“Allvarligaste sedan Kubakrisen” – väst i gungning
2026 01 18
Spänningarna mellan EU och USA blir allt mer intensiva.
Att Donald Trump vill ha kontroll över Grönland är ingen hemlighet.
Frågan som många nu ställer sig är hur långt den amerikanska presidenten är villig att gå för att ta över det danska territoriet.
Under helgen har Trump hotat med tullar mot flera länder – däribland Sverige – som stöttar Danmark och Grönland.
Nu säger en expert att situationen är den “allvarligaste sedan Kubakrisen”, rapporterar TV4.
“Allvarligaste sedan Kubakrisen”
Erik Åsard, professor emeritus i Nordamerikastudier, är orolig.
– Jag ser den här konflikten som tornar upp sig framför oss som den allvarligaste i internationell politik under min livstid, säger han till kanalen.
– Det enda som kan konkurrera är Kubakrisen 1962, då stod världen inför hotet om ett kärnvapenkrig mellan de dåvarande stormakterna Sovjet och USA.
“Kan inte backa”
Donald Trump hänvisar till nationell säkerhet när kan förklarar varför USA behöver Grönland.
Erik Åsard menar att den amerikanske presidenten har satt sig i ett läge “där han inte gärna kan backa”.
Att Sverige nu tar initiativ med EU är viktigt, menar han.
Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”
Trumps ord
Under gårdagen gick Donald Trump ut med ett meddelande på sociala medier där han hotade bland annat Sverige med högre tullar.
– Utöver allt annat har Danmark, Norge, Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Finland rest till Grönland, av okända anledningar, skrev presidenten på Truth Social.
Från första februari
Meddelandet fortsatte så här:
– Från och med den 1 februari 2026 kommer alla de ovan nämnda länderna (Danmark, Norge, Sverige, Frankrike, Tyskland, Storbritannien, Nederländerna och Finland) att beläggas med en tull på 10 procent på samtliga varor som skickas till USA.
Läs mer: S kräver – Sverige bör slå tillbaka mot USA
Foto: Nasa
Text: Redaktionen


