Alkoholförsäljningen förändras

2024 04 12

Gårdsförsäljning av alkohol ska tillåtas i Sverige.

Det är regeringen och Sverigedemokraterna överens om.

Nu har socialminister Jakob Forssmed (KD) tagit fram ett förslag på hur det ska gå till.

Enligt uppgifter till Aftonbladet föreslås det att det ska bli tillåtet för gårdar att sälja drycker med en alkoholhalt som inte överstiger 15 procent.

Det kommer också ställas krav på att gårdar har en produktion av spannmål eller odling av råvaror för att tillåtas sälja alkohol. En produktion som många bryggerier saknar i dag.

Förslaget får Moderaterna att se rött.

Mats Green (M), ledamot i Näringsutskottet, anser att det är alldeles för restriktivt.

– Jag är född och uppvuxen i samma bygd som Jakob Forssmed. Det är en speciell klimatzon vid Östra Vätterbranterna där man nu har möjlighet att framställa vin och annan spirituosa, som traditionell punsch, säger han till tidningen och tillägger:

– Det här förslaget skulle omöjliggöra försäljning av detta. Det är helt oacceptabelt. Det missgynnar landsbygden, besöksnäringen och en del av våra genuina svenska kulturtraditioner.

Ros och ris

Att tillåta gårdsförsäljning av alkohol har både kritiserats och hyllats.

Sveriges största nykterhetsförening IOGT-NTO är starkt kritisk. Enligt organisationen skulle gårdsförsäljning ge alkoholindustrin möjlighet att nå nya marknadsandelar - på bekostnad av folkhälsan.

–  Namnet “gårdsförsäljning” är strategiskt valt. Man vill skapa bilden av trevliga lantgårdar, men förslaget handlar om en bred uppluckring av regler för alkoholförsäljning, säger IOGT-NTO:s politiska sekreterare Emil Juslin i ett uttalande.

Lantbrukarnas Riksförbund välkomnar dock Tidöpartiernas besked. De framhåller att gårdsförsäljning  av alkohol är en av flera viktiga reformer för att fler ska kunna leva och verka på landsbygden.

– Svenska dryckesproducenter har väntat länge nu och behöver besked. De är redo att visa att gårdsförsäljning kan genomföras i Sverige på ett ansvarsfullt sätt genom att ställa svensk matkultur och besöksnäring i centrum, och göra svensk landsbygd till en spännande plats att besöka, säger Anna Kaijser, Branschansvarig LRF Lokal mat och dryck.

Foto: M. Thomas

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig vändning om Solsidan

2025 10 01

Nu kommer ett oväntat besked om ”Solsidan”.

Idag var det premiär för den nionde säsongen av TV4-succén Solsidan på TV4 Play, och även en tionde har spelats.

Felix Herngren har dock meddelat att serien läggs ned efter den tionde säsongen.

Men nu kommer en oväntad tvärvändning.

Öppnar för fortsättning

Tidigare i år har det meddelats att Solsidan kommer att läggas ned efter tio säsonger och exakt hundra avsnitt.

Men nu verkar seriens skapare Felix Herngren, som också spelar Alex i serien, plötsligt öppna för en fortsättning, rapporterar TV4.

– Det är ju härligt med 100 avsnitt. Men 150 avsnitt är också härligt, säger Felix Herngren till kanalen.

Han öppnar alltså för att det kan bli fler säsonger av Solsidan efter att säsong 9 och 10 har visats.

Skådespelarkollegan Johan Rheborg, som spelar Fredde i serien, verkar vara inne på samma linje. Han säger att det lika gärna kan bli 15 säsonger snarare än 10, enligt kanalen.

”Får se om publiken tycker om det”

Även Henrik Dorsin, som spelar Ove, har i viss mån öppnat för någon slags fortsättning, och flera av skådespelarna har vittnat om hur roligt de har haft under inspelningen.

Enligt Felix Herngren vill man dock först se om publiken tycker om säsong 9 och 10.

– Vi får börja med att känna på hur de känns, om publiken tycker om det. Det är det som är centralt, att folk vill fortsätta se det, säger han till kanalen.

Första avsnittet av den nionde säsongen hade premiär på TV4 Play Plus idag, och har premiär i TV4 den 15 oktober.

Det händer i nya säsongen

Redan inför säsong 9 har TV4 avslöjat en del om vad tittarna kommer att få se – Anna flyttar in hos Alex igen, samtidigt som Fredde och Mickan planerar att förnya sina bröllopslöften.

– Det känns väldigt roligt att få ge både trogna fans och nya tittare ännu en säsong av Solsidan. Som alltid speglar serien samtiden genom att skruva till situationer många känner igen sig i. Jag vågar lova en säsong fylld av värme och träffsäker humor för hela familjen, säger Jon Mankell, exekutiv producent på TV4, i ett uttalande.

Foto: Frankie Fouganthin, Wikimedia  resp Linnea Rheborg, Wikimedia 

Text: Redaktionen


Messiah Hallberg har tvingats flytta – berättar otäck historia

2025 10 01

Komikern Messiah Hallberg delar med sig av en obehaglig historia i SVT:s Politikbyrån.

Hallberg, som är programledare för satirprogrammet Svenska Nyheter, berättar att han och familjen tvingats flytta på grund av hot.

– Min familj fick flytta för vi hade folk efter oss, säger han i programmet.

Hallberg framhåller att hoten utfärdats på grund av saker han skämtat om i sin yrkesroll. 

– Man kan inte förutse vad som kommer att väcka de här reaktionerna.  Ibland säger man någonting som man själv tycker är harmlöst och så blir vissa eller någon helt tokig.

”Retas, busas och häcka makten”

Svenska Nyheter sänds klockan 22 på fredagar i SVT1 och SVT Play.

I programmet driver Messiah Hallberg och redaktionen med Sveriges makthavare.

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och även häckla makten. Tittarna ska kunna förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta, skriver SVT om programmet.

Tv-kanalen framhåller att programmet också syftar till att hjälpa tittarna att hänga med i aktuella politiska händelser. 

– Med satir kan man tillåta sig att retas, busa och häckla makten. Tittarna kan snabbt förstå en nyhet eller samhällsfråga - och samtidigt skratta.

LÄS MER: Biltema sänker priser

Planerade att mörda SVT-profil

Det har tidigare rapporterats om att kriminella i Sverige har lagt ut ett mordkontrakt på en SVT-profil. Polisen gjorde upptäckten i samband med ett tillslag mot gängkriminella 2024, har Expressen rapporterat.

Enligt tidningens uppgifter tog polisen hotet på stort allvar och flyttade medarbetaren. SVT-profilen fick lämna sitt hem under en period.

Enligt Expressens källor hade mordplanerna att göra med personens roll i offentligheten.

I den krypterade chatten ska en användare ha publicerat en bild på SVT-profilen och frågat om någon ville ”jappa” hen. Jappa är ett slanguttryck för att skjuta/mörda någon.

LÄS OCKSÅ: Lågprisjätte vill öppna 100 nya butiker

Foto: Skärmdump

Text: Redaktionen