Akut uppmaning från Microsoft – uppdatera datorn genast

2024 06 20

Microsoft uppmanar sina användare att omedelbart uppdatera sina datorer.

Anledningen är att man upptäckt en otäck sårbarhet i operativsystemen Windows 11 och 10.

Sårbarheten är allvarlig.

Teknikjätten har stämplat den som “viktig” och gått ut med företagets näst högsta varning när det gäller en sårbarhets allvarlighetsgrad, skriver Microsoft på sin hemsida.

Wifi på offentliga platser

Flera tekniksajter har uppmärksammat Microsofts uppmaning.

Den handlar i grunden om att sårbarheten tillåter hackare att överföra ett skadligt paket till enheter som är anslutna till wifi-nätverk på offentliga platser, uppger The Verge.

Flygplatser, kaféer, hotell och till och med arbetsplatser nämns som platser där wifi-anslutna datorer är i riskzonen.

– Därifrån kan hackare köra kommandon på distans och få tillgång till ett system – allt utan autentisering eller att behöva interagera med användarna, framhåller techreportern Emma Roth på tidningen.

Se till att uppdatera

Microsoft upptäckte bristen förra veckan och åtgärdade problemet.

Uppdateringen som ska skydda användare finns tillgänglig sedan 11 juni.

Men många har skjutit fram påminnelserna om att faktiskt genomföra uppdateringen, vilket gör att de fortfarande löper risk att utnyttjas av hackare.

– Även om du inte planerar att ta med dig den bärbara dator till kaféet inom kort bör du inte vänta med den här uppdateringen, understryker The Verge.

Kan fjärrstyra datorn

Sårbarheten går under kodnamnet CVE-2024-300078.

– För att utnyttja denna sårbarhet krävs att en angripare befinner sig i närheten av målsystemet för att skicka och ta emot radiosändningar, uttrycker Microsoft i en kommentar.

Man uttalar sig även om hur en hackare skulle kunna utnyttja säkerhetsbristen.

– En oautentiserad angripare kan skada ett skadligt nätverkspaket till ett angränsande system som använder en Wi-Fi-nätverksadapter, vilket kan möjliggöra fjärrstyrning av kod.

Fakta cyberattacker

Cyberattacker strävar efter att skada eller få kontroll över viktiga dokument och system, antingen hos företagsnätverk eller personliga datornätverk.

– Cyberattacker distribueras av individer eller organisationer i politiskt, kriminellt eller personligt syfte för att förstöra eller få åtkomst till klassificerad information, informerar Microsoft och ger följande exempel på cyberattacker:

  • Skadlig kod
  • DDoS-attacker (distribuerad överbelastningsattack)
  • Nätfiske
  • SQL-injektionsattacker
  • Skriptkörning över flera webbplatser (XSS)
  • Botnät
  • Utpressningstrojaner

Foto: C. Patterson

Text: Redaktionen


JUST NU: Stort fartyg har sjunkit – flera döda

2025 07 09

Det stora lastfartyget Eternity C har sjunkit.

Fartyget, som seglar under liberiansk flagg, attackerades i Röda havet i måndags.

Houthirebellerna i Jemen avfyrade flera drönare mot fartyget.

Nu har Eternity C sjunkit till havets botten, rapporterar Reuters.

Fler personer i vattnet

En stor räddningsinsats har inletts.

Enligt nyhetsbyråns uppgifter befinner sig flera besättningsmedlemmar i vattnet.

Fem personer ska hittills ha räddats.

– En intensiv kamp för att rädda resten av besättningen pågår, skriver Reuters.

Flera döda

När fartyget attackerades fanns 22 besättningsmedlemmar ombord.

Minst fyra personer har bekräftats döda i attacken.

I konflikt med USA

Den Iranstödda houthirörelsen motsätter sig västerländsk och saudisk inblandning i Jemen.

I norra delen av landet har gruppen etablerat en slags egen administration med skolor, rättsväsen och militära anläggningar. I dag kontrollerar houthierna cirka en tredjedel av Jemens territorium. 

Nyligen meddelade den väpnade gruppen att de kommer återuppta attackerna mot fartyg i Röda havet och Adenviken som svar på blockader av humanitär hjälp till Gaza. 

USA har svarat med att bomba houthirebellernas anläggningar vid upprepade tillfällen. Sedan mitten av mars har amerikanska styrkor utfört flera flyganfall.

LÄS MER: 

TRUMP: Flera stora besked i dag onsdag

EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland 

Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Kritiserad skatt kan avskaffas – S säger ja

2025 07 09

Den kritiserade dansbandsskatten kan bli historia.

Idag omfattas dandsbandsevenemang av 25 procent moms, till skillnad från liveband som spelar inför sittande publik där momsen istället ligger på 6 procent.

Så sent som i juni lade regeringen fram ett förslag om att slopa dansbandsskatten.

Nu ger även Socialdemokraterna besked i frågan.

– Bort med den orättvisa dansbandsmomsen, framhåller partiet i ett uttalande.

"Straffbeskattas"

Ställningstagandet kommer via Niklas Karlsson, ordförande i skatteutskottet under en pressfika idag.

Socialdemokraterna föreslår att momsen på entré till dansbandstillställningar ska sänkas från 25 till 6 procent, förklarar partiet.

Syftet med förslaget är att skapa “en mer rättvis momshantering” och att de som går på dansbandsevenemang inte ska “straffbeskattas”.

– Partiet menar att momsen bör moderniseras så att dansbandsevenemang behandlas på samma sätt som andra konserter. En sänkt moms ses som ett sätt att både stärka kultursektorn och värna dansbandstraditionen, särskilt i mindre orter och på landsbygden, framhåller Socialdemokraterna.

"Är för jävligt"

Dansbandsskatten är vida kritiserad.

Gunnar Nilsson, trummis i klassiska bandet Lasse Stefanz, är en av aktörerna som uttryckt sin hållning.

Han menar att skatten är orimlig.

– Det är för jävligt att det ska vara så hög entrékostnad. Ta bort skiten, sade han till Alingsås Tidning ifjol.

Han har fått medhåll av Cattis Johansson, management-ansvarig för Lasse Stefanz.

– Det är en katastrof för branschen. Det är ju arrangörerna som drabbas allra hårdast av just momsen, sade hon till samma tidning till tillfället.

LÄS MER: Stort larm om elbilar – “114 företag kommer att gå under”

SD lovar att den tas bort

Sverigedemokraterna är kanske det riksdagsparti som visat störst missnöje mot skatten. I vintras lovade partiledaren Jimmie Åkesson att “straffskatten”, som han kallar den, ska tas bort.

För många kan det tyckas vara en liten fråga, men för branschen – och det kulturarv vi gemensamt slår vakt om – är frågan existentiell, skrev Åkesson i en debattartikel i Aftonbladet i december.

– Detta ska ses som ett gemensamt upprop för förändring likväl som ett löfte från Sverigedemokraterna, som betydande del av regeringsunderlaget, att frågan nu ska lösas politiskt.

LÄS MER: Konkurrenten knappar in på Ica – “Avståndet aldrig varit mindre”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen