Allvarlig trafikolycka – 13 skadade

2024 02 22

En buss och en bil har frontalkrockat.

– Det förefaller vara en allvarlig olycka, säger Pelle Vamstad, presstalesperson på polisen, till TV4.

Olyckan har inträffat på väg 272 söder om Harbo i Heby kommun i Uppland.

En buss och en personbil

Larmet inkom till polisen klockan 15.20 i dag, torsdag.

Enligt polisen ska en buss och en personbil ha frontalkrockat på en väg utan mitträcke.

Nio ambulanser

Flera ambulanser har kallats till platsen för att hjälpa de skadade.

– Nio ambulanser och en ambulanshelikopter är skickade till platsen, uppger P4 Uppland.  

Vägen är avstängd i båda riktningar vid olycksplatsen.

Det är oklart när vägen kommer öppna för trafik igen.

Flera skadade

Flera personer har skadats i samband med olyckan.

– Vi håller på och jobbar på platsen, vi har 13 stycken skadade, säger Tobias Åkesson, ledningsbefäl på räddningstjänsten, till TV4.

Hur många personer som befann sig ombord på bussen respektive i personbilen är oklart.

Hur allvarligt skadade personerna går inte räddningstjänsten ut med.

Beslagtas

Bussen och bilen kommer att beslagtas.

– Båda fordonen, personbilen och bussen kommer tas i beslag för en teknisk undersökning, säger Pelle Vamstad för Aftonbladet.

Uppdatering 

Under kvällen har polisen gått ut med ytterligare information.

Polisen uppger nu att två personer har dött till följd av olyckan. 

Tuff dag för polisen

Det är en tuff dag för polisen på flera platser runt om i Sverige.

I så väl Skellefteå som Piteå har trafikolyckor inträffat.

Men polisen har även fått lov att rycka ut vid andra händelser.

Misshandel

I Halmstad fick polisen larm om en misshandel tidigare under eftermiddagen.  

Polisen larmades till korsningen Bielkegatan/Skogabygatan där en man uppgavs ha misshandlat en annan man.

– Målsägande ska ha fått flera slag i ansiktet och ett flertal sparkar i magen, uppger polisen.

Söker efter inblandade

Men när polisen kom till platsen kunde de inte hitta någon.

– När polis kommer till platsen har såväl gärningsmannen som målsägande lämnat, meddelar polisen.

Polispatrullen satte därför i gång med att söka av området.

Polisen uppger även att man har kontaktat sjukhuset för att kontrollera om de har fått in någon skadad person som kan ha utsatts för en misshandel.

Dock utan någon framgång.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen