Åkeri går i konkurs – chaufförer och mekaniker drabbas

2025 04 17

Ännu ett svenskt åkeri går i graven.

Det har varit ett par riktigt tuffa år i åkeribranschen.

Ökade kostnader, höjda räntor och ett osäkert omvärldsläge har slagit hårt mot många svenska åkerier.

Nu kommer besked om nästa konkurs.

Går i konkurs

Företaget Butängens åkeri i Linköping har hamnat på obestånd.

På grund av stora ekonomiska bekymmer försätts bolaget i konkurs på egen begäran.

– Jag skulle aldrig starta ett åkeri idag, säger vd Anders Karlsson till Corren efter beskedet.

40-tal drabbas

Åkeriet grundades år 2008 och bedrev verksamhet i Norrköping innan de flyttade vidare till Linköping.

Bolaget har över 40 anställda och konkursen slår mot chaufförer och mekaniker.

– Jag tror att vi har 42 på vår lönelista, några är timanställda. Vi har ungefär 35 heltidsanställda, säger Anders Karlsson.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna gjorde bolaget år 2023 ett resultat på 215 000 kronor.

Över 200 bolag

Enligt Transportnet gick över 200 åkeribolag i konkurs under 2024.

Svenska Transportarbetareförbundets medlemstidning Transportarbetaren uppger att årssnittet i branschen för 2024 var 372 varslade per månad.

Så ser det ut

I slutet av mars var närmare 373 000 personer, motsvarande 7,1 procent, inskrivna som arbetslösa i Sverige.

Antalet arbetslösa har minskat två månader i rad men minskningen ska enligt Arbetsförmedlingen “ses med försiktighet”. 

Arbetslösheten är fortfarande hög och jämfört med ett år tillbaka är ungefär 18 000 fler inskrivna som arbetslösa.

– Arbetslöshetsnivån följer vår prognos men vi följer utvecklingen noggrant. Det är ovisst i omvärlden och vi analyserar löpande hur den svenska arbetsmarknaden påverkas, säger Emil Persson, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen.

– En ny rapport från Arbetsförmedlingen visar att i genomsnitt blir sex av tio varslade uppsagda, och endast en av fyra varslade skriver in sig som arbetslös på Arbetsförmedlingen inom ett halvår efter varslet.

Foto: R. Hanas

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump rasar mot stor nyhet – “fake news!”

2025 07 18

Donald Trump kommer att stämma Wall Street Journal.

Det meddelar den amerikanska presidenten natten till fredagen svensk tid.

Anledningen är att tidningen publicerat en artikel om ett påstått brev som Trump ska ha skrivit till Jeffrey Epstein, den omtalade finansmannen som 2008 dömdes för köp av sexuella tjänster från en 14-årig flicka och som 2019 anklagades för att ha byggt upp en omfattande sexhandel med minderåriga.

Enligt WSJ innehöll brevet en “maskinskriven text inramad av en naken kvinnas konturer”. 

Brevet påstås avslutas med orden “Grattis på födelsedagen – och må varje dag vara en ny hemlighet”.

Trump: "Det är fejk"

Donald Trump förnekar med emfas brevets äkthet.

– Det här är inte jag. Det här är fejk. Det är en falsk Wall Street Journal-artikel. Jag ritar inte bilder på kvinnor. Det är inte mina ord, säger han till WSJ.

I natt fortsätter Trump sina attacker mot den amerikanska tidningen.

Enligt presidenten varnades Wall Street Journal om att de skulle bli stämda om de publicerade brevet, vilket alltså gjordes.

– Jag ser fram emot att stämma och hålla den en gång så fantastiska Wall Street Journal ansvarig. Tidningen har verkligen bevisat att den är en äcklig och smutsig trasa genom att publicera ärekränkande lögner som denna, framhåller Trump på Truth Social.

– Om det fanns någon sanning alls i Epsteinbluffen, vad gäller president Trump, skulle denna information ha avslöjats av Comey, Brennan, den korkade Hillary och andra radikala vänstergalningar för flera år sedan. Den skulle definitivt inte ha legat i en mapp och väntat på att “TRUMP” skulle vinna tre val. Detta är ännu ett exempel på FALSKA NYHETER!

LÄS MER: Trump hotar stämma alla medier – av samma anledning

Nya ordern: släpper dokument

Även vicepresident JD Vance har ilsknat till av WSJ:s publicering.

– Ursäkta mitt språk, men den här historien är ren och skär nonsens, WSJ borde skämmas, framhåller Vance på X.

Kort efter Trumps attack gav presidenten order om att offentliggöra Epsteins vittnesmål från domstolen.

– Mot bakgrund av den löjliga mängden publicitet kring Jeffrey Epstein har jag instruerat justitieminister Pam Bondi att lägga fram alla relevanta vittnesmål från åtalsjuryn, med förbehåll för domstolens godkännande, deklarerar Trump.

Tog livet av sig i cellen

Fallet kring Jeffrey Epstein väckte enorm uppmärksamhet eftersom flera kända namn kopplades till finansmannen, bland annat prins Andrew, Bill Clinton och Donald Trump. Ingen av dem dömdes.

I augusti 2019 hittade Epstein död i sin cell, vilket spädde på konspirationsteorier om att han dödats för att inte kunna vittna om profilerna.

Den officiella förklaringen är att Epstein begick självmord, vilket har styrkts av dokument som bland annat AP tagit del av. Enligt nyhetsbyrån plågades finansmannen av stora psykiska problem före sin död.

Under vårens storbråk mellan Trump och Elon Musk påstod den senare på X, utan att lägga fram bevis, att Trump förekommer i Epsteindokumenten. Musk raderade senare sitt inlägg. 

LÄS MER: Trump riktigt förbannad – “det här funkar inte längre

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


Sveriges bästa köttbullar har utsetts – säljs bara hos en matkedja

2025 07 18

Marknadens bästa färdigköttbullar säljs på Coop.

Det konstateras efter ett större konsumenttest.

Panelen bestod av både vuxna och barn i varierande åldrar som fick bedöma smaken, utseendet och konsistensen på köttbullarna.

Testet genomfördes som ett blindtest.

På första plats hamnade Coops egna köttbullar.

– Det känns tryggt och glädjande att vi kan erbjuda marknadens bästa färdigstekta köttbullar till en låg prisbild, säger Minna Björklund, chef EVM Coop Sverige, i en kommentar.

Jämförs med Ikea

Testpanelens deltagare fick betygsätta samtliga köttbullar från 1 till 5, där 5 var högst.

Färdigköttbullar från alla de stora matkedjorna, Ica, Coop, Willys och Lidl, ingick i testet.

Med snittbetyget 4,3 var Coops köttbullar de enda som överhuvudtaget tog sig över en fyra i betyg.

– En bra och god köttbulle, som nästan samtliga i panelen gav högt betyg. Den smakade ”som en köttbulle ska smaka” tyckte de flesta, skriver Elin Wrethov om sorten i Falköpings Tidning.

Vinnaren jämfördes till och med Ikeas klassiska köttbullar. Kryddningen och “god stekyta” var också motiveringar till det höga betyget.

LÄS MER: Stort larm om Icas och Coops egna varor – “ingen slump”

Fiasko för Eldorado: "Vidrig"

Även Coops billigare variant av märket Xtra gick hem. Köttbullarna kom tvåa med betyget 3,5 och fick beröm framför allt för sin storlek.

Oväntat svagt gick det möjligen för Mamma Scans köttbullar. Det välkända varumärket charmade inte panelen bättre än ett snittbetyg på 2,3. Smaken beskrevs som pepprig och “sådär” av ett antal deltagare.

Sist på listan hamnade Eldorados köttbullar, som finns på Willys, Hemköp och City Gross.

– En köttbulle som ingen i panelen var särskilt imponerad av, framhålls i testet.

Panelens yngsta deltagare kallade produkten för “vidrig”.

LÄS MER: Läkare varnar för populär sommardryck – ”kan svimma”

Väcker känslor

Att den klassiska maträtten väcker känslor råder det däremot inget tvivel om.

– Köttbullar är ett givet inslag i såväl vardagen för många familjer: till festliga högtider som midsommar, till snabbmakaronerna en måndag, och på en välproppad smörgås med rödbetssallad för en utflykt i naturen. Helt klart en favorit i alla väder och året runt, framhåller Minna Björklund.

Hela listan i testet (snittbetyget anges inom parantes)

  1. Coops köttbullar (4,3)
  2. Xtra köttbullar, Coop (3,5)
  3. Garant färdiglagade köttbullar (3,3)
  4. Ica klassiska köttbullar (3,2)
  5. Mamma Scans köttbullar (2,3)
  6. Härryda Karlssons finaste köttbullar (2,3)
  7. Ica Basic köttbullar (1,8)
  8. Matriket, Lidl, Svenska köttbullar (1,3)
  9. Eldorado köttbullar (1,3)

LÄS MER: Ica-butik i blåsväder – kund har insjuknat

Foto: E. Vittoriosi

Text: Redaktionen