Alla Sveriges apotek drabbade – Ber om ursäkt till kunderna

2022 02 14

– Vi ber alla apotekskunder om ursäkt.

Det säger E-hälsomyndighetens talesperson efter att samtliga apotek i Sverige drabbats av kraftiga driftstörningar i dag lördag.

Alla apotek i Sverige

Störningarna har lett till att allmänheten tidvis inte har kunnat hämta ut receptbelagda mediciner och periodvis har receptbelagda systemet varit utslaget på samtliga apotek i Sverige enligt SVT.

Ber alla om ursäkt

Det var vid 14-tiden på lördagen som problemet inträffade.

– Det finns ingen prognos ännu om när det kan vara löst, och vi ber alla apotekskunder om ursäkt för det inträffade, uppgav Jenny Hallgren vid E-hälsomyndigheten till SVT.

Besvärligt för patienter

Särskilt besvärligt blev det för patienter som besökte apoteket på lördagen och fick ett nej när de ville hämta ut sin medicin.

– Vi jobbar för fullt med att lösa detta och felsökning pågår. Vi ber om ursäkt till alla som tänkt hämta ut sina mediciner, säger Jenny Hellgren på E-Hälsomyndigheten till Aftonbladet.

Kan hantera nödfall

De som drabbades hänvisades till E-hälsomyndighetens webbsida och informerades om att ifall apoteken inte kan expediera så kan man istället ta kontakt med förskrivaren eller 1177 för att få information om hur länge man kan klara sig utan sin medicin, rapporterar SvD.

Vid absoluta nödfall kan apoteken ta kontakt med förskrivaren per telefon och sedan lämna ut medicinen om personalen på apoteken bedömer att det kan ske eller om det är absolut nödvändigt.

Webbsidan slogs ut

Nätproblemen har även resulterat i att E-hälsomyndighetens webbsida slagits ut vilket inneburit att diverse olika e-tjänster inte fungerat, bland annat läkemedelskollen, rapporterar DN.

Nationella läkemedelslistan

E-hälsomyndigheten ansvarar för nationella läkemedelslistan som fungerar som informationskälla om kunderna, sjukvården och apoteken om recept och läkemedel.

Strul hos driftleverantör

Enligt E-hälsomyndigheten beror störningarna på strul med en uppdatering hos E-hälsomyndighetens driftleverantör.

– Vi arbetar för fullt för att lösa det. Jag har precis fått information om att det börjat fungera igen hos en del apotek, säger Jenny Hellgren på E-hälsomyndigheten till DN.

Senare på lördagseftermiddagen skall driftstörningarna ha upphört.

Foto: Kronans Apotek

Text: Redaktionen


10mars26

OFFICIELLT DATUM: Pensionärer får extra pengar

2026 03 11

Pensionsgruppen gick i höstas ut med ett löfte om en gas i inkomstpensionssystemet.

I gruppen finns representanter från samtliga riksdagspartier, som enades om att utdelning bör ske när inkomstpensionssystemets tillgångar överstiger skulderna med 15 procent.

– Nivån utgår från en försiktighetsprincip för att inte mer än marginellt öka risken för att den så kallade bromsen slår till och sänker pensionerna, uppger regeringen.

Lagförslaget klart

Nu går regeringen vidare med förslaget, och lägger fram den nya lagen i en proposition till riksdagen.

Från och med den 1 augusti i år ska lagändringarna gälla, enligt förslaget.

I praktiken innebär det att utdelning till pensionärer och pensionssparare kan ske från och med 2027.

– På samma sätt som det finns en broms i pensionssystemet i dåliga tider är det både rätt och rättvist att det finns en gas i goda tider, säger äldre- och socialförsäkringsminister, tillika ordförande i Pensionsgruppen, Anna Tenje (M), i ett uttalande.

– Det finns inget egenvärde i att stora överskott byggs upp över tid som aldrig kommer pensionärerna och pensionsspararna till del. Därför går vi nu vidare med förslaget om en så kallad gas för att kunna göra just det.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Finanserna har stabiliserats

De senaste åren har finanserna i det svenska pensionssystemet blivit stabilare.

I nuläget finns därför ett överskott.

– Regler för överskottsutdelning införs därför, för att inte spara onödigt mycket i systemet och låta överskottet komma pensionärer till del, uppger regeringen.

Efterfrågats tidigare

Förslaget om en gas i pensionssystemet har funnits sedan tidigare, bland annat från Tjänstemännens centralorganisation, TCO.

– Gasen skulle vid överskott fungera på motsvarande sätt som bromsen vid underskott och träffa samma kategorier. De som förlorar i pension på bromsen skulle alltså vinna på att det finns en gas, uppger organisationen i förslaget.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen


10mars26

Tung Bank ID-varning utfärdas – anmälningar ramlar in

2026 03 11

Polisen går ut med en bedrägerivarning.

Den senaste tiden har flera bedrägerivarningar utfärdats.

Nu går polisen ut med ett meddelande där de varnar för bedragare som påstår sig ringa från myndigheten.

– Bedragarna ringer i polisens namn och använder polisens logotyp som profilbild när de kontaktar personer via en välkänd meddelandeapplikation, förklarar polisen.

Anmälningar ramlar in

Myndigheten har nu tagit emot återkommande anmälningar om bedrägeriförsök via telefon.

Och därför går nu polisen ut med en uppmaning till allmänheten.

– Polisen ringer aldrig upp via appar och begär aldrig legitimering med Bank-ID, uppmanar polisen.

– Får du ett sådant samtal ska du genast lägga på luren!

Snart vanligaste brottet

Brott mot enskilda personer generellt har minskat under de senaste 20 åren.

Men när det kommer till bedrägerier, som är på väg att bli det vanligaste brottet i landet, är utvecklingen den motsatta, enligt en ny rapport från Brå.

Under 2024 utsattes hela 6,6 procent av Sveriges befolkning för bedrägeri i någon form.

Extra utsatta är äldre personer.

Våg av bedrägerier

För ett par veckor sedan varnade polisen för en bedrägerivåg i Stockholm.

– Totalt rör det sig om cirka 25 brott som riktats mot målsägare som i huvudsak är i 80- till 90-årsåldern. Detta är ovanligt många, uppgav polisen i samband med varningen.

Den gången handlade det både om telefonbedrägerier, men också fysiska besök i hemmet, enligt myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Spara numret

Om någon blivit utsatt för ett bedrägeriförsök är det viktigt att anmäla det till polisen genom att ringa 114 14 eller genom att gå in på myndighetens hemsida.

Och för att underlätta att gå vidare efter en anmälan uppmanas drabbade att lämna så många uppgifter som möjligt vid kontakten med myndigheten.

– Om du misstänker att du blivit lurad, spara telefonnumret du blev uppringd från och eventuellt namn på bedragaren. Dessa uppgifter kan du bifoga när du anmäler ett bedrägeri, uppger polisen.

LÄS MER: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Text: Redaktionen