30 oktober 2025

”Allvarligt hot” mot Sverige

2025 10 30

Den förlängda gränskontrollen vid Sveriges inre gräns förlängs till och med den 11 maj 2026.

Beslutet motiveras med att det förekommer ett ”allvarligt hot” mot Sveriges säkerhet, uppger regeringen.

– Beslutet grundar sig på bedömningen att det även fortsatt råder ett allvarligt hot mot den allmänna ordningen och den inre säkerheten, framhåller regeringen i ett uttalande.

Helt ny bedömning 

Hotbilden baseras på gränsöverskridande brottslighet som har kopplingar till statliga aktörer och terrorism.

Enligt regeringen handlar det om en ny hotbild mot Sverige.

– Tidigare beslut har grundat sig på olika allvarliga hot mot allmän ordning och inre säkerhet, men det nu aktuella beslutet bygger på den befintliga hotbild som fortsatt är såväl allvarlig som komplex. 

”Identifiera inresande personer”

Den tillfälliga gränskontrollen får förlängas, men vid varje förlängning krävs en ny bedömning. Beslutet om förlängning måste också fattas i enlighet med EU:s gemensamma lagstiftning.

Regeringen kallar dagens beslut för en ”viktig åtgärd”.

– En återinförd gränskontroll vid den inre gränsen är en viktig åtgärd för att myndigheterna ska ha tillgång till rätt verktyg och förutsättningar för att kunna identifiera inresande personer som kan utgöra ett hot mot allmän ordning och inre säkerhet.

Den förlängda inre gränskontrollen gäller i sex månader – från den 12 november 2025 till den 11 maj 2026.

LÄS MER: EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

FAKTA: Inre gränskontroll

- Flera andra Schengenmedlemsstater, såsom Tyskland, Österrike, Norge, Nederländerna och Danmark, har också återinfört inre gränskontroller.

-  Polismyndigheten bestämmer var och hur kontroller ska genomföras.

- Kontrollerna ska fortsatt anpassas till vad som är nödvändigt för att kunna värna allmän ordning och inre säkerhet.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter 

Foto: A. Mejlvang

Text: Redaktionen


7 november 2025

Pensionärer kan få pensionen spärrad i tre år

2026 02 17

Ett slarvfel kan äventyra svenskars pensioner.

Regeringen har utfärdat ett förslag om en bidragsspärr i socialförsäkringen.

Detta väcker nu kritik från flera experter då det kan få allvarliga konsekvenser för pensionärer som av misstag lämnat fel uppgifter, rapporterar Senioren.

Förslag om bidragsspärr

Regeringen har föreslagit att en bidragsspärr och sanktionsavgifter ska införas inom socialförsäkringen för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott. 

Det innebär att Försäkringskassan eller Pensionsmyndigheten kan besluta att en person inte får ut sin pension under en viss tid – från några månader upp till tre år – om personen medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat oriktiga uppgifter. 

Syftet med lagförslaget är enligt regeringen att förhindra medvetet fusk, men de tar inte upp hur pensionärer som oavsiktligt lämnar fel uppgifter ska skyddas.

– Genom en bidragsspärr och sanktionsavgift i socialförsäkringen skickar vi en tydlig signal att det aldrig är acceptabelt att missbruka våra välfärdssystem, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje om förslaget.

LÄS MER: SEB: Det händer med svenska kronan nu

Risk för dubbelbestraffning

Men förslaget har fått kritik från Lagrådet, regeringens egen juridiska rådgivande instans, som menar att delar av bidragsspärren kan strida mot grundläggande rättigheter. 

Lagrådet varnar för att förfarandet kan krocka med egendomsskyddet i regeringsformen, som garanterar att privat egendom inte får tas i beslag eller begränsas utan lag och rimlig kompensation.

Om någon redan fått en påföljd för ett brott kan denne också få förmåner spärrade, vilket i praktiken kan innebära att en person tvingas avstå från sin inkomst som pensionär. 

Pensionärer särskilt utsatta

Kritiker menar att det är särskilt problematiskt när reglerna kan drabba pensionärer som gjort ett misstag – utan att det handlar om brottslig avsikt. 

Enligt Lagrådet skulle en pensionär som lämnat fel uppgift kunna få sin redan intjänade pension spärrad under en längre period, utan möjlighet att retroaktivt få ut pengarna. 

– Enligt Lagrådet går det under förslaget inte att få ut de spärrade pensionspengarna i efterhand, även om pensionen egentligen är rätt intjänad, uppger Senioren.

Förslaget har skickats vidare till beredning och ska granskas mer noggrant innan det eventuellt blir verklighet.

LÄS MER: Magdalena Andersson anklagas – ”S fifflade”

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen