15 dec 2025

Allvarlig händelse vid Ikea – flera skadade

2023 08 24

Flera personer har blivit påkörda vid Ikea i Norge.

En allvarlig händelse har ägt rum under torsdagskvällen vid ett Ikea-varuhus i Furuset i Oslo.

Det rör sig om en bil som har kört in i en busshållplats precis intill varuhuset, flera personer stod vid hållplatsen och polisen befinner sig nu på platsen.

Föraren är kvar på platsen och polisen arbetar med att ta reda på exakt vad det är som har hänt.

Det rapporterar norska Dagbladet.

Flera skadade

Åtminstone fyra personer, två män, en kvinna och ett barn, ska ha blivit påkörda.

De två männen är skadade, medan barnet och kvinnan klarade sig utan några större fysiska skador.

– Vi arbetar med att klargöra vad som har hänt, framhåller polisen enligt Dagbladet.

Det är oklart hur allvarligt skadade männen är.

Kvinna i 50-årsåldern

Polisens operationsledare Tore Guldbrandsen meddelar att föraren är en kvinna i 50-årsåldern.

Det är oklart om hon varit påverkad i samband med händelsen och de exakta omständigheterna kring händelsen är ännu okända.

– Hon berättar att hon tappat kontrollen och kört in i busskuren. Vi har fått en förklaring från henne på plats, säger Guldbrandsen till Dagbladet.

Attack vid universitet

Även tidigare under dagen skedde en allvarlig attack i Oslo.

Vid ett universitet i den norska huvudstaden knivhögg en student två lärare, och en av lärarna blev allvarligt skadad efter händelsen.

Studenten har gripits och förts till häktet.

“Mannen var lugn”

Enligt en initial bedömning från polisen hade studenten en relation till offren, och en stor insats skedde tidigare under dagen.

– Gärningsmannen ska ha omhändertagits av personer på platsen. En kniv har använts. Mannen var lugn när polisen anlände, sade polisens insatschef till NRK.

– Polisen arbetar fortfarande på platsen. 

Polisen har genomsökt byggnaden för att kunna hitta fler personer som kan ha skadats, men utöver de två lärarna har ingen annan påverkats.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26 länka till https://www.flickr.com/photos/miljopartiet/55151179579/in/album-72177720323042236

MP ger besked: Omstridd skatt ska återinföras

2026 09 02

En skatt som avskaffades 2025 kan återinföras.

Det meddelar Miljöpartiet på tisdagskvällen.

Skatten som MP vill återinföra är den omdebatterade flygskatten.

Regeringen och SD avskaffade flygskatten i juli 2025.

– Vi gör det för att främja flygtrafiken i hela landet och därmed förbättra tillgängligheten i hela landet. Det blir helt enkelt sänkta biljettpriser, sade Sverigedemokraternas gruppledare Linda Lindberg på en pressträff när beslutet presenterades.

Nu vill Miljöpartiet återinföra skatten, rapporterar Di.

Dessutom föreslår partiet en höjning av bränsleskatten och ett återinförande av reduktionsplikten.

– Vi behöver ha så pass höga priser på fossila bränslen att omställningen fortsätter i den takt som är nödvändig, säger Janine Alm Ericson, partiets ekonomiskpolitiska talesperson, till tidningen.

100 miljarder kronor per år

Ett återinförande av flygskatten är en del av Miljöpartiets satsningar för att minska utsläppen och påskynda den gröna omställningen i Sverige.

Utöver skattehöjningar vill MP även låna pengar för att finansiera satsningarna.

– Vi vill satsa 100 miljarder kronor per år i tio år så att industrin kan ställa om, så att vi kan bygga ut järnvägen och skapa ett förnybart elsystem. Vi vill också göra stora investeringar i välfärden, säger Janine Alm Ericson till tidningen.

LÄS MER: Jättesänkning på Ikea

1 008 kronor

När regeringen avskaffade flygskatten uppgick skattesatsen till 76, 315 eller 504 kronor per passagerare, beroende på flygresans slutdestination.

Avskaffandet innebar att en tur- och returresa som mest kunde bli 1 008 kronor billigare. För resor inom Sverige bedömdes biljettpriset sjunka med 82 kronor per passagerare för en enkelresa och 164 kronor för en tur- och returresa.

LÄS OCKSÅ: Attack vid Östersjön

Foto:

Text: Redaktionen