Amerikansk Grammy-vinnare på plats i Moskva

2024 06 30

Den populära rapparen och mångfaldiga Grammy-vinnaren Kanye West är i Ryssland.

På söndagseftermiddagen kommer uppgifter om att den ryska huvudstaden har fått oväntat besök.

På grund av sanktioner och det pågående kriget i Ukraina är besök från amerikanskt håll allt mer ovanliga.

Under söndagen har dock en av världens mest kända artister tagit sig dit.

Det rapporterar AFP och ryska TASS.

Oklart syfte

Det är i nuläget oklart varför den mångfaldiga Grammy-vinnaren Kanye West är på plats i Ryssland.

Enligt rykten så finns planer på att hålla en konsert, men det är obekräftat.

Filmklipp på rapparen sprids på sociala medier men han har inte uttalat sig officiellt om besöket ännu.

“Han är här”

Den ryska nyhetsbyrån TASS har rapporterat om besöket.

– Den amerikanske rapparen Kanye West har anlänt till Moskva, uppger producenten Yana Rudkovskaya via sin Telegram-kanal, rapporterar TASS.

– Kanye West är redan i Moskva! Det här är supernyheter! Han stannade i själva hjärtat av huvudstaden. Håll tummarna för Luzhniki-showen! Jag slår vad om att om den äger rum kommer 80 000 biljetter att vara slutsålda på tre dagar, framhåller Rudkovskaya.

Mångfaldig vinnare

Kanye West har tagit hem priser vid Grammy-galan ett 20-tal gånger.

– West fick sin första GRAMMY i karriären 2004 för bästa rap-album, The College Dropout, bästa rap-låt, "Jesus Walks", och bästa R&B-låt, "You Don't Know My Name". Han gjorde sin debut på GRAMMY-scenen vid den 47:e GRAMMY-galan, då han framförde "Jesus Walks", skriver galan.

Vunnit mycket

West är en av de mest prisbelönta artisterna vid galan.

– Med 21 GRAMMYs är West en av de främsta GRAMMY-vinnarna i historien och är tillsammans med Jay Z den hiphop-artist som fått flest utmärkelser.

Kanye West har under de senaste åren fått stor medial uppmärksamhet i samband med kontroversiella uttalanden.

Utöver musikkarriären är han även ett återkommande inslag i modevärlden, och har även gjort försök att lyckas i den politiska världen.

Foto: A. Beliaikin

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen