Allvarligt säkerhetshot mot USA – ”Mycket oroande”

2024 02 14

Mike Turner, ordförande för det amerikanska representanthusets underrättelseutskott, går ut med en ovanlig varning.

Enligt Mike Turner har man fått uppgifter om ”ett allvarligt nationellt säkerhetshot”.

Brev till kollegorna

Under onsdagen har Mike Turner skickar ett brev till sina kongresskollegor där han uppger att den brådskande frågan är ”med hänsyn till en destabiliserande utländsk militär kapacitet”.

En källa till CNN, som tagit del av uppgifterna, bekräftar att det rör sig om ett "mycket oroande och destabiliserande”  hot.

Vidare uppger källan att hotet kopplas till Ryssland.  Källan beskriver hotet som en rysk förmåga ”som vi nyligen blev medvetna om”.

Tillgänglig information

Turner uppger att House Intelligence Committee den 13 februari röstade för att göra viss information tillgänglig för lagstiftare att granska.

Han anser nu att medlemmarna bör undersöka detta mellan onsdag och fredag.

Turner har även bett president Joe Biden att offentliggöra all hemligstämplad information om hotet.

Jake Sullivan

Jake Sullivan, nationell säkerhetsrådgivare, uppger i sin tur att han personligen redan bjudit in till ett möte med topplagstiftare i nationella säkerhetskommittéer, avseende hotet.

Sullivan uppger att han gjort detta redan innan Turner offentligt varnade för vad han kallar det ”allvarliga hotet mot den nationella säkerheten”.

”Lite förvånad”

– Jag är lite förvånad över att kongressledamoten Turner gick ut offentligt i dag, säger Sullivan enligt CNN.

Sullivan förklarar att han ändå kommer sitta ner med Turner tillsammans med underrättelse- och försvarstjänstemän under morgondagen.

Vill inte utveckla

Sullivan avböjer att utveckla hotets karaktär.

– Jag är inte i en position att säga något mer från det här podiet i nuläget, säger han enligt CNN.

Han betonar att Biden-administrationen har hanterat fler avklassificeringar av underrättelser i USA:s nationella intresse än någon annan administration i historien.

– Så ni kommer definitivt inte att finna en ovilja att göra det när det ligger i vårt nationella säkerhetsintresse att göra det, säger han.

Uppgifter: Kopplat till rymden

Enligt två källor till Reuterus är det nationella säkerhetshotet kopplat till rymden. 

– Det har att göra med rysk aktivitet i rymden, uppger källorna enligt Reuters.

Vid 21-tiden kommer nya alarmerande uppgifter om hotet. 

Enligt två centralt placerade källor till ABC News handlar hotet om att Ryssland vill placera kärnvapen i rymden.

LÄS MER HÄR: 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


24 april 26

Smäll inför helgen – för alla som tankar bilen

2026 04 24

Drivmedelspriserna fortsätter att ticka uppåt.

Efter flera höjningar i rad är priserna vid pump de högsta på över en vecka, rapporterar sajten Carup.

I Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump, noteras flera höjningar.

Bensinpriset stiger med 25 öre till 19,19 kronor litern.

Samtidigt höjs dieseln med 30 öre till 22.14 kronor litern.

Skatten sänks

Snart kan dock drivmedelspriserna sjunka. Fredagen den 1 maj sänks skatten tillfälligt på bensin och diesel.

Det handlar om en temporär skattesänkning till den 30 september 2026.

Skaten på bensin sänks med 1 krona litern inklusive moms. Motsvarande sänkning för dieseln landar på 40 öre per liter inklusive moms.

– Den som behöver bilen ska kunna köra barnen till skolan och ta sig till jobbet, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

30 kronor litern

Samtidigt varnar experter för att energikrisen i Mellanöstern kan leda till ännu högre drivmedelspriser.

Christian Kopfer, råvaruanalytiker vid investmentbanken Arctic Securities, varnar för att priset på bensin vid pump kan nå 30 kronor per liter i början av sommaren. Han bedömer att det kan bli aktuellt med ransonering av olja, men framhåller samtidigt att situationen också kan lösa sig av sig själv.

– Kanske kommer frågan delvis lösas genom en ”frivillig” konsumtionsminskning, genom att priserna går upp så mycket. Delvis kommer den vara påtvingad av staten, säger Kopfer till Dagens Arena.

LÄS MER: Miss i pensionssparandet kan kosta hundratusentals kronor

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 19,19 kr/l (+0,25)

- Miles 98: 20,49 kr/l (+0,25)

- Miles+ 98: 20,79 kr/l (+0,25)

- Miles Diesel 22,14 kr/l (+0,30)

- Miles+ Diesel 22,73 kr/l (+0,30)

- HVO100 30,09 kr/l (+0,30)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 15,94 kr/l (+0,40)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS OCKSÅ: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen 


24 april 2026

Ny regel införs för hyresgäster i hela landet

2026 04 24

En ny regel rullas ut för alla i hyresrätt.

I sommar införs en ny lag som ska stoppa fusk gällande hyresgäster.

Nu krävs det att hyresgäster faktiskt har bott i sin lägenhet en längre tid för att få vara med och rösta vid en köpstämma.

Lagändring införs

Riksdagen har beslutat om en ny lag för ombildningar av hyresrätter till bostadsrätter från den 1 juli i år.

Bakgrunden till den nya lagen är en uppmärksammad granskning från Hem & Hyra.

Där avslöjades att en vd inom ett ombildningskonsultföretag hade skrivit in bekanta i ett hyreshus för att påverka en omröstning i södra Stockholm.

Avslöjandet visade på tydliga brister i lagstiftningen och väckte starka reaktioner politiskt.

Kort därefter tillsatte regeringen en utredning för att stoppa fusk i samband med ombildningar.

LÄS MER: Ica stoppar skinka – ”Lämna tillbaka till butiken”

Sex månader krävs

Den största förändringen i lagen är ett nytt krav på bosättningstid.

För att få delta i en så kallad köpstämma måste hyresgäster nu ha varit folkbokförda på adressen i minst sex månader.

– Med en sexmånadersregel kan man med större säkerhet säga att beslutet fattas av de hyresgäster som faktiskt bor i fastigheten och som har ett intresse i ombildningsfrågan. Vi är inte främmande för ytterligare åtgärder. Många metoder som använts är redan idag olagliga. Här är det viktigt att polis och åklagare prioriterar att utreda, säger riksdagsledamoten David Josefsson (M), till Hem & Hyra.

Han menar också att förändringen ska göra det svårare att manipulera processen.

Flera politiker välkomnar lagändringen och menar att den stärker de boendes rättigheter.

Även för fulombildningar

De nya reglerna omfattar inte bara vanliga ombildningar utan även så kallade fulombildningar.

Det är när en ekonomisk förening omvandlas till en bostadsrättsförening – ibland utan att hyresgäster ens informeras.

Tidigare har fastighetsägare kunnat genomföra sådana förändringar genom att registrera om föreningen hos Bolagsverket, utan krav på omröstning.

Nu införs krav på att en köpstämma måste hållas även i dessa fall, vilket stärker hyresgästernas inflytande.

Även experter inom bostadsområdet ser positivt på förändringen.

– Nu täpper riksdagen äntligen till ett hål i lagstiftningen som utnyttjats av väldigt många oseriösa hyresvärdar, säger juristen Bengt Öhman vid Hyresgästföreningen.

LÄS MER: Fiasko för Trump – inget intresse alls

Foto: MKB

Text: Redaktionen