Aleksej Navalnyjs team utlyser belöning

2024 02 23

Aleksej Navalnyjs team vill nu ha in information om hans död.

Efter att den ryske oppostitionskritikern förlorat livet är det många som har ifrågasatt de ryska myndigheternas uttalanden.

Navalnyjs fru har menat att det krävs enhetliga ställningstaganden mot det ryska styret.

Nu utlyser hans team även en belöning och hoppas få in ny information om dödsfallet.

Det rapporterar CNN.

“Om ni vill ha det”

Teamet eftersöker såväl konkreta uppgifter som eventuella ansvariga till dödsfallet.

Belöningen ligger på 20 000 euro, motsvarande 223 000 svenska kronor.

– För värdefull och fullständig information om mordet och dess förövare utlovar vi en belöning på 20 000 euro och organisation av avresa från landet, om ni vill ha det, framhåller Ivan Zhdanov, direktör för Navalnyjs stiftelse som verkar mot korruption.

Uppmanar anställda

Samtidigt riktar de en uppmaning till de som är anställda inom den ryska militären och polisen.

Uppmaningen gör gällande att de kan ta kontakt med teamet anonymt för att delge information angående Navalnyjs dödsfall.

Man är mycket angelägna om att få större förståelse för exakt vad det är som har skett.

Mamman får timmar

Under fredagen har uppgifter kommit om att Aleksej Navalnyjs mamma har fått information om en hemlig begravning.

Om hon inte går med på den kommer han att begravas vid den arktiska straffkoloni där han dog för en vecka sedan.

Det rapporterar BBC.

Träffat familjen

En som har uttryckt sitt stöd för Navalnyjs familj är den amerikanska presidenten Joe Biden, som på torsdagen träffade Aleksejs fru och dotter.

– Presidenten uttryckte sin beundran för Alexei Navalnyjs extraordinära mod och hans arv av att kämpa mot korruption och för ett fritt och demokratiskt Ryssland, framhåller Vita huset i ett pressmeddelande i samband med mötet.

Sedan hans dödsfall har många som besökt minnesplatser gripits av den ryska polisen.

Samtidigt har Kreml riktat kritik mot den västerländska reaktionen, och beskrivit den som “hysterisk”.

Foto: Wikipedia

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2026 03 26

Ytterligare konkurrens på lågprismarknaden är på gång.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore kommer att få utökad konkurrens i Sverige.

Detta eftersom att den finländska lågprisjätten Puuilo kommer att stiga in på den svenska lågprismarknaden.

Kedjan har i dagsläget 60 butiker i Sveriges grannland i öst – och satsar på ett 100-tal i Norden inom fyra år, rapporterar Market.

Ny lågpriskedja

Hos Puuilo finns bland annat byggmaterial, elartiklar, hushållsprodukter, trädgårdsartiklar och verktyg.

Exakt när kedjan gör entré på den svenska marknaden är ännu oklart – men en Sverigechef har utsetts och en första butik ska öppnas inom 18 månader.

– Inmarschen i Sverige väntar runt hörnet, uppger Market.

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Kedjan omsatte förra året 442 miljoner euro – en ökning med 15 procent.

Rörelseresultatet landade på 75 miljoner euro.

Läs mer: Hushållen varnas för prischock – på grund av vädret

Sedan tidigare

Redan förra året aviserade kedjan att de hade för avsikt att expandera till den svenska marknaden.

Detta i samband med en delårsrapport.

– Puuoilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelade bolaget i fjol.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

“Noggrant utvärderat”

Så här lät det från vd Juha Saarela då:

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, sade han då.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: Ica-handlare går i taket – efter Ulf Kristerssons uttalande

Foto: M. Petrucci

Text: Redaktionen