SVERIGE: Allvarlig kritik mot Ölands djurpark

2022 08 29

Anklagelser riktas mot parkens säkerhetsarbete efter dödsfallet under gårdagskvällen.

En person anställd på Ölands djurpark förlorade livet igår i samband med “hantering av djur”.

– Vi betraktar det som en mycket allvarlig händelse. Det utreds som arbetsmiljöbrott vilket är rutin när det sker på en arbetsplats, uppgav polisen till SVT.

Kanalen uppger också att djurparken hade stängt när händelsen inträffade.

Personen som avlidit är inte svensk medborgare.

Blivit stångad

Sveriges Radio kunde senare under kvällen rapportera om att dödsfallet uppstått i samband med att personen blivit stångat av ett djur.

– Det är något som SOS beskriver som ett nötkreatur, kompletterade därefter Rickard Lundqvist, presstalesperson på polisen i region Syd, enligt Aftonbladet.

Idag kommer besked om att det ska röra sig om en älgantilop, enligt SVT.

– I samband med det har något hänt som gjorde att den här antilopen har stångat honom, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel.

Tidigare anställd talar ut

Nu riktas svidande kritik mot Ölands djurparks säkerhetsarbete.

Anklagelserna kommer från en medarbetare som arbetade på djurparken tidigare under året.

Hon listar en rad brister i rutiner som gällande säkerheten.

Bland annat underskottet av utbildade djurskötare i personalen.

– Hanterar du stora rovdjur eller stora hovdjur finns det alltid stora risker om du inte vet hur du ska hantera djuren och situationerna. Man bör vara utbildad, säger uppgiftslämnaren till Expressen.

Arbetade ensamma hos rovdjur

Personen hävdar även att medarbetare arbetade ensamma hos rovdjur.

Detta trots att riktlinjer kräver att man alltid ska vara minst två i sådana situationer.

Även det faktum att det var en utländsk medborgare som dog väcker reaktioner.

– De som var utländska medborgare bodde på parken och jobbade från tidig morgon till sen kväll, vilket ju också blir en risk. Men de som var svenskar jobbade 07 till 16, framhäver källan.

Haft en svår natt

Expressen har under måndagsmorgonen sökt Ölands djurpark för en kommentar.

Beskedet från parken är att man ska släppa mer information under förmiddagen och hålla ytterligare ett möte imorgon.

Parken meddelar också till tidningen att natten har varit mycket svår och fokus ligger på att ta hand om personalen.

LÄS MER: Uppgifter: Så dödades personen på Ölands djurpark

LÄS MER: En person död efter "hantering av djur" på Ölands djurpark

Arkivfoto: Gio's Studio

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen