Aldrig varit värre – mardrömsräkning på väg till hushållen
2026 02 26
Elkostnaderna bara fortsätter att stiga för det svenska folket.
Mellan december och januari steg elpriserna i Sverige med hela 21 procent.
I norra Sverige blir elpriset det högsta någonsin för en februarimånad och systempriset landar i snitt på 1,10 kronor per kWh, nästan dubbelt så högt som i fjol.
En ny prognos som släppts på torsdagsmorgonen visar att mars inte lär bli mycket bättre för svenska elkunder.
Ny prognos
Kylan och det torra vädret har fått förbrukningen att öka med 10 procent och pressat upp elpriset till 1,10 kronor per kWh i system.
I fjol var motsvarande siffra 68 öre per kWh, då omvända väderförhållanden med mildare och blötare väder pressade elpriserna till extremt låga nivåer.
I SE1 och SE2 i norr landar elpriset på runt 1 krona per kWh för februari, vilket är betydligt högre än samma period i fjol då elpriset var 13 respektive 15 öre per kWh.
I SE3 och SE4 i syd kommer elpriset ligga något över systempriset, på cirka 1,15 kronor per kWh.
Mardrömsräkning på väg
Högre temperaturer, mer vind och mindre förbrukning till trots pekar elbolaget Bixias prognos på fortsatt höga elpriser under våren.
– Den värsta kylan lär inte komma tillbaka under några längre perioder, men vi går in i våren med en ovanligt svag hydrologisk balans, vilket fortsätter att pressa elpriserna uppåt. Vårfloden väntas bli beskedlig och ger inte heller någon tydlig prispress, säger elprisanalytiker Johan Sigvardsson i ett pressmeddelande.
Läs mer: Amerikanska missiler har slagit ned mot ryska mål
Aldrig varit värre
Läget har aldrig varit värre än nu i norra Sverige, konstaterar Sigvardsson.
– Att vi haft den kallaste vintern på femton år och att tillgången på vatten och snö är betydligt sämre än i fjol har drivit upp februaripriserna på el i hela landet. I norra Sverige har februaripriset aldrig varit så högt som i år, säger han.
Mer begränsad i syd
Elproduktionen i syd är samtidigt mer begränsad sedan i tisdags när kärnkraftverket Oskarshamn 3 tvingades till en oplanerad nedstängning.
– Att Oskarshamn 3 tas ur drift en månad tidigare än planerat påverkar inte nämnvärt i det stora hela, men i södra Sverige kan det bli större inslag av kontinentala priser.
Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump
Foto: J. Wellington
Text: Redaktionen


