Anmälningar väller in mot företag

2024 04 08

Mängder av anmälningar och klagomål har kommit in till Konsumentverket den senaste tiden.

En majoritet av anmälningarna gäller ett och samma företag – sajten byMétis som tar betalt för att säga upp abonnemang.

– De flesta vittnar om att det inte framgått att tjänsten kostar pengar, framhåller Konsumentverket i ett uttalande.

Förs vidare till sajten 

I anmälningarna nämner många kunder att de ovetandes klickat sig vidare till byMétis, efter att ha använt söktjänsten Google.

I flera fall handlar det om googlesökningar om att ”säga upp ett abonnemang” hos till exempel ett gym, en tidning eller en podcasttjänst. Kunderna har sedan klickat på en av de sponsrade länkarna som placeras högst upp i sökresultatet. Länken leder till ett formulär där kunden ombeds fylla i några uppgifter för att avsluta abonnemanget.

Det många inte förstår är att de surfat vidare till byMétis, som tar 400 kronor för att avsluta abonnemanget. 

Enligt Konsumentverket känner sig många lurade.

– Många vittnar om att sidan de surfat till har förefallit vara det egentliga företagets webbplats. De som debiterats vidhåller att det inte framgått att det skulle kosta pengar att avsluta abonnemanget och att det heller inte verkar som byMétis har fullgjort tjänsten, framhåller myndigheten.

Summan stiger snabbt

En av flera som klickat sig vidare till byMétis är en 70-årig svensk kvinna. Hon trodde att hon avslutat en prenumeration på Aftonbladet via tidningens egen sajt, men blev snabbt varse om att så inte var fallet. 

– Strax före jul fick jag första brevet från byMétis att jag skulle betala 400 kronor för uppsägningen. Jag blev förbannad och gick in på nätet och kollade. Det var till ett konto i Nederländerna man skulle betala, säger hon till Aftonbladet.

När kvinnan inte betalade steg summan snabbt.

– Då fick jag en påminnelseavgift på 400 kronor, jag skulle betala sammanlagt 863 kronor i stället för de ursprungliga 400. Till slut fick jag ett meddelande om att det skulle gå till inkasso och det skulle bli rättsliga åtgärder. Till slut betalade jag in pengarna. Då hade jag fått ett hot om att om jag inte betalade kunde det kosta mig upp till 9 000 kronor, berättar kvinnan.

Stiger till 28 000 kronor

Den 70-åriga kvinnan är inte den enda som byMétis hotat med stora summor.

I företagets allmänna villkor framgår det att den första avgiften på 400 kronor kan stiga snabbt vid utebliven betalning. I ett sista steg kan det kosta ”kunder” 2 500 euro, vilket motsvarar cirka 28 000 kronor.

Foto: Kronofogden 

Text: Redaktionen


JUST NU: USA varnar för massiv attack – kan smälla inom kort

2025 06 05

Ryssland kan vara på väg att utföra en “betydande” attack.

Den varningen går USA:s ambassad i ukrainska huvudstaden Kyiv ut med.

Risken för en kraftig attack bedöms som överhängande.

Ryssland har ökat intensiteten i sina missil- och drönarattacker mot Ukraina de senaste veckorna, och det finns för närvarande en fortsatt risk för betydande flygattacker, framhåller ambassaden i ett nytt uttalande.

I den senaste varningen vänder sig ambassaden även till sin egna medborgare.

– Den amerikanska ambassaden i Kiev uppmanar amerikanska medborgare att iaktta lämplig försiktighet. Som alltid rekommenderar vi att ni är beredda att omedelbart söka skydd om en flygvarning utfärdas.

Kort efter Trumps besked

Senast USA utfärdade en liknande varning var den 9 maj. Då flaggade ambassaden i Kyiv för en storskalig flygattack “de närmaste dagarna".

Två veckor senare genomförde Ryssland sitt  största flyganfall mot Ukraina sedan kriget inleddes, skriver Kyiv Post. Över 15 personer dödades och ännu fler skadades.

Varningen kommer bara timmar efter att USA:s president Donald Trump talat i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin. Efter samtalet framhöll Trump att Ryssland kommer att hämnas den ukrainska drönarattack som slog ut flera ryska bombplan i helgen.

– President Putin sade mycket bestämt att han kommer att behöva svara på den senaste attacken mot flygfälten, uttrycker Trump.

Han preciserar inte hur det svaret kan komma att se ut.

Uppges förbereda "barbarisk" hämnd

Vladimir Milov, tidigare energiminister i Putinregimen, varnade tidigare i veckan för att Ryssland inom kort kommer att genomföra en “barbarisk” attack mot Ukraina som svar på helgens uppmärksammade drönarattack.

– Putin har visat många gånger att han tar till barbariska metoder och hämnd när Ukraina gör något sårbart mot hans militär, säger han i en intervju med CNN.

Den ryska expresidenten Dmitrij Medvedev, numera vice ordförande i Rysslands nationella säkerhetsråd, lovade i tisdags uttryckligen hämnd mot Ukraina.

– Istanbulförhandlingarna är inte till för att skapa en kompromissfred på andras vanföreställningar, utan för att säkerställa vår snabba seger och den fullständiga förintelsen av den nynazistiska regimen, påstår Medvedev på Telegram.

LÄS MER: Nato bekräftar enormt fiasko för Putin

LÄS MER: Ryssland “extremt provocerat” – varnar för nytt krig

Foto: D. Starkey

Text: Redaktionen


JUST NU: Svenskar luras i populär app – miljoner användare

2025 06 05

Sveriges Konsumenter anmäler tillsammans med 24 andra konsumentorganisationer en av världens mest populära appar.

Svenska användare luras systematiskt.

Det anser branschorganisationen Sveriges Konsumenter som nu anmäler den kinesiska klädjätten Shein.

Anklagelserna handlar bland annat om vilseledande design för att lura kunder att öka sin konsumtion.

Det är fula knep som ska få kunderna att köpa mer än de planerat – och som eldar på miljöproblem och överskuldsättning, säger Johanna Hållén, generalsekreterare på Sveriges Konsumenter, i ett uttalande.

Två krav

Organisationen pekar på att konsumenten lider ekonomisk skada till följd av knepen. Dessutom bedöms många av Sheins kläder innehålla kemikalier som inte är tillåtna i Europa.

Nu varnas Shein och måste omedelbart sluta med sina vilseledande metoder, lyder den skarpa uppmaningen.

Två specifika krav ställs nu på det kinesiska företaget:

Att Shein slutar använda vilseledande webbdesign som känsloladdat språk, bekräftelse-skam (”nej tack, jag betalar gärna fullpris!”), infinite scroll (oändligt skrollande), hets med mera som är förbjudet enligt EU:s direktiv om otillbörliga affärsmetoder.

– Att Shein bevisar att kundomdömen och påståenden som ”snart slut”, som hela tiden visas på sajten, faktiskt stämmer. Om inte, måste Shein upphöra med den typen av marknadsföring.

"Ren och skär manipulation"

Ändrar inte Shein sina metoder uppmanas myndigheterna att “agera snabbt för att förhindra att fler konsumenter skadas”. 

Det är ren och skär manipulation för att få oss att köpa mer och mer. Och som hetsar oss att tro att om vi inte klickar på köp direkt så försvinner chansen. Sheins sajt är designad för att skapa ett slags beroende hos sina kunder – och det drivs på av otroligt kraftfulla algoritmer, säger Johanna Hållén.

LÄS MER: Willys anklagas för att lura kunder – “Känner mig bedragen”

Miljoner användare

Shein återfinns även i topp på Råd & Röns ökända svarta lista.

Företaget har kritiserats även i andra europeiska länder. Efter att förra året ha anklagats för att lura kunder i Italien svarade Shein på kritiken och sade att man fullt ut kommer att samarbeta med den utredning som inleddes.

– Vi vill också ta tillfället i akt att bekräfta vårt åtagande att följa lagar och förordningar på de marknader där vi är verksamma och att upprätthålla transparens gentemot våra kunder, framhåller Shein enligt Euronews.

År 2023 laddades Sheins app ned 260 miljoner gånger över hela världen, enligt siffror från Statista. I februari i år framgick det av en undersökning från Kantar Sifo att omkring 500 000 svenskar hade handlat från Shein under det senaste året.

LÄS MER: Postnord varnar kunder – hela Sverige påverkas

Foto: R. Al-zayat

Text: Redaktionen