850 miljoner i utdelningar – matbutiker väcker ilska

2025 03 23

Sveriges 25 största matbutiker har tagit ut 850 miljoner i utdelningar, vilket väcker ilska och kritik från experter.

De höga matpriserna har väckt stor upprördhet den senaste tiden, och har till och med lett till en uppmaning om bojkott av de stora matjättarna.

Nu kommer nya uppgifter om hur de största butikerna har delat ut enorma belopp i aktieutdelningar.

Kritiseras av expert

Sveriges 25 största livsmedelsbutiker har tillsammans delat ut 850 miljoner i aktieutdelningar, visar en granskning från SR.

Uppgifterna väcker stor upprördhet bland kunder och konsumenter.

Samtidigt kritiseras matbutikerna också från experthåll. Butikerna hade kunnat agera annorlunda i tider av skenande priser, menar professorn i handelsrätt Rolf Dotevall.

– Man kan ju bestämma sig för att inte föreslå någon utdelning, att man inte ska dela ut någonting till aktieägarna, säger han till radiokanalen.

Bland de utpekade butikerna, alltså de 25 största i Sverige, finns bland annat Ica Maxi i Haninge utanför Stockholm, som har tagit ut 100 miljoner kronor i aktieutdelning det senaste året.

”Måste acceptera det”

Butikernas agerande försvaras dock av branschorganisationen Svensk Dagligvaruhandel.

De menar att de höga matpriserna beror på inflationen, och att aktieutdelningarna inte har med saken att göra.

– Alltså, alla företag i Sverige måste få lov att tjäna pengar, det är enda sättet att få folk att vilja driva bolag, säger Svensk Dagligvaruhandels vd Karin Brynell till radiokanalen.

Brynell har tidigare sagt att matpriserna inte lär sänkas igen, istället måste vi vänja oss vid höga priser.

– Jag tror att vi måste acceptera att det här är den prisnivå vi nu är på, sade hon till TV4 tidigare i veckan.

Matpriserna ökade med 3,9 procent i februari jämfört med samma månad i fjol. Höjningarna har lett till uppmaningar i sociala medier om att matjättarna bör bojkottas.

”Det är hemskt”

Utöver Ica Maxi i Haninge nämns Nordby Supermarket och Maximat Nordby i Strömstad som några av de butiker som tagit ut störst utdelning. Dessa har tillsammans tagit ut 200 miljoner, men ägaren Coop Väst menar att pengarna används till att utveckla verksamheten.

De så kallade matjättarna fortsätter att försvara priserna och sina egna aktieutdelningar, men många kunder är upprörda.

– Jag tycker att det är förjäkligt, det är hemskt, säger kunden Carina på Ica Maxi till radiokanalen.

Foto: M. Blan

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Skattesmäll väntar 200 000 svenskar nästa år

2025 12 10

En mängd svenskar riskerar en tydlig skattehöjning från 2026.

När reglerna för investeringssparkonto görs om 2026 väntar både skattelättnader och en betydande skattehöjning.

Runt 200 000 svenskar riskerar att hamna på fel sida gränsen och kan vänta sig en skattesmäll.

Dyrt ovanför gränsen

Från och med 2026 fördubblas det skattefria sparandet på ISK och kapitalförsäkring till 300 000 kronor, samtidigt som schablonskatten höjs till 1,065 procent efter att statslåneräntan skenat upp till 2,55 procent.

Det innebär att skatten stiger från 890 kronor till 1 065 kronor per 100 000 kronor, en ökning med 175 kronor.

För alla som ligger under 300 000 kronor blir skatten däremot noll.

– Skatten på ISK stiger nästa år, men samtidigt blir ett större sparbelopp helt skattefritt. Det gör att många faktiskt får lägre skatt, trots höjningen av schablonräntan, uppger Nordnet i en analys av förändringen.

Det skattefria utrymmet gäller per person och omfattar hela sparandet i både ISK och kapitalförsäkring.

Men effekten slår mycket olika beroende på kapitalnivå.

– För större kapital innebär det en tydlig skatteökning inför nästa år, meddelar Nordnet.

LÄS MER: Transportstyrelsen uppmanar bilister och fotgängare – gäller en månad framåt

Stora kapital straffas

Enligt Länsförsäkringars beräkningar landar brytpunkten där skatten blir oförändrad jämfört med 2025 på strax över en miljon kronor i sparande.

Under detta belopp minskar skatten, över det stiger den.

För dem som har stora kapital – en miljon kronor och mer – blir ökningen tydlig.

– När det kommer till att ha en miljon på ett investeringssparkonto (ISK), så är det omkring 200 000 svenskar som har det. Enligt Finansliv hade ungefär 9 400 personer 10 miljoner kronor eller mer på sina sparkonton, uppger Zmarta.

Det är just dessa som riskerar en märkbar skattesmäll när de nya reglerna träder i kraft.

– Brytgränsen där skatten blir oförändrad ligger strax över en miljon kronor. För kapital över den nivån stiger skatten, och för lägre kapital sjunker den tack vare det höjda grundavdraget, konstaterar Länsförsäkringar i sina kalkyler.

LÄS MER: Rusta överraskar – pangbesked från lågpriskedjan

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


10 dec 2025

Ryssland varnar för Sverige

2025 12 10

Ryssland pekar bland annat ut Sverige som något slags hot mot den ryska nationen.

Utspelet kommer från den ryska befälhavaren Alexander Moiseyev, som säger att Natoländerna “avsevärt” har ökat sin underrättelseverksamhet i den arktiska regionen.

Förutom Sverige är det i synnerhet Finland som beskrivs som en aktör Ryssland anser sig behöva varna för, enligt Moiseyev.

– Intensiteten i Natoländernas underrättelsetjänst har ökat avsevärt. Det finns planer på att placera ur fler strategiska övervakningsdrönare av Phoenixtypen i Finland, säger befälhavaren till statliga ryska nyhetsbyrån Tass, vilket uppmärksammats av den finländska tidningen Iltalehti.

Växlat upp närvaron

Arktis är en känslig region i sammanhanget, inte minst ur ett svenskt perspektiv. Stormaktskonkurrensen i området har bland annat varit en fråga för Sveriges riksdag och Sverige ingår sedan 1996 i Arktiska rådet tillsammans med Danmark och Grönland, Finland, Island, Kanada, Norge, USA och just Ryssland.

Under de senaste åren har Ryssland växlat upp sin närvaro och öppnat flera gamla sovjetiska militärbaser i Arktis.

– Det blir öppnare maktpolitik i det arktiska området. Det är en stor förändring, som Finland och också Sverige måste förbereda sig för, har Eoin Micheál McNamara, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland, tidigare sagt till Hufvudstadsbladet.

LÄS MER: ”Inom två veckor” – jättebesked för Ukraina närmar sig

Utspelet: Sverige i "anti-rysk hysteri"

Enligt Alexander Moiseyev har västländer successivt växlat upp byggandet av isbrytare och investerat i “moderna multifunktionella obemannade system”, skriver Iltalehti.

– Alla dessa åtgärder tyder på att militär kapacitet byggs upp i den arktiska regionen för att begränsa Ryska federationen, men jag vill betona att vi inte rör oss mot deras gränser, de rör sig mot våra gränser, säger den ryska befälhavaren.

Moiseyev påstår även att Sverige och Finland under de senaste två åren anslutit sig till den “anti-ryska hysterin”.

LÄS MER: “Champagnen öppnas i Moskva” – varningsflagg hissad i Finland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen