8 okt 2025

“Aldrig sett något liknande” – ICA går fram med jättesänkning

2025 11 05

Priskriget i de svenska matbutikerna är här.

I synnerhet är det Ica och Willys som kavlat upp ärmarna och sänkt priserna på ett större antal varor.

Men det handlar inte om vilken sänkning som helst.

Den är mycket anmärkningsvärd, menar Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur.

– Det är mer än halva ordinariepriset på många storsäljare. Jag har aldrig sett någon liknande prissänkning under mina 40 år i branschen, säger han i ett uttalande.

Finns en anledning

Ett av flera exempel är Kungsörnens vetemjöl. Två kilo av mjölet går nu för 9,90 kronor i flera butiker.

Men det finns en anledning till att priserna plötsligt har dumpats.

För närvarande pågår Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Enligt Matpriskollen har handlare och matkedjor även tidigare sänkt priserna när granskningen är på gång.

Därefter höjs de igen.

Förra veckan uppmärksammades Willys för sin plötsliga prissänkning. Agerandet kallades av kritiker för “horribelt” och “vilseledande”.

– Jag tror att detta kanske är slutet för PRO:s matkasseundersökning. Alla bör inse att man inte kan lita på resultaten. Framtiden är att kunna priskolla precis sina egna varor i olika butiker och den lösningen finns nu i Matpriskollens app. Den ger en bra vägledning, säger Ulf Mazur.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Främst Ica Maxi

Priskriget befinner sig framför allt på lokal nivå.

Det är framför allt Ica Maxi och Willys kom konkurrerar med varandra, enligt Matpriskollen.

– När vi tittat på två butiker som sänkt ordentligt så har varorna gått ner 26 procent på ICA Maxi i Örebro och 29 procent på Willys i Helsingborg, säger Ulf Mazur.

Under de två senaste åren är det Icahandlare som kammat hem förstaplatsen som de billigaste butikerna i Sverige.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Foto: Håkan Dahlström

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Kan bli allvarligt” – ovanlig vädervarning i Sverige

2025 12 17

Ett oväntat väderfenomen har drabbat Sverige.

Vintern har hittills varit ovanligt mild i stora delar av landet.

I Götaland har temperaturerna klättrat över 10-gradersstrecket vid flera tillfällen i december.  

– Det är ovanligt varmt för den här tiden på året, även i södra Sverige. Det börjar närma sig värmerekord för december, säger SMHI:s meteorolog Max Schildt till DN.

Varningen: ”Kan bli allvarligt”

Schildt kopplar den milda vintern till den globala uppvärmningen.

– Det milda vädret är ett tydligt tecken på klimatförändringar, säger han till tidningen.

Christian Pedersen, seniorforskare vid Norska institutet för bioekonomi (NIBIO), delar slutsatsen och varnar för att ihållande varma vintrar kommer får konsekvenser för ekosystemet över tid.

– Om arter som normalt vandrar söderut väljer att stanna kvar och sedan överraskas av iskyla, då kan det bli allvarligt. Då är det för sent att lämna, och de kan få problem med både temperaturen och att hitta föda i konkurrens med arter som är anpassade till en vanlig vinter, säger han till Dagbladet.

För växter och träd kan situationen bli ännu allvarligare, varnar experten.  Längre perioder av värme kan locka växter ur sin dvala, vilket gör att de börjar växa för tidigt och förbrukar den energi de behöver för våren. 

– Om milt väder följs av plötslig kyla kan cellvävnaden skadas, träd kan utveckla frostsprickor och rötter blir mer exponerade, särskilt när det råder brist på snö, säger Pedersen.

LÄS MER: Tung konkurs i bilbranschen

”Ringverkningar”

Naturexperten Martin Eggen, verksam vid den ornitologiska föreningen BirdLife, berättar att smådjur kan påverkas extra hårt av instabila vintrar.

– Milt väder följt av kyla och isbildning på marken kan göra det svårt att få tag på föda, både för fåglar och smågnagare, säger han till Dagbladet.

Smådjurens problem kan dessutom ge ringverkningar, varnar experten.

– Smågnagare är en viktig resurs i många ekosystem, och när de har problem påverkar det arter som är beroende av dem, exempelvis ugglor och rovfåglar.

LÄS OCKSÅ: Michelle Obama sätter ned foten: “Till skillnad från vissa andra…” 

Foto: Nordseher

Text: Redaktionen