JUST NU: Amerikanska soldater försvunna i Ukraina

2022 06 16

Två amerikaner som anslutit sig till den ukrainska militären har varit försvunna i nästan en vecka efter hårda strider utanför staden Charkiv. 

Enligt deras familjer och en militärkollega finns det farhågor om att de tillfångatagits av ryska styrkor, rapporterar CNN.

Männen som är försvunna är Alexander John-Robert Drueke, 39, från Tuscaloosa, Alabama och Andy Tai Ngoc Huynh, 27, från Hartselle, Alabama.

Rysk propaganda nämner soldaterna

Soldaternas sergeant, som vill vara anonym av säkerhetsskäl, uppger att amerikanerna tillhörde Ukrainas 92:a mekaniserade brigad. Männen rapporterades som försvunna efter hårda strider den 9 juni, nära staden Izbytske. 

Inga kvarlevor efter männen hittades. Sergeanten har försett CNN med bilder på männens pass och deras inresestämplar till Ukraina. 

Dagen efter hävdade en rysk propagandakanal på Telegram att männen tillfångatagits när Charkiv, uppger CNN. 

Krigsfångar

Bunny Drueke, Alexander John-Robert Druekes mamma, säger till tv-kanalen att männen är krigsfångar, men uppgifterna har inte verifierats.

Hon uppger att den amerikanska ambassaden arbetar för att få fram mer information om vad som har hänt och var hennes son befinner sig. 

– De har inte kunnat verifiera att han är med ryssarna. Allt de kan verifiera är att han är försvunnen vid det här laget.

Flera scenarier

Andy Tai Ngoc Huyns partner Joy Black uppger att den amerikanska ambassaden tittar på flera olika scenarier.

– Vi vill inte göra antaganden om vad som kan ha hänt just nu. Uppenbarligen tittar de på flera scenarier. Och ett av dem är att de kan ha fångats. Men vi har absolut inte fått det bekräftat, säger hon till CNN.

Vita huset har informerats

Amerikanska myndigheter har informerats.

– Vi övervakar situationen noga och är i kontakt med de ukrainska myndigheterna, säger en talesperson för de amerikanska utrikesdepartementet.

Vita huset kommenterade uppgifterna under onsdagen.

– Om det är sant kommer vi göra allt för att de ska komma hem säkert, sa Pentagons talesperson John Kirby.

Foto: General Staff of the Armored Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: Skickar ut krigsfartyg och drönare – mot USA

2025 08 27

Krigsfartyg och drönare skickas ut som svar på amerikansk närvaro.

Vita huset fortsätter att röra om i den världspolitiska grytan.

USA:s marin har ökat sin närvaro utanför Venezuelas kuster, och utfärdat en belöning till den som kan ge sådan information att landets president Nicolás Maduro kan gripas.

Nu svarar Venezuela – med att skicka ut krigsfartyg och drönare.

Krigsfartyg och drönare

USA:s stärkta marina närvaro nära Venezuelas kuster kopplas till Vita husets kamp mot drogkarteller, men har lett till stora geopolitiska spänningar.

Venezuela har meddelat en stor militär mobilisering som svar på det amerikanska agerandet, och placerar bland annat ut krigsfartyg och drönare, rapporterar Newsweek.

Det har Venezuelas försvarsminister Vladimir Padrino López meddelat, samtidigt som landet också har lämnat in ett protestbrev till FN.

Försvarsministern riktar också hotfulla ord mot USA.

I en video varnar López USA för vad som kommer att hända om de ”vågar sätta sin fot” på venezuelansk mark, enligt tidningen.

– Det skulle utgöra en aggression mot hela Latinamerika och Karibien, hävdar Vladimir Padrino López, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Trump hotar Putin

”Riskerar att destabilisera”

Venezuelas inrikesminister har också beordrat att 15 000 soldater ska skickas till den colombianska gränsen.

Konfrontationen mellan Washington och den venezuelanska regimen handlar om mer än bara narkotikapolitik, och påverkar den geopolitiska balansen i hela regionen, enligt tidningen.

– Det riskerar att destabilisera den regionala säkerheten och kan provocera fram eskalerande reaktioner i hela Latinamerika, enligt tidningen.

USA har alltså även utfärdat en belöning på 50 miljoner dollar till den som kan ge information som leder till den venezuelanska diktatorn Nicolás Maduros gripande.

Maduro rasar mot USA:s agerande.

– Vad de hotar att göra mot Venezuela – regeringsskifte, en militär terroristattack – är omoraliskt, kriminellt och olagligt... Den som begår en aggressionshandling mot ett land i Latinamerika attackerar alla länder, säger Maduro, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har orsakat katastrof - "situationen är akut"

Foto: barracuda, Wikimedia

Text: Redaktionen


Livsmedelsverket uppmanar – släng dessa varor omedelbart

2025 08 27

Livsmedelsverket kommer med en uppmaning om matvaror.

Att veta vilka matvaror som måste slängas direkt, och vilka som håller ett tag till, är inte alltid det lättaste.

Livsmedelsverket vill öka kunskapen och därigenom minska matsvinnet.

Det finns dock matvaror som man absolut bör slänga, understryker myndigheten.

Kan vara farligt

När livsmedelsvaror har börjat mögla så kan man i vissa fall skära bort möglet med marginal, vilket skulle kunna leda till minskat matsvinn.

Samtidigt understryker Livsmedelsverket att det generella rådet är att inte äta mat som har möglat – det kan vara farligt.

– Mögelgifter kan vara mer eller mindre skadliga för hälsan och eftersom det inte går att se med blotta ögat om möglet är giftigt eller inte är Livsmedelsverkets generella råd att inte äta livsmedel som har möglat, säger Karin Fritz, matsvinnsexpert på Livsmedelsverket, i ett uttalande.

Den generella regeln är alltså att slänga mögliga livsmedel direkt. Som exempel nämner Livsmedelsverket att bröd som har möglat alltid ska slängas, det räcker alltså inte att skära bort möglet. ”Bara” 62 procent känner till detta, enligt en undersökning.

LÄS OCKSÅ: Ica slår larm - allvarlig brist på populär produkt

Här är undantagen

Andra exempel på livsmedel som måste slängas direkt om de börjat mögla är mjuka och vattniga frukter och grönsaker, exempelvis tomater och päron. Även fikon, dadlar och vindruvor bör slängas direkt. Om det har bildats mögel i saft så kan det också spridas i hela flaskan, som därför bör slängas direkt.

Grundregeln är alltså att livsmedel som har möglat ska slängas direkt.

Det finns dock vissa undantag, där man kan ta bort den mögelangripna delen med marginal och äta resten.

– Det finns undantag och undersökningen visar att kunskapen kring mat som har möglat behöver öka, både för att minska risken att folk blir dåliga av maten och för att förebygga att mat slängs i onödan, säger Karin Fritz.

Bland mat som kan ätas när möglet tagits bort nämns citrusfrukter, förpackning med frukt, bär eller grönsaker, hårdost, nötter och torkad frukt, potatis, sylt och mos där man tillsatt minst 500 gram socker per kilo, samt äpplen.

Möglet bör i många fall skäras bort med minst två centimeters marginal.

60 procent skär bort mögel

Livsmedelsverkets undersökning visar att nästan 40 procent av konsumenterna alltid slänger möglig mat, medan drygt 60 procent försöker skära bort mögel från livsmedel.

Genom ökad kunskap kan man därför minska matsvinnet, menar Livsmedelsverket.

Samtidigt som det alltså är viktigt att understryka att de flesta livsmedel bör slängas om de är mögliga.

LÄS OCKSÅ: Storkedja återvänder - 42 butiker i Sverige

Foto: Tara Clark resp Daria Volkova

Text: Redaktionen