Akutuppmaning till svenska Facebookanvändare

2024 01 26

Svenska användares lösenord till stora plattformar som Facebook, Netflix  och Spotify har läckt.

Över 70 miljoner lösenord har läckt i en omfattande härva.

Nu fruktar it-experter att cyberkriminella kommer utnyttja den stora läckan. Mängder av konton riskerar att kapas.

David Jacoby, it-säkerhetsexpert och föreläsare inom it-säkerhet, anser att läckan är unik stor.

– I den här databasen fanns det 70 miljoner konton. Och uppemot 25 miljoner konton är konton som man tidigare inte har sett i läckta databaser, säger han till SR Ekot.

Experten fortsätter:

–Till slut så hamnar det här ute på internet. Då börjar det bli farligt på riktigt för då hamnar uppgifterna i händerna på alla cyberkriminella som finns där ute.

– När cyberkriminella kommer åt de här kontona är det nästan fritt fram för dem i deras kriminella verksamhet.

”Våg av kapningsförsök”

David Jacoby går nu ut med en varning till allmänheten.

I intervjun med SR konstaterar experten att man kan förvänta sig en ”våg av kapningsförsök av svenska konton”.

– Det är sociala medie-konton, spelkonton och streamingtjänster. Där det finns en ekonomisk vinning.

Så bör man agera

Folk som är oroliga uppmanas nu att agera snabbt och vidta säkerhetsåtgärder.

– Slå på multi factor-inloggning, så man får ett engångslösenord eller måste godkänna auktoriseringen via en app, i stället för att köra på ett lösenord, säger it-säkerhetsexperten Marcus Murray till SVT Nyheter.

– Det är smart att slå på de här funktionerna, även om det kan kännas lite jobbigt. Helt plötsligt är man en av dem som är väldigt svår att angripa, tillägger Murray.

Tre åtgärder

David Jacoby går ut med tre uppmaningar i intervjun med radion.

Experten uppmanar svenska folket att vidta följande åtgärder:

- Använd inte samma lösenord överallt. Om ett lösenord har läckt kan det leda till att andra tjänster kapas.

- Aktivera tvåstegsverifiering för att undvika att få sitt konto kapat.

- Besök Stöldskyddsföreningens hemsida eller sajten https://haveibeenpwned.com/ och kolla upp om din mejladress har blivit kapad.

 

Foto: A. Shatov

Text: Redaktionen


Kontroversiellt besked från Turkiet – Natoland rasande

2025 06 18

Turkiet gör anspråk på områden som tillhör grannlandet.

Det framgår av en ny karta som Turkiet skickade till Unesco, FN:s organisation för utbildning, vetenskap, kultur och kommunikation, tidigare i veckan.

I den nya kartan har Egeiska havet, den del av Medelhavet som ligger mellan Turkiet och Grekland, delats upp i två delar. Enligt Turkiet faller halva havet inom deras marina inflytande.

Dessutom gör Turkiet anspråk på havsområden där ett flertal grekiska öar ingår.

Grekland rasar: "Kommer agera"

Beskedet har fått Natomedlemmen och grannlandet Grekland att gå i taket, rapporterar Politico.

– Ankaras karta är inte baserad på någon bestämmelse i internationell rätt och har ingen rättslig verkan, säger den grekiska biträdande utrikesministern Tasos Chatzivasileiou enligt tidningen.

– Den återspeglar de långvariga turkiska ståndpunkterna men har ingen rättslig kraft. Grekland kommer att agera [för att svara] på alla nivåer.

Territoriell konflikt kan eskalera

Den nya kartan kommer efter att Grekland veckan dessförinnan meddelat att landet planerar att skapa “marina parker” i vatten som Turkiet anser sig ha rätt till.

Nu riskerar en territoriell konflikt mellan de två länderna att eskalera, skriver Politico.

– Även om den fysiska planen inte definierar landets exklusiva ekonomiska zon, återspeglar kartan som utarbetats av Ankaras universitet flera av Turkiets långvariga territoriella anspråk, av vilka många strider mot grannlandet Greklands, förklarar den amerikanska tidningen.

"Han är död för mig"

Det var förra veckan som Greklands premiärminister Kyriakos Mitsotakis gav besked om de marina parkerna. Syftet är att avsätta områden för ekologisk hållbarhet.

Nyheten väckte starka reaktioner i Turkiet som ifrågasätter suveräniteten över en del av det berörda havsområdet.

Relationen mellan Grekland och Turkiet har varit ansträngda under flera decennier. Frågan om gränsdragningen i Egeiska havet är en av anledningarna till sprickan mellan de två Natomedlemmarna.

För tre år sedan uttryckte Turkiets president Recep Tayyip Erdogan att den grekiska premiärministern “är död för mig” och att inga bilaterala samtal förs med Grekland.

De två ledarna har dock träffats flera gånger sedan dess, bland annat under ett FN-möte i New York i höstas, vilket tolkats som ett tecken på en något mer upptinad relation.

Foto: Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


SVERIGE: Dessa nio badplatser rödlistas hela sommaren

2025 06 18

Vid nio svenska badplatser är vattenkvaliteten för dålig.

Den överväldigande majoriteten av svenska badplatser har mycket bra vattenkvalitet.

Hela 94 procent av de 471 svenska EU-baden har utmärkt, bra eller tillfredsställande badvattenkvalitet.

Det framgår av en ny rapport från Havs-och vattenmyndigheten.

Finns badplatser att undvika

Trots att det är säkert att bada vid de flesta svenska badplatser finns det några stycken som bör undvikas.

Totalt rör det sig om nio badplatser som får underkänt.

– Nio EU-bad har klassificerats med dålig badvattenkvalitet, säger Ema Glad, utredare vid Havs- och vattenmyndigheten, enligt TV4.

– För de här baden behöver kommunen utreda kring källor till föroreningar och möjliga åtgärder, samt avråda från bad hela badsäsongen.

Dessa nio badplatser

Här är de nio badplatser som Havs-och vattenmyndigheten avråder från att bada i:

Bredsand - Enköping

Ängbybadet Ö, Mälaren - Stockholm

Böda Riviera/ Kyrketorps familjecamping - Borgholm

Hallarum - Karlskrona

Hälleviks strand - Sölvesborg

Hamnhusen, T-bryggan - Lomma

Örby Ängar - Helsingborg

Saltholmens Kallbadhus - Göteborg

Tumlehed - Göteborg

Färre än förra året

Glädjande är att det är färre badplatser med undermålig vattenkvalitet än förra året.

Antalet EU-bad med klassificeringen dålig badvattenkvalitet har halverats inför badsäsongen 2025 jämfört med 2024, vilket myndigheten beskriver som positivt. 

Detta beror mestadels på att kommuner utfört åtgärder vid dålig badvattenkvalitet som lett till mätbara förbättringar.

Har åtgärdat

Ema Glad kommenterar utvecklingen.

– Flera av de EU-bad som hade dålig badvattenkvalitet inför förra badsäsongen ligger i Mälaren, och Stockholms stad har lyckats åtgärda föroreningskällor och därmed fått klassificera om sex stycken av sina EU-bad inför årets badsäsong, säger Glad.

– Även Täby kommun har gjort ett liknande arbete och till följd därav fått klassificera om två EU-bad.

Läs mer: Flera flygbolag pekas ut – har de högsta ”dolda” avgifterna

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen