Anklagar SD – ”kan inte bete sig i möblerade rum”

2024 06 14

Moderaterna har problem och skyller på SD.

Moderaterna blev med sina 17,53 procent det näst största partiet i Sveriges val till Europaparlamentet.

Resultatet innebar en uppgång för M med 0,7 procentenheter jämfört med förra EU-valet.

Men trots det finns det en viss oro inom partiet.

Det kanske största orosmolnet handlar om storstäderna, där partiet har svårt att mobilisera väljare.

Många inom partiet skyller problemet på SD-samarbetet.

”Tycker illa om sverigedemokrater”

M tappade en procentenhet i Stockholm i årets val.

Partiet tappade också 1,2 procentenhet i Göteborgs stad och 0,8 i Malmö stad, enligt Valmyndigheten.

Källor inom partiet tror att tappet delvis beror på att partiet anses svagt i klimatfrågan.

Men det är inte det enda skälet till att partiet har svårt att locka väljare i Stockholm och de andra storstäderna, tror flera partiföreträdare.

– Det andra är att stockholmarna tycker på goda grunder väldigt illa om sverigedemokrater, säger den tidigare moderata EU-parlamentsledamoten Christofer Fjellner (M) till DN.

”Är radioaktiva”

Även andra partiföreträdare gör samma analys:

Partiets ställning i storstäderna har skadats av SD-samarbetet, eftersom många mittenväljare i storstäderna ogillar SD.

– Många väljare tycker att SD är så radioaktiva att det spiller över på oss, när det återkommer exempel på att de inte kan bete sig i möblerade rum, säger Douglas Thor, ordförande inom MUF, till tidningen.

Rödgrön våg i storstäder

I Stockholm gjorde MP succé i EU-valet med 20,49 procent av rösterna, vilket kan tolkas som att många storstadsväljare tycker att miljö- och klimatfrågor är viktiga.

Även V gjorde ett mycket bra val i huvudstaden med 15,18 procent.

Desto sämre gick det för just SD, som bara skrapade ihop 7,04 procent av stockholmarnas röster i Europaparlamentsvalet.

Även i Göteborg och Malmö gick det bra för V och MP men desto sämre för SD.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk jättefabrik tvingas stänga – landets största

2025 11 17

En av Rysslands industrijättar tvingas att stänga sin fabrik.

Den ryska ekonomin slås tungt av situationen i landet och västvärldens sanktioner.

Flera industrijättar tvingas till minskningar av produktionen på grund av den bristande efterfrågan.

– Tidigare har minst tio ryska företag inom gruv-, transport- och verkstadssektorerna beslutat att förkorta arbetsveckan, uppger The Moscow Times.

– Detta för att minska kostnaderna i samband med de ekonomiska problemen, bristande inhemsk efterfrågan och fallande export.

Jättefabrik stänger

Idag kom beskedet att den gigantiska anläggningen Kremniy, som ligger i den ryska regionen Irkutsk, kommer att stoppa allt arbete från och med den 1 januari 2026.

– Företagets presstjänst gick ut och berättade att bristen på efterfrågan var orsaken, eftersom importerat kisel är mycket billigare än inhemskt kisel och leveranserna från utlandet ökar. Ryska produkter är inte heller efterfrågade på världsmarknaden, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Putinallierad halverar sitt stöd – tung smäll för Ryssland

Största i landet

Den stora fabriken är den största producenten av kisel i Ryssland och ägs av bolagsjätten Rusal.

Men Kremniv-anläggningen är inte den enda av företagets anläggningar som tvingas till åtgärder.

– En annan Rusal-anläggning, Silicon Ural, kommer att fortsätta att fungera med reducerad kapacitet, uppger företages presstjänst, enligt tidningen.

– Tidigare har företaget meddelat sina planer på att minska kiselproduktionen med 35 procent på grund av Kina. Förra året uppgick produktionen till drygt 53 tusen ton.

Rusals anläggningar är de enda tillverkarna av raffinerat kisel i Ryssland.

Oljan reas ut

De ryska kiselfabrikerna är inte ensamma om att ha det kämpigt med ekonomin.

Förra veckan kom rapporter om att landets oljeexport också stannat av kraftigt den senaste tiden, vilket har tvingat Ryssland till kraftigt rabatterade priser för att få oljan såld.

– Rabatterna på rysk olja har ökat kraftigt i samband med USA:s sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil, uppger The Moscow Times.

LÄS MER: Himlen lyser upp – Ryssland attackerat

Text: Redaktionen


Polens premiärminister. “Vår värsta farhåga har bekräftats”

2025 11 17

På söndagen inträffade en större explosion på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin.

Händelsen ägde rum omkring tio mil från huvudstaden.

Redan från början gick Polens premiärminister Donald Tusk ut med att det inte gick att utesluta att det handlade om sabotage.

Nu bekräftar Tusk att så är fallet.

– Tyvärr har de värsta farhågorna bekräftas. På sträckan Warszawa–Lublin (byn Mika) har en sabotagehandling ägt rum, meddelar premiärministern på X och fortsätter:

– Explosionen av en sprängladdning förstörde järnvägsspåret. Räddningstjänst och åklagarmyndigheten arbetar på platsen. På samma sträcka, närmare Lublin, har man också identifierat skador.

Utesluter inte Ryssland

Tågsträckan används bland annat för att transportera vapen till Ukraina.

Det finns hittills inga uppgifter eller uttalade misstankar om vem som kan ligga bakom sabotaget.

Biträdande inrikesminister Maciej Duszczyk har dock varnat för att omedelbart skylla på Ryssland, även om det inte går att utesluta.

– Ryssland är inte så mäktigt att varje brand eller varje incident är orsakade av dem. Men ingenting kan uteslutas eller ignoreras, säger ministern enligt Polskie Radio.

LÄS MER: ”Helt okej för mig” – USA kan införa monstersanktioner

"Aldrig tidigare skådat"

Ingen person skadades i explosionen.

Enligt den polska regeringen har dock skador hittats även på andra ställen på samma tågsträcka.

Det senaste sabotaget följer en våg av incidenter i Polen med mordbränder, cyberattacker, drönarobservationer och luftrumskränkningar.

I vissa fall har kopplingen till Ryssland varit bevisad. Moskva har förnekat allt ansvar för sabotagehandlingarna.

– Sprängningen av järnvägsspåret på rutten Warszawa-Lublin är en aldrig tidigare skådad sabotagehandling riktad mot den polska statens och dess medborgare, framhåller Tusk på X.

Tidigare i oktober grep Polen och Rumänien åtta personer som misstänks ha planerat sabotage för Rysslands räkning.

LÄS MER: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt

Foto: CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Text: Redaktionen