Anders Borg svarar efter Trumps utspel – ”Rikta blickarna hitåt”

2025 03 08

Den tidigare finansministern tycker att Sverige och Europa bör rikta blickarna åt ett annat håll.

Den globala marknaden är i rejäl gungning just nu. Detta till stor del på grund av Donald Trump och hans hot om nya höjda tullar mot en rad olika länder.

Den amerikanske presidenten har redan hunnit med att realisera flera av hoten till viss del – detta genom rejält höjda tullar mot grannländerna Mexiko och Kanada som senare pausats.

Därutöver har Europa och Ryssland också hotats med höjda tullar.

“Blir inte bättre”

En som inte tror att situationen kommer att lösas inom en snar framtid är den tidigare finansministern Anders Borg (M).

Detta bland annat på grund av den osäkerhet som uppstått sedan Trumps tillträde i slutet av januari.

 Förutsägbarheten i världshandeln har varit nyckeln till att välståndet i Europa och USA har ökat så mycket tidigare. Vi vet inte hur stora skador det blir nu, men att det inte blir bättre det kan vi vara säkra på vad gäller frihandelsordningen, säger Anders Borg till TV4 under lördagen.

Rikta blickarna österut

Nu menar Borg att Sverige och Europa gör bäst i att rikta blickarna åt andra håll.

Exempelvis österut, till Indien.

– Det bästa vore att Europa tar nya handelsavtal med andra delar av världen. Det pågår förhandlingar med Indien, säger Borg.

Läs mer: STORBANK: Då kommer vändningen för svensk ekonomi – på ett villkor

“Kan få ofattbart stora konsekvenser”

Redan i höstas var Borg ute och varnade för flera orosmoln i den globala ekonomin. Detta i samband med släppandet av hans nya bok, “Vart är vi på väg?”.

För bara en dryg vecka sedan varnade den forne finansministern för en internationell ekonomisk katastrof ifall Kina skulle ockupera Taiwan. 

– Det kan få ofattbart stora konsekvenser. Nästan alla styrsystem för produktion innehåller chips från Taiwan – varenda digital betallösning, alla mobiler, datorer och molnlagringar är beroende av chipen, sade Borg då till Svensk Näringslivs Tidning, TN.

Läs vidare: Anders Borg varnar för ekonomisk kollaps – uppmanar hushållen

Foto: Talarforum samt Nato

Text: Redaktionen


Oväntad Jysk-vara slutsåld på en vecka – i hela Norden

2025 03 07

Kunderna strömmar till möbelvaruhuset Jysk.

Men det är inte soffor, trädgårdsmöbler, fåtöljer eller några andra klassiska Jyskvaror som lockar folk till butikerna.

Istället är det en, sett till årstiden, väldigt oväntad sådan.

På blott en vecka har nämligen fågelbadet “Turteldue” sålt slut – i hela Norden.

– Vår inköpsavdelning jobbar ihärdigt med att få in fler fågelbad, men på grund av leveranstiden kan det dröja månader innan de kommer tillbaka till butik och online, säger Fatima Elkadi, kommunikationschef för Jysk Norge, till Dagbladet.

"Är det inte sjukt?"

Exakt varför fågelbadet, som kostar 185 kronor i Sverige, gjort sådan braksuccé är oklart.

Särskilt eftersom varan lanserades 2 februari och sålde slut mitt i vintern – med stora delar av landet täckt av snö och is.

Många tycks dock använda produkten till helt andra ändamål än fåglar, exempelvis som fruktskål.

– Supernöjd. Använder som fat istället för fågelbad, framhåller en konsument.

Tone Kroken Horten, stylist, inredningsarkitekt och designer, är dock inte lika imponerad av fenomen som dessa.

– Är det inte sjukt? Jag är så chockad över sådana saker som plötsligt finns överallt. Plötsligt har alla ett behov av något de inte nödvändigtvis behöver alls, sade hon till Dagbladet när en fläkt plötsligt blev viral i julas och började sälja som smör.

LÄS MER: Rusning till Dollarstore – alla vill köpa samma vara: “Helt slutsåld”

Finns bara två i hela Sverige

Över en månad efter lanseringen är det fortfarande svårt att få tag på fågelbadet i Sverige. 

Just nu finns det bara två stycken på lager i hela landet, enligt Jysks hemsida. En av dem i Gällivare och den andra i Nyköping.

Med andra ord gäller det att agera snabbt eller ha tålamod för den som vill lägga vantarna på den eftertraktade varan.

Klicka här för att se en bild på fågelbadet på Jysks hemsida.

Blir virala

Att specifika varor drar åt sig mängder av uppmärksamhet är ofta kopplat till att produkten blivit viral på sociala medier.

Exempelvis jobbar butikskedjan Normal aktivt med den typen av metoder.

Om influencers till exempel och de varor som visas upp. När något börjar trenda, då gör vi allt vi kan för att få tag i just de varorna, sade Normals vd Jan Nyberg till Aftonbladet förra året.

LÄS MER: Biltema startar nytt priskrig – ”Upp till 67 procent billigare”

Foto: Jysk

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Musk slår till mot Ukraina – jättesmäll närmar sig

2025 03 07

Amerikanska satellitföretag stryper förbindelsen till Ukraina.

Först ut är företaget Maxar Technologies.

Under fredagen har Maxar blockerat Ukrainas tillgång till företagets satellitbilder.  

Oliver Alexander, analytiker vid underrättelseverksamheten Osint, bedömer att Trumpadministrationen ligger bakom beslutet.

– Maxar har stängt av tillgången till satellitbilder för Ukraina, utan tvekan på grund av påtryckningar från den amerikanska regeringen, skriver han i ett inlägg på X.

Övertygad: Elon Musk följer efter

Ukraina har använt sig av Maxar Technologies satellitbilder för att övervaka ryska trupprörelser och militära aktiviteter. Landets vice premiärminister Mychajlo Fedorov har framhållit att satellitbilderna spelar stor roll för Ukrainas försvarsförmåga. I synnerhet eftersom den ukrainska militären har kunnat ta del av ryska trupprörelser under natten.

Ett annat satellitföretag som Ukraina förlitar sig på är Elon Musks Starlink.

Techmiljardärens satellitnätverk har varit en central del av Ukrainas försvar sedan krigets första dagar. Via satellitsystemet har den ukrainska militären säkrat tillgången till internet.

Ett extremt viktigt verktyg i kriget.

Nu befarar Oliver Alexander att även Starlink kommer klippa banden till Ukraina.

–Jag är helt övertygad om att Starlink står näst på tur, skriver han på X.

”Blir helt blinda”

En nedstängning av Starlink vore förödande för Ukrainas militär. 

– Då blir ukrainarna i princip blinda, har försvarsexperten Joakim Paasikivi sagt till Sveriges Radio.

– Det som har varit framgångsrikt för Ukraina har varit att slå på djupet mot ryska underhållslinjer och logistik som gör att det blir svårt för de ryska trupperna. Starlink är hela ledningssystemet för Ukraina där de ser var fienden är och leder sina egna förband.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

I en intervju med DN säger han att en nedstängning av Starlink skulle innebära att Ukrainas tillgång till internet blir beroende av den markbaserade driften, vilket den ryska armén kan utnyttja.

–  Man kan skjuta sönder master eller växlingsstationer. Det går inte att göra med ett satellitsystem som finns i rymden, säger Liwång och konstaterar att Ukraina konstant kommer tvingas laga det ryssarna skjuter sönder.

– Det hade inneburit en resursdränering. Ukrainska försvarsmakten kommer inte att sluta fungera, men man kommer behöva lägga resurser på att upprätthålla alternativ.

Foto:

Text: Redaktionen