Åkesson rusar fram – går om Magdalena Andersson

2026 01 23

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson toppar förtroendelistan.

SD-ledaren har därmed gått om Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson, som länge prenumererat på förstaplatsen.

Jimmie Åkessons nya placering är historisk. Han har aldrig förr haft högst förtroendesiffror bland partiledarna, rapporterar SvD.

I den senaste mätningen uppger 43 procent att de har stort förtroende för Åkesson. Motsvarande siffra för Andersson är 42 procent.

Skillnaden är inom felmarginalen, men ska ändå betraktas som en “stor förändring på ganska kort tid”, enligt Demoskops opinionschef Johan Martinsson.

– Det är ganska viktigt i sammanhanget att Åkesson ökar bland närstående partier. Han breddar sin bas inom Tidökoalitionen, säger han till tidningen.

"Kan vara farligt för KD och M"

Opinionschefen anser att Åkessons framfart “kan vara farligt för KD och M” eftersom de två sistnämnda partierna riskerar att tappa väljare till SD.

Och kanske är det statsminister Ulf Kristersson (M) som ska svettas mest. En mätning av Indikator från första veckan av januari visade att fler Tidöväljare vill se Jimmie Åkesson som nästa statsminister än Kristersson.

Enligt mätningen uppger 41 procent av Tidöpartiernas väljare att de vill se Jimmie Åkesson som statsminister.  Ulf Kristersson hamnar tre procentenheter bakom med ett stöd på 38 procent.

– Det har varit relativt jämt under hösten, men den här månaden ser vi att Jimmie Åkesson har ett litet övertag bland Tidöväljarna, sade Indikators opinionschef Per Oleskog Trygvasson till SR vid tillfället.

Oppositionssidan ökar försprånget

När det gäller opinionsläget bland partierna är det dock uppförsbacke för Tidöpartierna. När Novus släppte sin senaste mätning i onsdags visade det sig att oppositionssidan ökar försprånget som har växt till 4,7 procentenheter. 

Sverigedemokraterna backade med 1,2 procentenheter efter en uppgång i december och parkerar på 22,5 procent. Totalt samlar S, V, MP och C 51,4 procent medan M, KD, SD och L når 46,7 procent. Liberalerna är dock under spärren (2,4 procent) i Novus mätning.

ANDRA LÄSER: Hotar hela Sveriges ekonomi – nödrop från svensk flygplats

Hela förtroendemätningen

Här är hela utfallet av Demoskops undersökning. Andelen i procent motsvarar hur många som svarat att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. Förändringen sedan förra månaden anges inom parantes.

🔵Jimmie Åkesson (SD)               43 (+1)
🔴Magdalena Andersson (S)    42 (-3)     
🔵Ulf Kristersson (M)                  40 (+2)        
🔵Ebba Busch (KD)                       39 (+1)         
🟢Amanda Lind (MP)                   21 (-3)   
🔴Nooshi Dadgostar (V)            20 (+2)            
🟢Daniel Helldén (MP)               11 (-3)
🟢Elisabeth T. Ringqvist (C)      8 (-2)
🔵Simona Mohamsson (L)         4 (-2)            

Källa: Demoskop/SvD
Foto: Magnus Liljegren och Ninni Andersson/Regeringskansliet
Text: Reaktionen

UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen