JUST NU: Allvarligt läge befaras i Stockholm – Fara för allmänheten

2022 11 20

Stockholm riskerar att drabbas av allvarliga konsekvenser från och med söndag kväll enligt SMHI.

SMHI går nu ut och varnar för att väderläget i Stockholm väntas bli värre än vad man tidigare befarat.

Det handlar om stora snömängder på kort tid från och med klockan 18 på söndagskvällen.

30 centimeter snö

– Snöfallet väntas tidvis bli ymnigt och kan ge stora snömängder på kort tid.

– Inom området väntas lokala stråk där snöfallet i perioder kan bli mycket kraftigt och ge stora snömängder på kort tid, lokalt upp till ca 30 centimeter, uppger SMHI.

Ovädret gör nu att SMHI utfärdar den näst högsta varningen för Sveriges huvudstad med omnejd, det vill säga orange varning.

Fara för allmänheten

Det innebär följande:

- Väderutvecklingen kan medföra allvarliga konsekvenser för samhället.

- Fara för allmänheten.

- Allvarliga skador på egendom och miljö.

- Utsatta personer och enskilda fastigheter kan drabbas av mycket allvarliga skador.

Problem med el och telefon

Trafiken i Stockholmsregionen väntas drabbas av allvarliga problem understryker SMHI.

– Mycket begränsad framkomlighet på vägar som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor. Förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken samt inställda avgångar väntas, enligt SMHI.

Snömängder kan även slå mot elleveranserna och mot telefonförbindelserna.

– Sannolikt elbortfall i områden med luftburna elledningar, vilket även påverkar mobila nät för telekommunikationer, klargör SMHI.

Från klockan 18

Snövarningen sträcker sig från klockan 18 på söndagskvällen till klockan 21 på måndag kväll.

– Allmänheten avråds från att genomföra aktiviteter som innebär utsatthet under förväntad väderutveckling samt uppmanas att vidta lämpliga förebyggande åtgärder för att minska konsekvenser för liv, miljö och egendom, framhåller SMHI.

Stockholms län

Följande orter inkluderas i den skärpta vädervarningen:

Stockholm

Södertälje

Märsta

Sigtuna

Bro

Kungsängen

Upplands Väsby

Vallentuna

Täby

Sollentuna

Järfälla

Åkersberga

Vaxholm

Danderyd

Lidingö

Sundbyberg

Solna

Boo

Nacka

Gustavsberg

Ekerö

Älta

Stuvsta-Snättringe

Sjödalen-Fullersta

Huddinge

Tyresö

Handen

Jordbro

Västerhaninge

Tumba

Flemingsberg

Nykvarn

Och hela vägen ned till Nynäshamn

Foto: Yanan Li, Stockholm Stad

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


“Dra åt h-lvete” – danskt utbrott i EU-parlamentet

2026 01 21

Det hettade till under en debatt i EU-parlamentet under tisdagen.

Sammanträdets punkt på agendan var Grönlands och Danmarks territoriella integritet och suveränitet samt behovet av ett enat svar från EU efter amerikanska utpressningsförsök.

Och när den danska EU-parlamentarikern Anders Vistisen ställde sig i talarstolen vände han sig direkt till USA:s president Donald Trump.

– Kära president Trump, lyssna mycket noga. Grönland har varit en del av det danska kungadömet i 800 år. Det är ett integrerat land. Det är inte till salu, säger Anders Vistisen enligt New York Post, som uppmärksammat inslaget.

Han fortsätter med att höja tonläget rejält:

– Låt mig uttrycka detta med ord som ni kanske förstår: Herr president, dra åt helvete.

"Inte tillåtet"

Svordomen uppskattades inte av parlamentets vice ordförande Nicolae Ștefănuță som avbröt den danska politikern. Han lät även meddela att Vistisen kommer att straffas för sitt ordval.

– Om översättningen var korrekt är termen du använde inte tillåten i detta hus och det kommer att bli konsekvenser för det budskap du har använt. Det är inte okej i en demokratisk byggnad som denna.

– Oavsett vad vi tycker om herr Trump är det inte tillåtet att använda ett sådant språk, säger Nicolae Ștefănuță och rev ned applåder för sitt svar.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Drog samma tal för ett år sedan

Anders Vistisen tillhör Dansk Folkeparti och sitter i EU-parlamentets utskott för kvinnors rättigheter och jämställdhet samt i delegationen för relationerna med Iran.

Det är inte första gången han använder ovan beskrivna språkbruk mot Donald Trump.

Faktum är att den danska politikern drog exakt samma tal för nästan precis ett år sedan, med samma reaktion från Nicolae Ștefănuță. Talet blev då viralt på sociala medier och Anders Vistisen uppmärksammades bland annat av CNN där han förklarade sitt uttalande.

Först och främst är det ett helt oacceptabelt angrepp på dansk suveränitet att vilja göra anspråk på territorium som har varit danskt sedan 900-talet, tre gånger så länge som USA har existerat, sade han då.

Om att Vistisen bröt mot EU-parlamentets regler med sina ord hade politikern följande kommentar.

– Europaparlamentet har ett ganska partiskt sätt att tolka dessa regler. Det är okej att kalla folk fascister, rasister, kommunister, men tydligen kan man inte använda samma språkbruk som herr Trump har använt om sina egna högsta generaler i Pentagon.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: © European Union 2026 – European Parliament Multimedia Centre (multimedia.europarl.europa.eu)

Text: Redaktionen