Älgen riskerar att dö ut

2024 01 14

Älgstammen i Sverige minskar kraftigt.

– Älgen kommer med stor sannolikhet att rödlistas framöver.

Det uppger P4 Blekinge.

Älgen som symbol

Älgen ses i dag ofta som en symbol för så väl Sverige som viltet i vårt land.

Älgen har även blivit en symbol för det svenska skogslandskapet och har även skapat en egen turistindustri.

När hösten kommer är älgen särskilt mycket i fokus, detta på grund av älgjakten som sätts i gång över hela landet.

Älgtopp under 80-talet

– Under älgtoppen i början av 1980-talet sköts drygt 150 000 älgar årligen, uppger Svenska Jägareförbundet via sin hemsida.

Sedan dess har älgstammen minskat.

– Sedan dess har stammen minskat. Under jaktsäsongen 2021/2022 sköts 73 232 älgar.

Minskningen av antalet älgar kan leda till allvarliga konsekvenser. I värsta fall riskerar älgen till och med dö att ut.

Därför är det stor sannolikhet att älgen kommer att rödlistas framöver.

Förklaringen

Att rödlista älgen kan vara ett sätt att rädda den från att försvinna.

Att rödlista innebär att älgen i sådana fall märks med att den löper stor risk för att dö ut. Det skapar i sådana fall restriktioner kring jakt av älg.

Men det är inte för att det finns för få älgar i Sverige som älgen riskerar att rödlistas.

Här finns svaret

Att älgen minskar i antal beror på att nedgångstakten är stor.

– Enligt de beräkningar som Artdatabanken har gjort så har älgstammen minskat med nästan trettio procent under de senaste tre älggenerationerna som motsvarar ungefär tjugo år, uppger radion.

Varje år skjuts tusentals älgar under jakten.

– Avskjutningen är ju driven av skogsskador och där kan man ju göra ganska mycket. Man kan ju ha foderskapande åtgärder i skogen till exempel.

Nackdelar med för många älgar

Att älgen skjuts av beror till stor del på de nackdelar som finns med för många älgar.

Då och då skapar älgen problem för skogsbruk och skogsögare, då den kan förstöra i skogen.  

Älgen är också en fara för trafikanter.

Foto: Sam Kiefte

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen