Amerikansk legendar död i flygkrasch

2024 06 08

Den amerikanska legendaren William “Bill” Anders har omkommit i en tragisk flygkrasch.

William Anders var en av de mest profilerade astronauterna inom Nasa genom tiderna.

Han är mest känd för att ha tagit den ikoniska och världsberömda bilden “Earthrise” (jorduppgång) – en av historiens mest minnesvärda och inspirerande bilder av jorden tagna från rymden.

Dödsfallet bekräftas av William Anders son Greg natten till lördagen svensk tid, rapporterar BBC.

– Familjen är förkrossad. Han var en fantastisk pilot. Han kommer att vara saknad, lyder ett uttalande från familjen.

Hemsk olycka: "Såg ut som en film"

William Anders blev 90 år gammal.

Enligt myndigheterna ska han ha färdats i ett mindre plan som kraschade i vattnet norr om Seattle i den amerikanska delstaten Washington.

Han var den enda personen ombord.

Personer som blev vittne till olyckan beskriver hemska scener.

– Jag kunde inte tro vad jag såg framför mina ögon, säger Philip Person till King-TV i Seattle.

Han säger att planet verkade göra en loop och därefter inverterade.

– Det såg ut som något direkt från en film eller specialeffekter. Med en stor explosion, lågor och allting.

Filmer som påstås visa flygkraschen visar hur det görs ett sista försök att dra upp planet innan det blir ett brinnande vrak på vattenytan. Dessa klipp har inte verifierats som äkta.

"Inspirerade generationer"

Anders var uttagen i den astronautgrupp som på 1960-talet valdes ut för att genomföra de första rymdflygningarna inom Apolloprogrammet. Även Buzz Aldrin, världens näst första person att sätta sin fot på månen, ingick i samma grupp.

William Anders var reservpilot till Apollo 11-uppdraget, det vill säga insatsen som ledde till den första månlandningen 1969.

Den magiska bilden på jorden togs 1968 under den första bemannade rymdflygningen som lämnade jorden och nådde månen. Anders själv har beskrivit bilden som det viktigaste bidraget han någonsin gav till det amerikanska rymdprogrammet.

– Det mest inflytelserika miljöbetingade fotografi som någonsin tagits, sade den världsberömda vildmarksfotografen Galen Rowell efteråt om bilden.

Legendaren hyllas nu över hela världen efter sin bortgång.

– Anders inspirerade mig och generationer av astronauter och upptäcktsresande. Mina tankar går till hans familj och vänner, framhåller Mark Kelley, tidigare astronaut och nu amerikansk senator i Arizona, på X.

Foto: Nasa resp William Anders

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Skatten för pensionärer ändras – ”skillnad på flera tusen”

2025 12 16

Vid årsskiftet träder flera förändringar i kraft, både för de som redan är pensionärer och för blivande pensionärer.

Många pensionärer kommer få mer kvar i plånboken efter skatt.

Men den nya skattesänkningen gäller inte riktigt alla.

Pensionsinkomster beskattas olika beroende på ålder och för den som är yngre än 67 år gäller en högre skatt på pensionen i jämförelse med de som är äldre.

”Flera tusen kronor varje månad”

Bakom skillnaden ligger det förhöjda grundavdraget som gäller först från det året en person fyller 67 år.

– För dem som inte kan eller får jobba längre kan det framstå som orättvist att pension som tas ut före 67 års ålder beskattas högre än pension som tas ut från det år man fyller 67. Skillnaden kan vara flera tusen kronor varje månad, säger Folksams pensionsexpert Håkan Svärdman, i ett uttalande.

Avdraget höjs

Från och med januari 2026 blir skillnaden ännu större, eftersom avdraget höjs ytterligare.

För en genomsnittspensionär över 67 år innebär det omkring 150 kronor mer i plånboken varje månad.

– Att sänkt skatt är välbehövligt för många pensionärer är ingen hemlighet, särskilt mot bakgrund av att den allmänna pensionen sjunkit kraftigt under de senaste 17 åren, säger Håkan Svärdman.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Riktåldern ändras

En annan förändring som träder i kraft vid årsskiftet är den ändrade riktåldern för pension.

Den nya riktåldern blir 67 år för personer som är födda mellan 1960 och 1964.

Åldern sätts utifrån den förväntade genomsnittliga livslängden.

Mer pengar i plånboken

Det påverkar när det är möjligt att ta ut allmän pension och ta del av grundskyddet som pensionär.

– Den allmänna pensionen har på 17 år sjunkit från 61 till 43 procent av slutlönen för vanliga löntagare, vilket är långt ifrån den ursprungliga ambitionen om en allmän pension på minst 60 procent av slutlönen, säger Håkan Svärdman.

– Det har fått våra politiker att till slut agera, men det är inte tillräckligt. För dem som har möjlighet jobba längre ger en höjd riktålder visserligen mer pengar i plånboken, men det beror huvudsakligen på att pensionspengarna utbetalas under färre år, inte att pensionen faktiskt har höjts.

LÄS OCKSÅ: Drämmer till – storbank höjer räntan

Foto: P. Leone

Text: Redaktionen