Ambassad spärras av – massivt polispådrag

2024 01 31

Ett större område runt Israels ambassad i Stockholm har spärrats av.

Ett misstänkt farligt föremål har hittats utanför byggnaden.

– Det har hittats utanför ambassadområdet, men i närheten.

Det säger polisens presstalesperson Rebecca Landberg till SVT.

Stort pådrag

En stor polisinsats har inletts.

Minst tio polisbilar har anlänt till platsen och stora avspärrningar har upprättats.

– Man har spärrat av ett stort område runt det här objektet, på 100 meter, säger Rebecca Landberg till Aftonbladet

Uppgifter om handgranat 

Enligt uppgifter till Expressen är det farliga föremålet en handgranat. 

Granaten har kastats in över ambassadens staket och bedöms vara skarpladdad, enligt en källa till Aftonbladet. 

Samma källa uppger att granaten ligger cirka en meter från fasaden. 

Poliser som deltar i insatsen bär förstärkningsvapen och sandsäckar har burits in på ambassadområdet. 

Nationella bombskyddet

Nationella bombskyddet har kallats till platsen och ska förstöra föremålet som bedöms som farligt. 

– De bedömer föremålet som skarpt. Det kommer destrueras på plats. 

– Det kan hanteras på ett sådant sätt så att det inte är en fara, med tanke på den avspärrning som är uppe, säger Rebecca Landberg till Expressen.

Polisen har inlett en förundersökning om grov allmänfarlig ödeläggelse samt en om grovt olaga hot, rapporterar SVT.

Personalen på ambassaden kommer inte att evakueras. 

Uppdatering: Föremålet har förstörts 

Vid 15.10-tiden uppger polisen att föremålet har förstörts. 

– Nationella bombskyddet har förstört föremålet, säger presstalesperson Rebecca Landberg till TV4. 

Polisen vill inte kommentera vilket föremål det rör sig om. 

Nu inleds en omfattande undersökning. 

– Vi har hund som letar efter spår. Sen blir som i andra fall att man tittar efter kameraövervakning och börjar kartlägga, säger Rebecca Landberg till tv-kanalen.

Israel: Hamas planerade attack

Israels regering har tidigare hävdat att den palestinska terrorgruppen Hamas planerat att attackera ambassaden i Stockholm.

– Underrättelsearbetet har lett till att en omfattande och djupgående bild av Hamas terroristverksamhet har avslöjats, samt information om avsikten att angripa den israeliska ambassaden i Sverige, framhöll Israels premiärminister Benjamin Netanyahus kansli i ett pressutskick i mitten av januari.

Hamas förnekar

Hamas förnekar uppgifterna.

– Detta är en lögn. Hamas har aldrig genomfört operationer utanför Palestina, sa en talesman för Hamas i Libanon till norska NRK.

Säpo har inte kommenterat Israels uppgifter.

– Jag kan egentligen inte säga någonting om de uppgifterna. Vi har ingen möjlighet att gå in och prata om vårt arbete kopplat till specifika platser eller kopplat till specifika ärenden, framhöll Säkerhetspolisens presstalesperson Fredrik Hultgren-Friberg när han ombads att kommentera uppgifterna.

Arkivfoto: Polisen Malmö

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 02

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen