Anders Borg svarar efter Trumps utspel – ”Rikta blickarna hitåt”

2025 03 08

Den tidigare finansministern tycker att Sverige och Europa bör rikta blickarna åt ett annat håll.

Den globala marknaden är i rejäl gungning just nu. Detta till stor del på grund av Donald Trump och hans hot om nya höjda tullar mot en rad olika länder.

Den amerikanske presidenten har redan hunnit med att realisera flera av hoten till viss del – detta genom rejält höjda tullar mot grannländerna Mexiko och Kanada som senare pausats.

Därutöver har Europa och Ryssland också hotats med höjda tullar.

“Blir inte bättre”

En som inte tror att situationen kommer att lösas inom en snar framtid är den tidigare finansministern Anders Borg (M).

Detta bland annat på grund av den osäkerhet som uppstått sedan Trumps tillträde i slutet av januari.

 Förutsägbarheten i världshandeln har varit nyckeln till att välståndet i Europa och USA har ökat så mycket tidigare. Vi vet inte hur stora skador det blir nu, men att det inte blir bättre det kan vi vara säkra på vad gäller frihandelsordningen, säger Anders Borg till TV4 under lördagen.

Rikta blickarna österut

Nu menar Borg att Sverige och Europa gör bäst i att rikta blickarna åt andra håll.

Exempelvis österut, till Indien.

– Det bästa vore att Europa tar nya handelsavtal med andra delar av världen. Det pågår förhandlingar med Indien, säger Borg.

Läs mer: STORBANK: Då kommer vändningen för svensk ekonomi – på ett villkor

“Kan få ofattbart stora konsekvenser”

Redan i höstas var Borg ute och varnade för flera orosmoln i den globala ekonomin. Detta i samband med släppandet av hans nya bok, “Vart är vi på väg?”.

För bara en dryg vecka sedan varnade den forne finansministern för en internationell ekonomisk katastrof ifall Kina skulle ockupera Taiwan. 

– Det kan få ofattbart stora konsekvenser. Nästan alla styrsystem för produktion innehåller chips från Taiwan – varenda digital betallösning, alla mobiler, datorer och molnlagringar är beroende av chipen, sade Borg då till Svensk Näringslivs Tidning, TN.

Läs vidare: Anders Borg varnar för ekonomisk kollaps – uppmanar hushållen

Foto: Talarforum samt Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Zelenskyj ringer JD Vance

2025 11 21

Zelenskyj har ringt USA:s vicepresident JD Vance.

Det förslag till fredsavtal som USA och Ryssland har tagit fram i hemlighet har väckt starka reaktioner, inte minst i Ukraina. I avtalet föreslås stora ukrainska eftergifter.

President Volodymyr Zelenskyj har sagt att Ukraina kan tvingas välja mellan sin viktigaste partner (USA) och sin värdighet.

Samtidigt försöker Zelenskyj hitta en utväg – och har bland annat ringt JD Vance.

Har ringt JD Vance

Donald Trump har bekräftat att USA vill ha svar från Ukraina om fredsplanen innan Thanksgiving den 27 november.

På fredagen har Zelenskyj pratat i telefon med USA:s vicepresident JD Vance, bekräftar den ukrainska presidenten på X. Även chefen för USA:s armédepartement, Dan Driscoll, deltog i det timmeslånga samtalet.

– Vi lyckades gå igenom många detaljer om den amerikanska sidans förslag för att avsluta kriget, och vi arbetar för att göra vägen framåt värdig och verkligt effektiv för att uppnå en varaktig fred, skriver Zelenskyj på X.

Ukraina arbetar nu frenetiskt för att lösa vad Zelenskyj har beskrivit som ”ett av de svåraste ögonblicken” i landets historia.

Trump har gett Ukraina mindre än en vecka på sig att ta ställning till en fredsplan som innebär att landet tvingas ge upp stora territorier, reducera sin armé avsevärt samt avstå från Natomedlemskap.

Zelenskyj skriver emellertid att man de kommande dagarna ska ”arbeta tillsammans med USA och Europa”, vilket man kommit överens om med Vance.

– Vi kom överens om att arbeta tillsammans med USA och Europa på nivån av nationella säkerhetsrådgivare för att göra vägen till fred verkligt genomförbar, skriver Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: Krym under attack - rysk militärhelikopter utslagen

”Få slut på blodsutgjutelsen”

Den ukrainska presidenten har alltså varnat för att Ukraina kan tvingas välja bort sin största partner USA, för att fortsätta försvara sitt land.

Samtidigt uttrycker Zelenskyj sin respekt för president Trump.

– Ukraina har alltid respekterat och fortsätter att respektera USA:s president Donald Trumps önskan att få ett slut på blodsutgjutelsen, och vi ser positivt på varje realistiskt förslag, skriver Ukrainas president på X.

Från och med nu kommer en ständig kontakt upprätthållas mellan Ukraina och USA för att fortsätta diskutera fredsplanen, tillägger han efter samtalet med JD Vance.

–  Vi kom överens om att upprätthålla ständig kontakt, och våra team är redo att arbeta dygnet runt, meddelar Volodymyr Zelenskyj.

Samtidigt har Ukraina en intensiv kontakt med sina europeiska allierade.

LÄS OCKSÅ: Rykten exploderar - USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Foto: President of Ukraine

Text: Redkationen


Stor förändring på gång för alla med Samsung-telefon

2025 11 21

En stor nyhet för Android-användare är på gång.

För första gången kan Android och iPhone dela filer direkt – en förändring som på sikt väntas påverka alla Samsung-användare.

AirDrop för Android

En av de största barriärerna mellan Apple och Android är på väg att försvinna.

Google bekräftar nu att deras filöverföringsfunktion Quick Share kan kommunicera direkt med Apples AirDrop – något som tidigare ansetts omöjligt.

– Det här gör filöverföring enklare mellan iPhones och Android-enheter, och börjar rullas ut redan nu till Pixel 10-familjen, meddelar Google.

Även om funktionen lanserats först på mobilen Pixel 10 är betydelsen mycket större.

Det innebär att Samsung-användare – som utgör den överlägset största Android-gruppen – snart förhoppningsvis kommer kunna dela filer med iPhone-användare lika smidigt som Apple-enheter gör sinsemellan.

LÄS MER: ”Årets pryl 2026” har utsetts

Samsung näst på tur

I dagens läge är Quick Share och AirDrop två parallella världar.

Samsung-användare är hänvisade till appar, länkar eller molntjänster när de ska dela något till en iPhone.

Men nu förändras spelplanen.

Google säger att funktionen är utvecklad utan Apples medverkan och att fler Android-enheter står näst på tur.

– Vi ser fram emot att förbättra upplevelsen och utöka stödet till fler Android-enheter.

Det ger ett hopp till att Samsung-användare snart kommer kunna få tillgång till denna funktion – och det kan innebära ett enormt lyft i allt från vardagsdelning av bilder till arbetsflöden mellan olika enheter.

Så fungerar det

För att dela från en Pixel 10 till en iPhone måste mottagaren aktivera ”Alla i 10 minuter” i AirDrop.

Då dyker Apple-enheten automatiskt upp i Quick Share.

Samma princip kommer att gälla när funktionen når andra Android-telefoner med snabb, privat och direkt överföring – helt utan molnvägar eller servrar.

Enligt rapporter från The Verge har Apple ännu inte uttalat sig om Googles lansering.

LÄS MER: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Foto: R Sharma

Text: Redaktionen