20 september 2026

Alla svenskar med internet uppmanas byta lösenord

2025 11 13

Den största lösenordsläckan någonsin har ägt rum.

Totalt handlar det om drygt 1,3 miljarder lösenord.

En hisnande siffra.

Och den som varit “aktiv på nätet under senaste tio åren” löper stor risk att vara drabbad av läckan, uppger TV4.

Det skulle sannolikt motsvara mer eller mindre hela det svenska folket.

"Rekommenderar alla"

Nu uppmanar internetexperten Måns Jonasson alla att börja använda en så kallad lösenordshanterare.

I praktiken innebär det att man byter lösenord till långa och unika lösenord som är mycket svåra att knäcka. De komplexa lösenorden sparas genom tjänsten och det enda lösenord du själv behöver minnas är därmed det till lösenordshanteraren.

– Så det blir inte bara säkrare utan det blir faktiskt lite enklare också. Jag rekommenderar alla att ta sig i kragen och testa att sätta igång med det där, säger Måns Jonasson till TV4.

183 miljoner från Gmail

Lösenordstölder har de senaste åren blivit allt vanligare.

Så sent som i slutet av oktober avslöjade exempelvis den australiska cyberexperten Troy Hunt att 183 miljoner unika e-postadresser från Gmail var drabbade.

Dataexperten Graham Cluley betonade då allvaret i intrånget. Inte minst eftersom lösenord på andra plattformar, till exempel Netflix, som är kopplat till e-postadressen därmed också är i farozonen.

– Med 183 miljoner e-postadresser exponerade är det möjligt att många människor kan bli inblandade i detta utan att ens inse att deras datorer har blivit komprometterade, säger Graham Cluley till Daily Mail.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer

Räcker inte att byta siffra

Måns Jonasson understryker också allvaret kopplat till just Gmail och andra e-postleverantörer. Där måste du ha ett unikt lösenord som inte används någon annanstans, menar experten.

Har man blivit drabbad av läckan måste du dessutom komma på bättre lösenord än att bara byta ut en siffra eller ett tecken i koden.

– Har man däremot unika lösenord överallt så att man inte återanvänder de här lösenorden är man ju bättre rustad än 99 procent, säger Måns Jonasson.

Du kan kontrollera om din e-postadress är drabbad på hemsidan Internetkunskap genom att klicka här. 

LÄS MER: Swedbank: “Har satt tydliga spår” – tung dom om hushållen

Foto: E Ventur

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen