JUST NU: Älg till attack mot kvinna

2023 04 30

En älg har gjort utfall mot en person under söndagen.

På söndagen har polisen informerat om att en älg avlivats i Stockholm.

Detta efter att djuret gjort utfall mot en kvinna och skapat oro i området.

Såväl polisen som personal från trafikverket och viltvårdare från Stockholms stad har varit verksamma med händelsen.

– Vid Skogskyrkogården sköts en älg eftersom den kunde påverkas negativt av närheten till fordon och personer. Första samtalet kom från den kvinna älgen hade gjort utfall mot på Tätorpsvägen. Hon skadades inte och berättade att älgen rörde sig i området, förklarar polisen.

Flera samtal

Efter att kvinnan som älgen gjort utfall mot ringt in om händelsen har polisen även mottagit flera andra samtal om djuret.

– Det kom flera samtal om en älg som rörde sig vid och på Bogårdsvägen och riksväg 73 i höjd med Skogskyrkogården. Några av personerna som ringde hade även sett älgen inne på Skogskyrkogården.

Polisen beslutade

Mot bakgrund av att älgen gjort utfall mot åtminstone en person beslutade polisen att djuret skulle avlivas.

Detta trots arbetet med att försöka få bort älgen från området.

Skedde förra året

För drygt ett år sedan skedde flera händelser som involverade älgar på kort tid i Umeå.

En kvinna attackerades då av en älg, och samma älg ägnade sig därefter åt att jaga flera personer.

Älgattacken fick bland annat skidklubben IFK Umeå att flytta sin träning.

– Ser man henne, vänd om och utmana inte mer. Hon har redan vunnit några gånger nu och då blir hennes revirhävdande starkare, menade Joacim Lundqvist, viltsamordnare hos polisen.

“Backa undan”

Älgattacker är mycket ovanliga men det kan vara bra att veta hur man ska reagera vid en sådan händelse.

Forskaren Jonas Malmsten, från Sveriges lantbruksuniversitet, menar att man bör prata med älgen och backa undan.

– Är du ute i skogen kan du tänka på att älgen lätt känner sig trängd och kan reagera med aggressivitet. Säg här är jag, jag backar nu. Sen backar du sakta med ansiktet vänt mot älgen. Då kommer du ut ur sfären där älgen känner sig hotad, säger han till SR.

Foto: S. te Kiefte

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen