Allvarlig olycka på Gröna Lund – dödsfall

2023 06 25

Det har skett en olycka på Gröna Lund.

På söndagen kring lunch har en allvarlig olycka ägt rum vid nöjesparken Gröna Lund.

En berg-och dalbana har spårat ur.

– Vagnen har lossnat från rälsen och trillat ner. Det satt människor i den, säger SVT:s reporter som var på platsen.

Minst två personer ska vara skadade men det är oklart hur allvarliga skadorna är, enligt uppgifter kan det handla om mycket allvarliga skador.

Det är dessutom möjligt att fler personer är skadade. 

Det ska vara berg-och dalbanan Jetline som berörs.

Person har dött

En person har dött av sina skador efter olyckan, uppger Expressen

Nöjesparken kommer tömmas på folk och polisen kommer ta sig till platsen.

– Vi har skickat en stor styrka till platsen, säger Helena Boström Thomas som är polisens presstalesperson.

Såväl ambulanshelikopter, brandkåren och polis är på plats. 

Stor oro

Enligt uppgifter har det varit stor oro på platsen och personal har setts bryta ihop.

Människor är nervösa och undrar vad som hänt, och personalen håller just nu på att visa ut alla besökare.

Det står inte klart exakt hur eller varför olyckan har skett.

Dödsolycka tidigare

Det är inte första gången en olycka ägt rum på nöjesparken.

För några år sedan avled en person efter att ha fallit från en plattform vid åkattraktionen Eclipse.

– Det som har hänt är oerhört tragiskt och våra tankar går självklart till hans anhöriga och vänner. 

– Vi kommer nu att fokusera på att ta hand om de medarbetare som behöver vårt stöd att bearbeta denna tragiska händelse, framhöll Annika Troselius, informationsansvarig på Gröna Lund i ett pressmeddelande då.

Även Liseberg

Även på Liseberg har ett antal olyckor skett genom åren.

Bland annat 2008 då 36 personer fördes till sjukhus efter att en åkattraktion kollapsat.

Då handlade anledningen om ett materialfel i en komponent.

Efter olyckan stoppades flera liknande attraktioner från samma tillverkare runt om i Europa, uppger GP

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen