JUST NU: Amerikanska soldater försvunna i Ukraina

2022 06 16

Två amerikaner som anslutit sig till den ukrainska militären har varit försvunna i nästan en vecka efter hårda strider utanför staden Charkiv. 

Enligt deras familjer och en militärkollega finns det farhågor om att de tillfångatagits av ryska styrkor, rapporterar CNN.

Männen som är försvunna är Alexander John-Robert Drueke, 39, från Tuscaloosa, Alabama och Andy Tai Ngoc Huynh, 27, från Hartselle, Alabama.

Rysk propaganda nämner soldaterna

Soldaternas sergeant, som vill vara anonym av säkerhetsskäl, uppger att amerikanerna tillhörde Ukrainas 92:a mekaniserade brigad. Männen rapporterades som försvunna efter hårda strider den 9 juni, nära staden Izbytske. 

Inga kvarlevor efter männen hittades. Sergeanten har försett CNN med bilder på männens pass och deras inresestämplar till Ukraina. 

Dagen efter hävdade en rysk propagandakanal på Telegram att männen tillfångatagits när Charkiv, uppger CNN. 

Krigsfångar

Bunny Drueke, Alexander John-Robert Druekes mamma, säger till tv-kanalen att männen är krigsfångar, men uppgifterna har inte verifierats.

Hon uppger att den amerikanska ambassaden arbetar för att få fram mer information om vad som har hänt och var hennes son befinner sig. 

– De har inte kunnat verifiera att han är med ryssarna. Allt de kan verifiera är att han är försvunnen vid det här laget.

Flera scenarier

Andy Tai Ngoc Huyns partner Joy Black uppger att den amerikanska ambassaden tittar på flera olika scenarier.

– Vi vill inte göra antaganden om vad som kan ha hänt just nu. Uppenbarligen tittar de på flera scenarier. Och ett av dem är att de kan ha fångats. Men vi har absolut inte fått det bekräftat, säger hon till CNN.

Vita huset har informerats

Amerikanska myndigheter har informerats.

– Vi övervakar situationen noga och är i kontakt med de ukrainska myndigheterna, säger en talesperson för de amerikanska utrikesdepartementet.

Vita huset kommenterade uppgifterna under onsdagen.

– Om det är sant kommer vi göra allt för att de ska komma hem säkert, sa Pentagons talesperson John Kirby.

Foto: General Staff of the Armored Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen