Äldreboende brinner – minst tre personer svårt skadade

2024 07 29

Ett äldreboende har börjat brinna på eftermiddagen.

På måndagseftermiddagen kommer uppgifter om att en brand har startat i Mjölby.

Flera lägenheter i ett äldreboende är drabbade och en stor insats pågår just nu på platsen.

Ett antal personer har förts till sjukhus med skador.

Det rapporterar SVT.

“Arbetar för fullt”

Peter Skräddar, insatsledare på Räddningstjänsten Östra Götaland, uttalar sig om läget.

– Räddningstjänsten är på plats med styrkor från Linköping, Mjölby och Boxholm. De arbetar för fullt för att få kontroll på branden och evakuera människor från lägenheter, säger han till SVT.

Flera skadade

Polisen framhåller att det rör sig om ett flertal skadade.

– Ett brandlarm går på ett vårdboende i Mjölby. Räddningstjänst och ambulans åker till platsen. Flera personer har rökskadats och förs med ambulans till sjukhus, meddelar polisen.

– Ett 20-tal personer har påverkats av röken från branden. Tre personer bedöms ha svåra eller allvarliga skador och har förts med ambulans till sjukhus.

Även Peter Skräddar bekräftar skadorna.

– Vi vet att det är flera ambulanser och vi vet att det finns skadade personer som ambulansen får ta hand om, men inget mer. Läget är inte under kontroll. Vi jobbar med att släcka branden.

Flera bränder

På måndagen har det brunnit på flera platser runt om i landet, bland annat i Båstad.

– Polis och räddningstjänst larmas till en brand i en maskinhall mellan Vejbystrand och Förslöv, meddelar polisen via sin webbsida om branden i Båstad.

Samtidigt har det brunnit i Mullsjö utanför Jönköping.

– En anmälan om försök till mordbrand har upprättats under natten. Detta enligt personer ska han setts försöka antända en byggnad. 

– Personerna sprang iväg efter att de blivit observerade. På väg från platsen ska man ha antänt en soptunna. Ingen person har gripits. 

På skola

Samtidigt har personer eldat i en skola i Kungsbacka.

– Okända gärningspersoner har eldat i ventilationsrör som leder till klassrum på Kullaviksskolan. 

– Elden har självsläckt, men det luktar fortfarande rök i klassrummen. Räddningstjänsten vädrar ut och en patrull skriver anmälan om allmänfarlig vårdslöshet genom brand.

Foto: A. Wilson

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen