Amerikanska stridsflygplan i Sverige

2024 10 30

Sex amerikanska F 18-plan med stödpersonal har anlänt till Sverige.

Stridsflygplanen är stationerade på marken vid Blekinge flygflottilj F 17. På flottiljen finns även två insatsberedda divisioner med Jas 39 Gripen.

Enligt Försvarsmakten handlar den amerikanska närvaron om att avskräcka främmande makter och visa upp ett starkt, gemensamt Natoförsvar.

F 18-planen har deltagit i operationer med det svenska flygvapnet.

– Vi har i huvudsak genomfört olika flygoperationer i Östersjöområdet. Vi har genomfört operationer över hav, lufttankning och det vi kallar för ”close air support” där vi stödjer markförband i de baltiska länderna, säger Johan Elofsson, flottiljchef på F 17, till SR Ekot.

Sverige ansvarar för amerikanarna

Den amerikanska närvaron är en del av Natoperationen Neptune 24:2.

Den strategiska operationen har pågått sedan förra veckan och inkluderar hangarfartyg, ubåtar och stridsflyg. Syftet är att visa Natos sammanhållning och vilja att försvara alliansen.

Sverige deltar med flygstridskrafter från 172. stridsflygdivisionen på F 17 i Blekinge och ansvarar också för värdlandsstöd åt de amerikanska F 18-planen.

– Neptune Strike är en operativ aktivitet till sjöss och i luften som visar på vilka resurser Nato förfogar över, och att alliansen har förmågan att genomföra gemensamma operationer på flera platser samtidigt, säger generalmajor Fredrik Stålberg, chef för Försvarsmaktens operationsledning, i ett uttalande.

”Det har varit ett nöje”

Flottiljchef Johan Elofsson anser att operationen har gått bra.

Han får medhåll av Jeffery Geisler, som har befälet över den amerikanska styrkan på plats.

– Det har varit ett nöje. Det lokala området är fantastiskt. Restaurangerna är fantastiska, befolkningen har varit väldigt välkomnande och det svenska flygvapnet är exceptionellt professionella, säger han till radion.

Neptune Strike pågår mellan 24-31 oktober.

Foto: Jonas Holmberg Försvarsmakten

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen