Allt fler svenskar bryter mot samma lag – ger 3 000 kronor i böter

2024 09 20

Redan inför sommaren var Trafikverket tidigt ute och varnade.

Det är både “livsfarligt och olagligt", underströk myndigheten i juli.

Ändå tycks oroväckande många människor röra sig kring spårområden där det frekvent passerar tåg i extremt höga hastigheter utan möjlighet till akuta inbromsningar.

Men Trafikverkets varning verkar inte ha fått gehör.

Enligt myndigheten har antalet obehöriga i eller kring tågspåren ökat dramatiskt – och är fortsatt en av de främsta anledningarna till att tåg blir försenade.

Ronneby i Blekinge är en av platserna där spårspringet är särskilt vanligt.

– Sommaren har varit riktigt otäck. I vårt område har det varit 25-30 tillfällen varje vecka, vilket påverkar många tåg när det blir stopp eller en tillfällig hastighetssänkning, säger Göran Holmberg, verksamhetssamordnare på trafikledningsområde Syd på Trafikverket, till Sydöstran.

Böter på 3 000 kronor

I samband med att Trafikverket gick ut och förvarnade i juli uppmanade man föräldrar att tala med sina barn om riskerna. 

Även om det som tur är oftast går bra spårar det ibland ur och övergår från bus till skadegörelse eller olyckor med allvarliga konsekvenser för alla inblandade, sade Trafikverkets regionala direktör Rami Yones vid tillfället.

Myndigheten påtalade också att det blir dyrt för den som skulle bli påkommen.

– Vistas man i spårområdet riskerar man böter på 3 000 kronor, framhåller Trafikverket.

"Hjärtat i halsgropen"

Enligt Göran Holmberg är det dock inte bara ungdomar och barn som trotsar spårförbuden. Svampplockare, burksamlare, suicidala personer och folk som helt enkelt bara vill ta en genväg är några av grupperna som är representerade.

Många kryper också under bommarna för att ta sig över spåret innan tåget kommer. Man tror att “lokföraren kommer se mig”, säger Göran Holmberg till lokaltidningen.

– Men det man inte tänker på är att föraren får hjärtat i halsgropen och kanske måste tas ur tjänst för att han eller hon känner sig skakade. Sedan blir tåget kanske stående i en timme innan en ny förare är på plats.

Två meter höga stängsel

Tidigare i år gav Trafikverket besked om att man sätter upp två meter höga stängsel, som är svåra att klippa sönder, vid tågspår i Sverige.

Vi kompletterar också med kameror på utsatta sträckor för att kunna upptäcka om ett intrång ändå sker, förklarar myndigheten.

Man samverkar också nära med polisen som hanterar larm om obehöriga på spåren med högsta prioritet, eftersom utgångspunkten är att det då handlar om en suicidal person.

Foto: Pernilla Rosander - Studentlitteratur AB, Pressbilder

Text: Redaktionen


Oväntad väderprognos i Sverige – inte hänt sedan 2013

2026 04 29

Nu kommer glädjande nyheter för alla som längtar efter sommarvärmen.

Enligt en färsk prognos från vädertjänsten Klart ser maj ut att bli ovanligt varm. Klarts meteorolog Lasse Rydqvist drar paralleller till maj 2013, som bjöd på riktigt varmt väder i stora delar av landet.

Som varmast uppmättes 30,6 grader i Eftra-Broen under den rekordvarma månaden 2013.

Nu kan alltså maj 2026 bjuda på liknande högsommarvärme. Särskilt slutet av månaden väntas bli ovanligt varm.

– Signalerna i utblicken påminner delvis om maj 2013, med en mer tveksam start och bättre chans till varmare väder senare, framhåller Rydqvist.

– Den viktigaste förändringen jämfört med tidigare signaler är att kylan inte längre ser ut att få samma breda utbredning över Sverige. I stället lutar maj nu mer åt en månad med bakslag främst i början, men där den senare delen domineras av varmare luft.

Högsta sedan 1800-talet

I maj 2013 slogs flera värmerekord i Sverige.

– Månadens sista dag bjöd på högsommarvärme med upp till 30 grader varmt i norra Norrland. Ett antal stationer i Norrland uppmätte de högsta majtemperaturerna sedan mätningarna startade på 1800-talet, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Dubbelkonkurs i bilbranschen – tusen anställda drabbas 

Då kommer värmen

Enligt prognosen blir det som varmast i slutet av maj.

Men sommarvärmen gör entré redan i början av månaden. Under första maj kan det bli uppemot 25 grader i östra Götaland, enligt SMHI:s prognos.

Värmen ser dock inte ut att bli långvarig. Redan under helgen väntas betydligt svalare väder i hela landet.

– På söndag och i början av nästa vecka förskjuts den varmaste luften ännu mer åt sydost, bort från Sverige. I gränszonen till den kyliga luften som nu tagit sig in över norra Sverige ser ett regnområde ut att passera över främst Svealand, sydligaste Norrland och norra Götaland under natten mot söndag, berättar SMHI:s meteorolog Mattias Lind.

LÄS OCKSÅ: Minst sju döda i Moskva

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA klarar sig – Sverige drabbas stenhårt

2026 04 29

Stockholmsbörsen pressas hårt av energikrisen till följd av kriget i Mellanöstern, medan de techtunga USA-börserna står emot. 

Den bedömningen gör Martin Guri, aktiechef vid analysföretaget Kepler Cheuvreux.

– USA är självförsörjande vad gäller energi, de har en annan agenda kring väldigt mycket och indexkomposition gör att de har väldigt mycket tech. Tech klarar sig väldigt bra i det här klimatet vilket vi i Europa har mycket mindre av och Sverige ingenting, säger han till EFN.

”Ser fundamentalt skitruttet ut”

Martin Guri flaggar för ytterligare nedgångar på Stockholmsbörsen.

Han hänvisar till att indexet OMXS30, som representerar de 30 mest omsatta aktierna på Stockholmsbörsen, utgörs av 40 procent ”capital gods” – det vill säga företag som tillverkar maskiner, fordon eller andra industriella komponenter.

– Tittar du på den svenska börsen så är capital goods 40 procent av index. Lägg sen på 25 procent bank så ser det fundamentalt skitruttet ut, säger Guri.

Faller på bred front

Under onsdagen går Stockholmsbörsen mot den sjunde röda dagen i rad.

Vid lunchtid är indexet OMXS30 ner med 0,18 procent. Samtidigt backar OMXSPI med 0,20 procent.

LÄS MER: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

”Berg- och dalbana”

I april var svenska sparares nettoköp störst i Sverigefonder, tillväxtmarknadsfonder och globalfonder.

– Börsårets berg- och dalbana fortsätter in i april, som hittills bjudit på en tydlig återhämtning efter mars breda nedgångar. Fondspararna försöker hänga med i svängarna och ger nu full gas i köpen av både global- och Sverigefonder. För första gången sedan september i fjol är globalfonder återigen den mest köpta fondkategorin, säger Avanzas sparekonom Felicia Schön.

Samtidigt konstaterar experten att svenska fondsparare verkar ha svårt  att bestämma sig för var de ska investera sina pengar.

– Kappan vänds efter vinden och nu blåser det återigen friskt mot globalt. Även teknikfonder har bytt plats från säljsidan till att nu vara på plats sju bland de mest köpta fondkategorierna. Det har varit en stark återhämtningsmånad på många håll men starkast återhämtning har setts just bland de amerikanska techjättarna, vilket också gett ett efterlängtat lyft i globalfondernas avkastning.

LÄS MER: ”Luktar 2008 igen” – tidigare banktoppen varnar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen