80 ryska soldater dödade
2026-02-01
80 ryska soldater har dödats i Pokrovsk.
De intensiva striderna fortsätter i Ukraina.
På söndagen kommer uppgifter om att de ryska styrkorna har försökt sig på ännu en större attack i Pokrovsk-riktningen – där synnerligen intensiva strider pågått i månader.
De ukrainska trupperna lyckades dock slå tillbaka – och 80 ryska soldater dödades i samband med det, rapporterar Kyiv Post.
Slog tillbaka
Brigaden Spartan ur det ukrainska nationalgardet uppger att de tillsammans med enheten “Ptakhy Madyara” och intilliggande styrkor har slagit tillbaka den ryska attacken.
– Fienden försökte sig på en offensiv i riktning mot Pokrovsk. Under skydd av dimma försökte fienden avancera med hjälp av bilar, motorcyklar och fyrhjulingar, menas det.
80 soldater dödade
De ukrainska soldaterna ska ha dödat 80 ryska soldater, skadat två och tillfångatagit ytterligare två soldater.
Tio fyrhjulingar, fyra motorcyklar och sex fordon förstördes även.
– Spartan slog, tillsammans med intilliggande förband, tillbaka det ryska anfallet – nästan fyra plutoner ryssar förintades på en enda dag.
Läs mer: ”Snart” – Ryssland ger jättebesked om Ukraina
Jätteproblem för Ukraina
Samtidigt framgår nu att Ukraina har fått jätteproblem med energin efter de omfattande ryska attackerna.
– Ryska styrkornas månader av attacker har avsevärt försämrat och skadat det ukrainska elnätet, som nu står inför betydande problem, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.
Varje kraftverk
ISW fortsätter.
– Den ryska angreppskampanjen har redan skadat och komprometterat det ukrainska elnätet till en punkt där det försvagade nätet är bräckligt och benäget för betydande avbrott på grund av tekniska fel, uppger tankesmedjan.
– Shmyhal rapporterade särskilt den 16 januari att ryska styrkor har träffat varje kraftverk i Ukraina sedan februari 2022.
Läs mer: Regim terrorstämplar Sveriges militär
Arkivfoto: Nato
Text: Redaktionen


