Akut krisbesked från biljätte – har en miljon bilar i Sverige

2024 10 28

Minst tre fabriker och stängs och tiotusentals anställda kommer att bli av med jobbet.

Beskedet slår ner som en bomb på måndagen.

Det kommer från den tyska fordonsgiganten Volkswagen som har nästan en miljon registrerade bilar bara i Sverige.

– Ledningen menar absolut allvar med allt detta, säger Daniela Cavallo, chef för Volkswagens företagsråd, i ett uttalande enligt Reuters.

Måste minska kostnaderna

Volkswagen kommer att stänga minst tre fabriker i Tyskland.

Man säger samtidigt upp tiotusentals anställda och krymper sina återstående fabriker i vad som just nu är Europas största ekonomi.

Skälet är att biljätten behöver minska sina kostnader omgående för att öka konkurrensen.

– Detta är planen för Tysklands största industrikoncern att starta försäljningen i sitt hemland Tyskland, säger Cavallo.

Alla tyska fabriker påverkas

Något exakt besked om vilka fabriker som stängs eller hur många av Volkswagen Groups drygt 300 000 anställda som påverkas framgår inte i det första uttalandet.

– Alla tyska Volkswagen-fabriker kommer att påverkas av dessa planer. Ingen av dem är säkra, säger dock en representant för de anställda enligt Dagbladet.

Beskedet markerar en kraftig eskalering i en konflikt mellan Volkswagens arbetare och koncernens ledning, som är satt under hård press att sänka kostnaderna och förbli en relevant aktör på marknaden.

Detta i synnerhet eftersom efterfrågan från Kina och Europa har svalnat.

– Vi står inte långt ifrån varandra när det kommer till att analysera problemen. Men vi skiljer oss åtskilligt när det gäller svaren på dem, säger Daniela Cavallo.

Europas största tillverkare

Volkswagen Group Sverige AB med huvudkontor i Södertälje är Sveriges största bilimportör.

Under fjolåret registrerade man nästan 90 000 bilar, varav knappt 75 000 personbilar, i Sverige.

Man är ett dotterbolag till Volkswagen AG, som är Europas största biltillverkare, som under 2023 sålde  9,24 miljoner bilar på världsmarknaden.

Volkswagen är även största ägare i krisdrabbade Northvolt och har tidigare uttalat sitt stöd för den uppmärksammade fabriken.

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Rensar ut ryssar” – Ukraina rapporterar stora framsteg

2025 11 15

En ukrainsk befälhavare går ut och motsäger tidigare rapporter om striderna i södra Ukraina.

Under veckan har rapporter kommit om att den ryska krigsmakten gör framsteg runt staden Zaporizjzja, som ligger i södra Ukraina.

Men nu går en högt uppsatt ukrainsk befälhavare ut och motsäger uppgifterna.

Han menar att de är överdrivna.

– Försöka kontrollera paniken. Försök att lugna ner er, säger befälhavaren Valentyn Manko, rapporterar Kyiv Post.

Stör stridsmoralen

Den ukrainske militärledaren uppmanar media i landet att inte skriva om ryska framsteg som, enligt befälhavaren själv, inte är korrekta.

– Vi soldater respekterar ert arbete och värderar det högt, men när våra soldater läser rapporter om att en plats redan är erövrad av fienden medan de är i strid där, då underminerar det stridsmoralen, säger Valentyn Manko.

Uttalande kommer efter att det tidigare i veckan rapporterades att de ukrainska trupperna dragit sig tillbaka från sina positioner på flera håll i regionen runt Zaporizjzja.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ställer tungt krav på Zelenskyj

Motstridiga rapporter

Rapporterna från de olika sidorna skiljer sig åt, men också oberoende källor har svårt att ge tillförlitliga rapporter från slagfältet.

– Enligt rapporter från öppna källor har Ryssland de senaste dagarna tagit kontroll över ett stort område av ukrainskt territorium, uppger Kyiv Post.

Men Valentyn Manko ger en helt annan bild.

Han påstår att ukrainska elittrupper finns på marken i regionen runt Zaporizjzja och metodiskt rensar ut den från ryska fienden.

– Fysiska kontroller av varje hem, källare eller andra potentiella gömställe är tidskrävande och riskabelt, men operationen att rensa ut fienden går framåt, säger han.

– Vi ber ukrainska medier att ha tålamod och att bara lita på bekräftade källor.

Zelenskyj på besök

I torsdags besökte den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj fronten i regionen runt Zaporizjzja.

Han träffade trupper och diskuterade situationen med befälhavarna.

– Jag tackar er för era stridsframgångar, sa den ukrainske presidenten i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Vi har blivit lurade” – USA:s militär förtvivlade

2025 11 15

Den amerikanske arméministern säger att USA har lurats.

USA är det land i världen som lägger mest pengar på sin militär och brukar beskrivas som världens största militärmakt.

Nu rasar Dan Driscoll, USA:s arméminister, och menar att den amerikanska militärmakten har lurats.

Ilska mot vapenindustrin

Ilskan riktar sig mot vapenindustrin.

Dan Driscoll hävdar att stora försvarsföretag har fått USA att betala överpriser för mycket av det militära materiel som landet har köpt.

– Den amerikanska militären har blivit lurade av stora försvarsföretag att köpa dyr utrustning när billigare kommersiella alternativ skulle ha varit tillgängliga, säger den amerikanske ministern, rapporterar Reuters.

– Försvarsindustrin i allmänhet, och de största företagen i synnerhet, har lurat det amerikanska folket och Pentagon och armén.

Många olika system

Den amerikanska militären förses med flera typer av system från stora vapentillverkare.

Företrädare från armén har tidigare hävdat att en Black Hawkhelikopter, som kostar 47 000 dollar, skulle kunna tillverkas för mycket lägre summor.

– Systemet har förändrats. Ni kommer inte längre att tillåtas att göra så mot USA:s armé, säger Dan Driscoll.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen – var på väg till Pokrovsk

Ska effektiviseras

Arméministern framhåller att det är regeringens ansvar att skärpa kraven för hur vapen ska köpas in, och att tidigare regeringar har misslyckats med det.

– Armén lanserar nu ett initiativ för att effektivisera sin anskaffningsprocess. Det är en del av en övergripande ansträngning av Pentagon för att göra det möjligt för militären att snabbare skaffa teknik mitt i ett växande globalt hot, uppger Reuters.

Förra veckan kom rapporter att den amerikanska armén siktar på att köpa minst en miljon drönare under de kommande åren.

– Istället för att samarbeta med större försvarsentreprenörer vill man arbeta med mindre företag som producerar drönare, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS MER: Akut kris: alla kan tvingas lämna Irans huvudstad

Foto: DoD photo by U.S. Navy Petty Officer 1st Class Alexander Kubitza

Text: Redaktionen