15 dec 2025

Allvarlig händelse vid Ikea – flera skadade

2023 08 24

Flera personer har blivit påkörda vid Ikea i Norge.

En allvarlig händelse har ägt rum under torsdagskvällen vid ett Ikea-varuhus i Furuset i Oslo.

Det rör sig om en bil som har kört in i en busshållplats precis intill varuhuset, flera personer stod vid hållplatsen och polisen befinner sig nu på platsen.

Föraren är kvar på platsen och polisen arbetar med att ta reda på exakt vad det är som har hänt.

Det rapporterar norska Dagbladet.

Flera skadade

Åtminstone fyra personer, två män, en kvinna och ett barn, ska ha blivit påkörda.

De två männen är skadade, medan barnet och kvinnan klarade sig utan några större fysiska skador.

– Vi arbetar med att klargöra vad som har hänt, framhåller polisen enligt Dagbladet.

Det är oklart hur allvarligt skadade männen är.

Kvinna i 50-årsåldern

Polisens operationsledare Tore Guldbrandsen meddelar att föraren är en kvinna i 50-årsåldern.

Det är oklart om hon varit påverkad i samband med händelsen och de exakta omständigheterna kring händelsen är ännu okända.

– Hon berättar att hon tappat kontrollen och kört in i busskuren. Vi har fått en förklaring från henne på plats, säger Guldbrandsen till Dagbladet.

Attack vid universitet

Även tidigare under dagen skedde en allvarlig attack i Oslo.

Vid ett universitet i den norska huvudstaden knivhögg en student två lärare, och en av lärarna blev allvarligt skadad efter händelsen.

Studenten har gripits och förts till häktet.

“Mannen var lugn”

Enligt en initial bedömning från polisen hade studenten en relation till offren, och en stor insats skedde tidigare under dagen.

– Gärningsmannen ska ha omhändertagits av personer på platsen. En kniv har använts. Mannen var lugn när polisen anlände, sade polisens insatschef till NRK.

– Polisen arbetar fortfarande på platsen. 

Polisen har genomsökt byggnaden för att kunna hitta fler personer som kan ha skadats, men utöver de två lärarna har ingen annan påverkats.

Foto: Ikea

Text: Redaktionen


Storbritannien och Frankrike har släppt bomber

2026 01 04

Storbritannien och Frankrike har bombat ett land i Mellanöstern.

Storbritannien och Frankrike har genomfört en gemensam flygattack mot en misstänkt islamistisk militant anläggning i norra Syrien.

Detta i vad försvarsmyndigheterna beskriver som ett led i kampen mot en möjlig återuppgång av Islamiska staten, rapporterar Reuters.

Gemensam luftoperation

På lördagskvällen genomförde Storbritanniens och Frankrikes flygvapen en gemensam operation mot en underjordisk anläggning i bergen norr om Palmyra i centrala Syrien.

Anläggningen tros tidigare ha använts av den islamistiska extremistgruppen Islamiska staten för att lagra vapen och sprängämnen.

Enligt försvarsministeriet i London användes precisionstyrda Paveway IV‑bomber för att slå mot flera tillfartstunnlar till den misstänkta vapendepån, och de första bedömningarna tyder på att målet träffades framgångsrikt.

LÄS MER: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

”Står axel‑vid‑axel”

Storbritanniens försvarsminister, John Healey, underströk operationens syfte i ett officiellt uttalande.

– Denna aktion visar vår ledarskapsförmåga och vår beslutsamhet att stå axel vid axel med våra allierade för att förhindra en återuppståndelse av Daesh och deras farliga, våldsamma ideologier i Mellanöstern.

Ministern tackade också de militära styrkor som deltog i operationen för deras professionalism och mod, och betonade att attacken genomfördes utan risk för civilbefolkningen i området.

– Den här insatsen, för att stoppa farliga terrorister som hotar vårt sätt att leva, visar att våra väpnade styrkor alltid är redo att agera – både för att hålla Storbritannien säkert hemma och starkt utomlands, säger han.

Enligt brittiska regeringskällor har området runt målet varit obebott, och alla flygplan har återvänt säkert efter uppdraget.

USA bombar IS‑mål

Samtidigt har USA intensifierat sin egen kamp mot Islamiska staten.

För några veckor sedan svarade de amerikanska styrkorna på en dödlig IS‑attack mot amerikansk personal i Syrien genom att slå ut över 70 mål kopplade till IS runt om i centrala Syrien.

USA:s militära ledning beskrev insatsen som en ”mycket allvarlig vedergällning” efter att flera amerikanska soldater och en civilt anställd tolk dödats i en attack nära Palmyra i december.

LÄS MER: Skräckregim erkänner – de som protesterar har rätt

Foto: Sgt M Ammons USAF-U.S. Department of Defense 

Text: Redaktionen


2januari2026

Ryssland drar i handbromsen – ”erkänner misslyckande”

2026 01 04

Ryssland tvingas att backa från sina planer.

Efter den ryska invasionen av Ukraina 2022, med tunga sanktioner från omvärlden som följd, har den ryska ekonomin stagnerat på punkt efter punkt.

Detsamma gäller den ryska förmågan att upprätthålla viktiga samhällsfunktioner och investeringar som behövs för en fungerande tillvaro för befolkningen.

Inför 2026 tvingas nu myndigheterna att återigen dra i handbromsen för viktiga investeringar.

– Ryska järnvägar minskar investeringarna för tredje året i rad. Investeringsprogrammet för 2026 har minskats med nästan en femtedel, vilket signalerar att den ryska ledningen erkänner ett misslyckande, uppger Ukrainas underrättelsetjänst, i ett uttalande.

Påskyndar försämring

Uteblivna investeringar i den ryska järnvägen riskerar att slå hårt mot landet på sikt, då ett fungerande transportsystem är avgörande för den ryska ekonomin.

– Mot bakgrund av den kroniska stagnationen i transportsystemet påskyndas försämringen av en sådan minskning. Istället för utveckling och modernisering går de flesta resurser till primitivt underhåll av utslitna medel, uppger underrättelsetjänsten.

Järnvägarna till Östersjön

Ett arbete som nu väntas stanna av är de planerade ryska projekten för att öka transportkapaciteten till sina hamnar i Östersjön.

– Baserat på nuvarande finansieringsnivåer har genomförandet 2026 i praktiken kollapsat. Det lämnar strategiska rutter begränsade och berövar ekonomin på exportmöjligheter, uppger RBC-Ukraine.

LÄS MER: Nyårssmäll i Ryssland – video på explosioner sprids

Systemkris i infrastrukturen

De återkommande minskningarna inom den ryska järnvägen är en del av ett större problem i landet.

– Det pekar på en systemkris inom transportinfrastrukturen. Som en följd levereras inte nyckelprojekt, entreprenörer står utan arbete och järnvägsnätet fortsätter att försämras, rapporterar tidningen.

– Detta är inte bara ett problem för järnvägen. Det speglar den övergripande försämringen av Rysslands ekonomi, som inte ens kan upprätthålla grundläggande investeringsprogram, framhåller rapporten från den ukrainska underrättelsetjänsten.

LÄS MER: Ryskt sammanbrott – sämsta sedan 70-talet

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen