5 februari 2026

”Absurt” – Åkesson vill riva upp beslut

2026 02 06

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har under dagen varit på visit i Jokkmokk.

Under sin Norrlandsvistelse passar han på att gå ut med beskedet att han vill riva upp Girjasdomen från 2020, som gav Girjas sameby ensamrätt att upplåta jakt och fiske baserat på urminnes hävd.

– Principen om allas rätt att röra sig fritt, jaga och fiska på samma villkor borde vara självklar, men tyvärr är så inte fallet. Vi har genom den så kallade Girjasdomen en situation där staten förlorat exklusiva jakt- och fiskerättigheter till ett fåtal, uppger Jimmie Åkesson i ett inlägg på sociala medier.

– Detta är djupt orättvist. Vi sverigedemokrater kommer därför att jobba för att riva upp Girjasdomen och på så sätt återställa jämlikheten när det gäller tillgången till statens mark.

”Absurt”

SD:s partiledare menar att det inte är rimligt att rätten till jakt inte gäller lika för alla.

– Jag tycker att det är en ganska absurd ordning när en så liten del av den samiska befolkningen och en ännu mindre del av den svenska befolkningen ska ha den typen av rättigheter som inga andra har, utan rätten till jakt och fiske ska gälla alla medborgare lika, säger han till SR.

Läs mer: Ica-handlare går mot konkurs

Vill stärka skyddet

Åkesson framhåller ändå att han vill se ett starkare skydd för den samiska kulturen.

– Viktigt i sammanhanget är att detta bör ske i samklang med att vi stärker skyddet för den samiska kulturen. En kultur vars språk och traditioner utgör levande och ovärderliga delar av svensk historia och nutid, framhåller han i sitt inlägg på sociala medier.

Inget motsatsförhållande

Partiledaren ser inte heller något motsatsförhållande till att riva upp Girjasdomen och att värna de samiska rättigheterna.

– Att vi skyddar principen om allas rätt till den svenska naturen och samtidigt slår vakt om samisk kultur står inte på något sätt i motsatsförhållande till varandra. Tvärtom, genom att öka förståelsen för varandra så bygger vi tillsammans en starkare gemenskap, framhåller han.

Läs mer: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Nya regler på gång för boende i hyresbostäder

2026 03 16

Det ska bli lättare att hitta bostad.

Regeringen föreslår nya regler för boende i hyresbostäder.

Detta för att göra det enklare för privatpersoner och företag att hyra ut bostäder och för att få fler bostäder i bruk.

Lättare att hyra ut i andra hand

En av de största förändringarna gäller personer som vill hyra ut sin bostadsrätt i andra hand.

Idag kan tidigare uthyrningar göra att föreningen säger nej, men regeringen vill ändra på det.

Istället ska bostadsrättsföreningen bara få säga nej om lägenheten har hyrts ut under en längre tid eller i större omfattning.

– När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (M).

Regeringen vill se till att fler bostäder används aktivt, genom att göra det enklare att hyra ut de som står tomma eller inte används fullt ut.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Ny privatuthyrningslag

Regeringen vill också införa en ny privatuthyrningslag för den som hyr ut sitt hus eller delar av det mot betalning.

Lagen ska gälla uthyrning av högst två lägenheter som inte är en del av den egna bostaden.

Reglerna ska också skydda den som hyr, vilket innebär att villkor som är sämre än lagens standard inte får användas.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad, säger Carlson.

Högre avgifter föreslås

Regeringen föreslår även att hyresförmedlare ska kunna ta ut högre avgifter, kopplade till prisbasbeloppet, samt att vissa tvister om återbetalning av hyra ska kunna lösas snabbare i domstol.

För privatpersoner kan det dock innebära att förmedlingskostnaden kan bli något högre, men att hyrestvister avgörs snabbare än idag.

Om riksdagen säger ja till förslaget kan de nya reglerna börja gälla redan 1 juli 2026.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: MKB

Text: Redaktionen


16mars26

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja

2026 03 16

En matkedja är billigare än de andra.

Att hitta billig mat har blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren, till följd av inflationen.

Men vilken matkedja är egentligen billigast?

Ett nytt test visar att en av kedjorna sticker ut.

”Har en helt annan service”

Matkassen har blivit allt dyrare de senaste åren, rapporterar Sydsvenskan.

Nu har tidningen besökt sju olika butiker för att ta reda på var man egentligen hittar den billigaste matkassen.

Resultatet bekräftar att Lidl är billigast.

Den matkasse som tidningen köper kostar 820 kronor på Lidl medan den exempelvis kostar 920 kronor på Ica.

2022 gjordes samma test med exakt samma matkasse. Resultatet blev detsamma – Lidl var billigast.

Enligt Ica beror skillnaden på att de har ett bredare sortiment och erbjuder andra tjänster än Lidl.

– Vi har en helt annan service. Vi har delikatessdisk, fisk, post och manuellt styckat svenskt kött, säger Per Tengberg, Icahandlare på Ica Kvantum Malmborgs Caroli, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå tillbaka mot Ryssland - Trump avslöjar

Bekräftas i annan undersökning

Matkassen har blivit i snitt 20 procent dyrare sedan samma test gjordes 2022, enligt tidningen.

Lågpriskedjor har därför blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren.

Att Lidl är billigast har även tidigare bekräftats i en undersökning av PRO, som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

I PRO:s undersökning kostade en matkasse på Lidl 1 082 kronor. Samma matkasse på Willys låg på 1 088 kronor. På Ica Maxi Stormarknad kostade den 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

I samband med PRO-undersökningen förra året anklagades Willys och Ica för att tillfälligt sänka sina priser inför granskningen.

I årets undersökning plockade man därför bort butiker som uppvisade stora prisvariationer.

– Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Foto: Maria Lin Kim

Text: Redaktionen