9 december 2025

“Alla pengar är borta” – bankkunder vaknar till chocksaldo

2025 12 09

Många svenska bankkunder har med panik och förfäran fått se sina konton gapa tomma under de tidiga morgontimmarna på tisdagen.

– Alla pengar är borta.

Så skriver en av flera bestörta kunder på tisdagsmorgonen, enligt Aftonbladet.

Det är den populära banken och nätmäklaren Avanza, med över två miljoner kunder i Sverige, som plötsligt drabbats av problem.

"Hälften av pensionen borta"

Enligt sajten Downdetector började de första anmälningarna trilla in runt 02-tiden i natt. Strax före 05.30 har kurvan skjutit i höjden.

Och det är flera kunder som fått sig en chock när de loggat in på banken idag.

Förutom att pengar försvunnit säger en person att det bland annat är fel på kreditsaldot, skriver Aftonbladet.

Även Expressen rapporterar att läsare hört av sig för att slå larm om den obehagliga överraskningen som mötte dem när de skulle kolla sina saldon.

– Hälften av mina besparingar och pension är borta, framhåller en kund enligt tidningen.

"Tekniska problem"

Exakt vad det är för störningar som drabbat Avanza är på tisdagsmorgonen oklart.

Det beskrivs hittills som “tekniska problem”.

Flera medier har utan framgång sökt Avanza för att få klarhet i saken. Det är därmed fortsatt osäkert när bankens kunder ska kunna få tillbaka sina korrekta saldon.

LÄS MER: Anrik butik lägger ner – efter 174 år

Två miljoner kunder

Avanza är en svensk digital bank och nätmäklare. Banken har gjort sig ett namn för sina låga avgifter för sparande och placeringar och vuxit i popularitet de senaste åren.

Förra hösten passerade Avanza två miljoner kunder.

Bland våra två miljoner kunder finns både de som är aktiva i sitt sparande och loggar in dagligen och de som har ett passivt sparande som rullar på av sig självt. Varje kund har en unik sparresa. Vårt jobb är att göra den resan så enkel och motiverande som möjligt för alla, sade Gustaf Unger, vd Avanza, vid tillfället.

LÄS MER: ”Fullständig katastrof” för alla som vill sälja bilen

Foto: E. Ventur

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 22

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen