torg.

– Han hasar sig framåt med tafatt böjd gång när han hälsar på Xi.

LÄS OCKSÅ: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Kan bli sju centimeter längre

Enligt den brittiska tidningen har Putin vid upprepade tillfällen fångats på bild då han bär skor med märkbart tjockare klack än normalt.

Tilltaget bedöms öka diktatorns längd med upp till hela 7,5 centimeter och skulle kunna vara anledningen till att han till synes har svårt att röra sig smärtfritt.

– Använder han ett exoskelett? frågar sig en kritisk kommentator, enligt Mirror.

Kreml har inte kommenterat uppgifterna om skorna.

Du kan se en video från när Putin hälsas välkommen i Peking och bilda din egen uppfattning  genom att klicka här.

LÄS OCKSÅ: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen