Åkeri går i konkurs efter 66 år
2025 02 13
Åkeriet Ivan Sundgrens Åkeri går i konkurs.
Konkursansökningarna fortsätter att välla in.
Transportbranschen har precis som många andra lidit av höga kostnader och många åkerier har gått i graven.
På onsdagen kommer besked om att Ivan Sundgrens Åkeri - som har funnits i 66 år och med säte i Söderhamns kommun - går i konkurs.
Efter 66 år
Åkeriet bekräftar konkursen på sociala medier.
– Det är med sorg i hjärtat vi skriver detta sista inlägg eftersom vi själva beslutade att sätta oss i konkurs. Vi fick trots allt vara med i 66 år, framhåller Ivan Sundgrens Åkeri.
– Anledningen till konkursen är bristande lönsamhet på grund av alldeles för dåliga fraktpriser. Alla kostnader har ökat lavinartat det senaste åren och flertalet av våra kunder har tyvärr inte följt den prisökningen.
Priserna stigit
Åkeriet fortsätter.
– Alla som är insatta i flisbranschen vet hur mycket priserna på både chassier och påbyggnationer har gått upp. Och tyvärr så speglar inte prishöjningarna kvaliteten som tyvärr blivit mycket sämre de sista åren.
– Vi vill rikta ett stort tack till alla er som jobbat hos oss under alla år och alla er som stöttat oss under vårt 66 åriga företagande.
Utmaningarna inte borta
De ekonomiska utmaningarna hänger kvar på många sätt Riksbankens räntesänkningar till trots.
Sverige befinner sig alltjämt i en lågkonjunktur där många branscher har svårt att få fart på saker.
På onsdagen kommer även besvärande siffror från USA - där inflationen fortfarande är ett stort problem.
Över förväntningarna
Konsumentprisindex steg med 0,5 procent under månaden, vilket innebär att den årliga inflationstakten uppgick till 3 procent, över Dow Jones estimat på 2,9.
Kärn-KPI, exklusive livsmedels- och energipriser, var också högre än prognostiserat, rapporterar CNBC.
Det innebär att amerikanerna lär få fortsätta vänta på nya räntesänkningar.
Inflationstakten på andra sidan Atlanten tycks ha fastnat kring 3 procent och ett av de största problemen är boendekostnaderna - som utgör en stor del i de höga inflationsmätningarna.
Foto: R. Hanas
Text: Redaktionen