Allt fler begär ersättning för tågkaoset – stora summor utbetalade

2024 04 21

Kaos i tågtrafiken får resenärer att begära ersättning.

Tillståndet i den svenska tågtrafiken har varit en het fråga de senaste månaderna.

Dels för att vintervädret har ställt till problem, men också för att den svenska järnvägen är i dåligt skick, menar många.

Rekordmånga resenärer kräver dock ersättning för tågstrulet, rapporterar SR.

Tusentals ärenden

Hos Mälartåg har antalet krav på ersättning ökat rejält jämfört med förra året.

Under årets första tre månader fick bolaget in hela 82 000 ersättningsärenden, berättar radiokanalen, som också har pratat med resenärer som bekräftar att de är noga med att söka ersättning.

Ofta gör man det av rena principskäl.

– Det gör jag varje gång. Och jag tycker mest man bara visar att man inte är nöjd med att det är försenat, mer än de pengarna man får ut för ersättningen, säger resenären Marie Rosengren till radiokanalen.

Rekordhöga kostnader

Den stora ökningen av antalet resenärer som begär ersättning har också medfört en ökad kostnad för bolaget.

Kostnaden hittills i år har uppgått till 8 miljoner kronor, vilket är över hälften av vad man betalade ut under hela förra året (14 miljoner).

Enligt Mälartåg själva beror det delvis på att biljettpriserna har ökat, vilket också medför att ersättningen höjs.

En annan orsak som anges är det tunga vintervädret.

Hör av sig till Konsumentverket

Även Konsumentverket har bekräftat att allt fler resenärer vill söka ersättning för försenade eller inställda tåg, vilket SVT tidigare har rapporterat om.

Många menar dock att de senaste månadernas vinterväder inte är den enda förklaringen till att tågtrafiken har problem.

Kritiker har hävdat att svensk järnväg är i dåligt skick.

Frågan har bland annat uppmärksammats i samband med Sveriges anslutning till Nato, där det ställs höga krav på att varje medlemsland ska ha en fungerande infrastruktur.

Dessutom har urspårningen på Malmbanan väckt debatt.

Problemen på Malmbanan har fått LKAB att meddela att banans dåliga skick tvingar företaget att dra ner sin produktion, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Mälartåg, M Pfell

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Sibirien under attack

2026 06 20

Sibirien har attackerats på lördagen.

Ukraina fortsätter att genomföra stora attacker långt inne i Ryssland.

På lördagen har Sibirien attackerats – och lokala invånare vittnar om stora explosioner.

Explosioner vid viktig anläggning

Ukraina uppges under lördagen ha riktat en drönarattacket mot oljeraffinaderiet i staden Tyumun i västra Sibirien.

Staden och det viktiga raffinaderiet är beläget 1 900 kilometer från Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Guvernören för Tyumenregionen, Alexander Moor, gick vid middagstid ut med en drönarvarning.

13.36 uppgav han att attacken hade avvärjts, men uppgifterna motsägs av vittnesmål från lokala invånare och oberoende medier.

– Akutspecialister arbetar vid vrakplatsen. Enligt preliminära uppgifter skadades inte fabriken och de anställda har evakuerats. Jag håller situationen under personlig kontroll, meddelade Moor.

Men enligt oberoende medier och invånare i Tyumen ska Ryssland inte alls ha lyckats avvärja attacken.  

Invånare i det distrikt där raffinaderiet ligger hörde minst två explosioner, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Putin måste dö"

Största raffinaderiet i västra Sibirien

Samtidigt sprids också bilder från ögonvittnen, som visar hur rök stiger från den viktiga anläggningen.

Videor från lokalbefolkningen visar också hur ett stort antal brandbilar åker mot fabriken.

Oljeraffinaderiet i Tyumen är den största anläggningen för oljebearbetning i västra Sibirien, enligt tidningen.

Det har en årlig raffineringskapacitet på över 7 miljoner ton.

Ukraina kan alltså ha lyckats med ännu ett tungt slag mot den ryska oljeindustrin.

Samtidigt attackerar Ukraina också på flera andra håll, enligt rapporter.

Attacker mot det ockuperade Krym

Attacken i Sibirien ska ha ägt rum samtidigt som Ukraina genomförde en serie andra drönarattacker.

Dessa var riktade mot logistiska rutter och energiinfrastruktur i det ockuperade Krym samt i regionerna Kherson och Zaporizjzja och i Rysslands Belgorod-region, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Moskva brinner - explosioner över hela huvudstaden

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen