Amerikanska stridsflygplan i Sverige

2024 10 30

Sex amerikanska F 18-plan med stödpersonal har anlänt till Sverige.

Stridsflygplanen är stationerade på marken vid Blekinge flygflottilj F 17. På flottiljen finns även två insatsberedda divisioner med Jas 39 Gripen.

Enligt Försvarsmakten handlar den amerikanska närvaron om att avskräcka främmande makter och visa upp ett starkt, gemensamt Natoförsvar.

F 18-planen har deltagit i operationer med det svenska flygvapnet.

– Vi har i huvudsak genomfört olika flygoperationer i Östersjöområdet. Vi har genomfört operationer över hav, lufttankning och det vi kallar för ”close air support” där vi stödjer markförband i de baltiska länderna, säger Johan Elofsson, flottiljchef på F 17, till SR Ekot.

Sverige ansvarar för amerikanarna

Den amerikanska närvaron är en del av Natoperationen Neptune 24:2.

Den strategiska operationen har pågått sedan förra veckan och inkluderar hangarfartyg, ubåtar och stridsflyg. Syftet är att visa Natos sammanhållning och vilja att försvara alliansen.

Sverige deltar med flygstridskrafter från 172. stridsflygdivisionen på F 17 i Blekinge och ansvarar också för värdlandsstöd åt de amerikanska F 18-planen.

– Neptune Strike är en operativ aktivitet till sjöss och i luften som visar på vilka resurser Nato förfogar över, och att alliansen har förmågan att genomföra gemensamma operationer på flera platser samtidigt, säger generalmajor Fredrik Stålberg, chef för Försvarsmaktens operationsledning, i ett uttalande.

”Det har varit ett nöje”

Flottiljchef Johan Elofsson anser att operationen har gått bra.

Han får medhåll av Jeffery Geisler, som har befälet över den amerikanska styrkan på plats.

– Det har varit ett nöje. Det lokala området är fantastiskt. Restaurangerna är fantastiska, befolkningen har varit väldigt välkomnande och det svenska flygvapnet är exceptionellt professionella, säger han till radion.

Neptune Strike pågår mellan 24-31 oktober.

Foto: Jonas Holmberg Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen