Alla poliser i Oslo beväpnar sig

2024 04 06

Det råder oro i Norge i samband med allvarliga hot.

Tidigt på lördagseftermiddagen kommer uppgifter från Norge om att samtliga poliser i huvudstaden Oslo nu beväpnar sig.

Detta efter att hot har riktats mot muslimska trossamfund i staden.

Den norska polisen, som vanligtvis inte bär vapen, förbereder sig på att behöva agera.

Det rapporterar den norska tidningen VG.

Utreder hoten

Polisen kan bekräfta hoten och meddelar att man just nu arbetar med att utreda saken.

Det är oklart exakt vad det är för slags hot.

– Oslo polisdistrikt känner till de hot som finns listade på en öppen hemsida. Vi arbetar med att utreda hoten, framhåller polisen.

Löpande kontakt

De förtydligar även att löpande kontakt förs med den norska säkerhetstjänsten PST.

Norsk polis brukar endast vara beväpnad på uppmaning från högre befattning.

Det gäller i olika situationer då man bedömer att det finns tillräcklig anledning, vilket inte hör till vanligheterna.

Det är oklart hur konkreta hoten mot de muslimska trossamfunden är, men den norska polisen gör sig redo på olika sätt.

Det finns än så länge inga uppgifter om att någon har skadats eller om att någonting har skett i Norge, utan det tycks just nu röra sig om hot som har uttryckts på någon slags webbsida.

Hektiska dagar

Hoten mot muslimska trossamfund i Oslo kommer bara dagar efter att bombhot riktades mot stortinget.

Det var i onsdags som en stor insats pågick i samband med hotet, och flera resurser från den norska polisen sammankallades för att säkra området.

Man upprättade avspärrningar, stängde ingångar och stoppade trafiken i området, men insatsen avslutades sedan inget konkret hot kunde observeras.

– Vi har inga indikationer på att det är farligt att vistas inne i stortinget, framhöll stortingets förvaltning enligt SVT.

Olika hot

Det ska enligt uppgifter ha rört sig om två hot, varav ett av dem skickades via e-post.

Händelsen utreds av polisen, men det är mycket oklart vem som stod för hoten och av vilken anledning.

Foto: M. Oetelaar

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 16

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen