Allierad slår till mot Ryssland för första gången
2026 05 19
För första gången under Ukrainakriget slår ett litet land i Centralasien till mot den ryska diktaturen.
Det handlar om Kirgizistan, som är en nära allierad till Ryssland.
Landet är medlem i den ryskledda militäralliansen ODKB och har en rysk militärbas på sitt territorium. Dessutom har Kirgizistan flera ekonomiska samarbeten med Ryssland.
Efter den ryska invasionen av Ukraina har dock relationen till Moskva blivit mer ansträngd. Kirgizistan har undvikit att utrycka stöd för kriget i ett försök att balansera relationen med väst.
Nu tar landet ytterligare ett kliv i västlig riktning.
Kirgizistan stänger ner 50 företag som kopplas till Ryssland. Företagen anklagas för sanktionsbrott och för att hjälpa Ryssland att kringgå internationella restriktioner, rapporterar Reuters.
”Västerländska partners intresse”
Det är första gången som Kirgizistan agerar mot ryskkopplade företag, uppger den ukrainska nyhetsbyrån United24Media.
– I ett officiellt uttalande uppger kirgiziska myndigheter att åtgärderna infördes för att skydda landets ekonomi från risken för sekundära sanktioner, framhåller nyhetsbyrån.
Vidare uppges det att flera av åtgärderna har godkänts "i västerländska partners intresse" för att förhindra brott mot sanktionerna.
LÄS MER: Rysk minister säger emot Putin helt öppet
Påtryckningar från EU
Beskedet från Kirgizistan kommer efter intensiva påtryckningar från EU.
I unionens 20:e sanktionspaket mot Ryssland aktiverades för första gången en särskild mekanism för att motverka att tredjeland exporterar europeiska varor till Ryssland. Det syftar bland annat till att stoppa export av verktygsmaskiner och telekommunikationsutrustning som den ryska militärindustrin använder för tillverkning av drönare och robotar.
– Dessa högriskprodukter gör det möjligt för Ryssland att fortsätta sin olagliga militära aggression mot Ukraina och upprätthålla sin förmåga att föra krig, framhåller EU-kommissionen i ett uttalande.
LÄS OCKSÅ: Stor kris i Ryssland – får inte plats längre
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen


